Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Petra svoj príspevok stiahla ale našťastie som to stihol a na jej podnet rozšíril Etiketu o bod č.10. Viď prvý príspevok tejto témy.
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

No musím skonštatovať, že najlepší je ten 10 bod. Verím tomu, že všetci sa snažíme dodržať tieto body, ale niekedy pre málo času nie je možné dodržať bod v ktorom sa hovorí, aby sme si neposielali súkromné správy. Ja mám napríklad taký problém, že zadala som svoju otázku prišla mi jedna odpoveď a už tam niekto pridal ďalšiu otázku a už sa odpovedalo iba na ňu. A to sa my nepáči. Potom prichádza do úvahy fakt len súkromná správa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K súkromným správam zopakujem to, čo píšem vyššie v príspevku č.41:

Zásadne neodpovedám na otázky, položené mi formou súkromných správ, či mailov. Dôvod viď vyššie.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Mne sa zdá okrem iného aj "blbé" otravovať niekoho súkromnou správou ...
inge57, veď môžeš v tej téme zopakovať tú otázku, to je vhodnejšie, niekedy to potom totiž zas vyzerá tak, že ten dotyčný už o odpoveď asi nestojí...

Inak, mňa tiež hnevá súčasne založených niekoľko tém na tú istú tému, naposledy tam bola téma koeficient, ešte bola medzi aktuálnymi a už sa objavila téma "a ešte raz koeficient", tuším, až 3 také isté témy medzi aktuálnymi, to isté bolo predčasom aj s preddavkami a pod.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Bolo by možno vhodné, keby nového člena "hodilo" po registrácii priamo na Etiketu Porady a pustilo by ho to ďalej až po potvrdení súhlasu. Niekedy mám dojem, že noví členovia práve túto tému opomínajú, alebo sa k jej čítaniu dostanú neskoro. (Richard je to realizovateľné? Je tiež možné, že toto je už aj zrealizované, lebo som si spomenula, že to už navrhovala ekin).
Navrhujem rozšírenie Etikety o bod 11.
"Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako Otázka, Poraďte, Súrne,..."
Naposledy upravil Evanka : 22.04.05 at 10:40
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
p. Mihál, aby bolo medzi nami jasno, keď ste na mňa vyleteli ako na" zakukleného agenta" veru nemala som chuť ešte niekedy voľačo písať, aby som nevadila za názor, ktorý zastávam a v mysli som uvažovala, že keď to tu riadi a sekíruje, asi mu to patrí.

Neberte to teraz ako útok a ani nič zlé, myslím si, že sme si to už vybavili, ale príspevkom chcem tiež podporiť etiketu aj o prístup, že nie vždy sa nám môže páčiť názor iného, môžeme mu oponovať a predložiť argumenty( podloženie vlastného tvrdenie event. zákona), než mu "ublížime" a hlavne je to o tom, že rozhodnutie je na každom. Ja som bola odjakživa agilná nemám rada perzekúciu a rada sa dozvedám veci a akceptujem aj názor iných a nikdy netvrdím , že som najmúdrejšia.
Ale tiež si myslím, že keby sme sa poznali osobne, myslím, že by sme vychádzali dobre.
Prajem Vám a ostatným pekný deň a ešte raz, neberte to v zlom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK Bionda, je mi jasné, že bod etikety č.10 sa na mňa hodí a v rámci súdružskej sebakritiky sľubujem, že ho budem dodržiavať. Ale len voči tým, čo tiež dodržiavajú Etiketu.

P.S. Nepriznali ste potom, že ste voľakedy robili v zdravotníctve? Takže tá moja pripomienka na Vami navrhované dobrovoľné platenie preddavkov v spojitosti so "zakukleným agentom" možno nebola ďaleko od pravdy.

BTW, napadlo ma, že ja predsa tiež "robím v zdravotníctve, uff!"
Naposledy upravil Jozef Mihál : 22.04.05 at 13:12
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka
Navrhujem rozšírenie Etikety o bod 11.
"Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako Otázka, Poraďte, Súrne,..."
...zaradil som do bodu 4.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Evanka
Bolo by možno vhodné, keby nového člena "hodilo" po registrácii priamo na Etiketu Porady a pustilo by ho to ďalej až po potvrdení súhlasu. Niekedy mám dojem, že noví členovia práve túto tému opomínajú, alebo sa k jej čítaniu dostanú neskoro. .."
neviem, či keď nového člena hodí na Porade najprv na túto stránku, či ju aj prečíta... veď si len predstavme, pri inštalácii hocijakého softu nás to najprv núti prejsť licenčné podmienky, čítame ich ? :p ale súhlasom potvrdíme, že áno :p
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vážení priatelia, dostala som SS od úplne nového člena Porady, ktorý tu nezadal žiadnu otázku, ale chcel odo mňa pomoc, ale na svoj e-mail. Nakoľko sa mi prieči takýto spôsob, odpovedala som mu na SS, nie na e-mail, že nech si najskôr pozrie Etiketu Porady a potom nech zadá otázku, aby sme mohli spoločne pomôcť. Veľmi rada pomáham, ale myslím, že určité pravidlá by sme mali dodržiavať všetci. Ste aj vy toho názoru? Ja som to tak čítala v tejto téme, a myslím, že by mala byť určitým zákonom Porady.

Vlasta
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Sa mi zdá, že mnohí noví členovia ignorujú prosbu zadanú "najprv si pozrite, či už táto téma nie je zadaná, skúste hľadať........" nechcem nikomu ubližovať, veru aj mne sa zo začiatku stalo, pýtala som si odpoveď na môj problém, kým som sa naučila hľadať. V súčasnosti však je už vypracovaná navigácia, ako sa dopracovať rýchlo k odpovedi......a je dobre, ak najprv hľadáme, pretože potom nie sú tie správne rady rozsypané v mnohých "kýblikoch",to by bola škoda pre všetkých. Súhlasím s tým, že sa nemá zadávať otíáka, resp, prosba o radu cez SS, lebo tam sa odpoveď, ktorá pomôže nám všetkým, stratí.......Aj mne sa stalo, že som dostala SS, začínajúcu slovami: všimol (všimla) som si, že o tejto problematike máš príspevok, preto ťa žiadam o radu........ áno, môžem mať príspevok, ale kde je povedané, že som najmúdrejšia?????.... Takže žiadne SS...pekne rady pýtať "na obrazovke"
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Tak som rada, že som nič neporušila, keď žiadam, aby sa postupovalo podľa pravidiel.
Vlasta
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vlasti, to je nielen Tvoj, nielen môj... mnohých názor... len tiež rozsypaný v mnohých "kýblikoch"
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Súhlasím s Vami, to je presne to, čo som nedávno písala,že sa nepýtajú na Porade, lebo sa hambia! Tak o čom to potom,je. Veď keby som si o sebe myslela,že všetko viem,tak tu nemusím byť! Ale poradiť sa,veď to je to najlepšie,čo táto Porada dáva. Som tu krátko, ale po prezeraní príspevkov a odpovedí,som ešte nezistila,že by tu niekto niekoho ponižoval,alebo sa mu smial.!!Takže súhlasím s Vami... S U P E R, že sú tu aj pravidlá!!!!!


/a ak sa také niečo aj stalo,hlavne na staršie, o tom si myslím svoje,ale ma to neodradilo/!!!

Stále sa budem radiť, aj keď mám 56!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ponižovanie tvrdé tu už bolo........... ale tí, ktorí ponižovali tu už hádam nie sú tak, ako tí, ktorí boli ešte nezorientovaní (a ponižovaní) sa v medzičase zorientovali, a ešte našťastie tu sú, pretože v istých oblastiach môžu byť super a ich odchod by bola veľká škoda Pretože nie sme všetci múdri v tom istom.
Naposledy upravil Paula : 24.04.05 at 21:04
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

V porade je veľmi veľa dobrých ľudí. Nestalo sa mi, že by sa mi niekto smial, i keď celý tento víkend som sa krútila okolo koeficientu a moje otázky k tejto téme boli úplne primitívne........,ale čo už,.......hlavne, že som to pochopila a správne urobila, za čo Johanke veľmi ďakujem..... A viem, že moje otázky pomohli viacerým, možno tým, čo sa hanbili tak priamo pýtať, ale ako sa hovorí :"Kto sa hanbí, ten má prázdne gamby!" .....a nech sa trápi
Pekný večer.....
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vážení kolegovia Poraďáci, už sa tu veľa hovorilo o tom, že každý z členov by mal povinne absolvovať na Porade Etiketu. Ale nedá mi, aby som nepridala ešte niečo, čo by malo byť samozrejmé. Na Porade som nielen ja, ale i ostatní členovia veľmi často, rada poradím každému, kto o to požiada, ale... myslím, že by nikomu neuškodilo, keby za odpovede na jeho otázky povedal ĎAKUJEM! Ono to veľmi dobre padne, a myslím, že sme tu všetci, čo to vieme povedať, len akosi sa nám nechce!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ondrejvla
Vážení kolegovia Poraďáci, už sa tu veľa hovorilo o tom, že každý z členov by mal povinne absolvovať na Porade Etiketu. Ale nedá mi, aby som nepridala ešte niečo, čo by malo byť samozrejmé. Na Porade som nielen ja, ale i ostatní členovia veľmi často, rada poradím každému, kto o to požiada, ale... myslím, že by nikomu neuškodilo, keby za odpovede na jeho otázky povedal ĎAKUJEM! Ono to veľmi dobre padne, a myslím, že sme tu všetci, čo to vieme povedať, len akosi sa nám nechce!
Vlasti, myslím že sa to asi týka mňa, ak je to tak tak ďakujem dodatočne, ale niekde píšem ďakujem a niekde želám pekný deň, niekde napíšem len Ď. Ale máš pravdu....
Pekný podvečer želám...
Naposledy upravil Manual : 30.12.05 at 10:45
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Manual, netýka sa to len teba, ale aj iných členov. Mrzí ma, že musíme také jednoduché veci napomínať, ale komu česť, tomu...
Rada pomôžem, a myslím, že to spoznali už viacerí, a trošku toho nebiznisu si zaslúžime všetci.
Prajem dobrý večer.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasti, nahodila si si čačaný podpis,
ja sa tiež snažím pomôcť, keď viem rada poradím, ale ľudia sú rôzni, a nie každý je práve z tých slušnejších. Ale čo už, taký je svet.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať