Zavrieť

Porady

Oneskorená DPH u SZČO a prenesená daňová povinnosť

Dobrý večer, prosím Vás o radu ako postupovať. Mám klienta, ktorého účtujem od 2015 v JU. V novembri 2016 som prišla na to, že prekročil obrat na povinnosť DPH. Podali sme teda vo februári oneskorenú registráciu. Pani daňovníčka však chcela obraty od 01.01.2012 kde sme zistili, že obrat je prekročený už v 05/2015. Moja otázka je : Aký je ďaľší postup? Jedná sa o daňovníka vykonávajúceho stavebnú činnosť, takže by tam mala byť prenesená daňová povinnosť. Niektorí mi vravia, že dodaňovať sa nebude, ale ja si myslím, že bude. Radte prosím ráno mám byť na daňovom...

Ďakujem pekne
Naposledy upravil toria : 14.02.17 at 18:20 Dôvod: chyba
Soňa K Prečítaj si najskôr, čo za bludy si popísala - časové údaje - potom si prečítaj Zákon o DPH. V r. 2015 sa stavebné práce zdaňovali a od mesiaca, kedy mal byť platiteľ, mu dodania, čo malo byť zdanené. V r. 2016 bude mať zasa vystavené faktúry za stav. práce v rozpore so Zákonom. Zadarmo to nebude.
toria rok 2015 mi je úplne jasný, že musí dodaniť. Mňa skôr zaujíma rok 2016. Tak mala byť smerovaná otázka. Soňa K ďakujem za tvoju odpoveď neskutočne mi pomohla. Časový sled je vypísaný správne. Keďže som nemala podklady žiadne za rok 2014, 2013, 2012 a klient tvrdil, že si obraty sleduje nevnímala som čo mal pretým. Keďže je to "jednoročák" prvý krát prišiel vo februári 2016 s papiermi za 2015. Druhý krát prišiel teraz v 2017 s papiermi za 2016. Keďže som si ja vedela odsledovať príjmy - prišla som na to, že 11/2016 prekročil obrat a tak som ho dala registrovať na DPH. Tým, že tam prebieha kontrola - daňováčka chcela vidieť príjmy od 2012 a tak sme prišli na to, že mal byť registrovaný v 5/2015. Asi toľko na objasnenie.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

  Soňa K
  V roku 2016 už mal byť platiteľ a fakturovať platiteľom v režimu prenosu a neplatiteľom s dph.
  21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  toria to viem. Takže, ak dobre rozumiem tým odpovediam, bude musieť všetko dodaniť teda aj ten rok 2016
  Soňa K Neplatiteľom dodaniť a pri platiteľoch mu dajú zrejme pokutu za neuplatnenie režimu prenosu, o aké sumy ide ?
  toria no keď to rozdelím tak rok 2015 nejakých 14.000 €, a rok 2016 s prenosom malo byť cca 50.000€ a bez prenosu 5.000€
  Soňa K No, veru dosť.
  toria veru áno. Preto sa pýtam aký bude postup. Čítala som ten zákon o DPH a hlavne o neskorej registrácii asi 3 krát a stále mám nejasnosti. Napr. či si môže odrátať aj DPH na vstupe v tom roku 2015. A či naozaj v roku 2016 nebude musieť dodaniť všetky príjmy...
  Soňa K Vygúgli si oneskorená registrácia na FS. Sú tam k tomu info, aj tak nakoniec budete postupovať podľa toho, ako sa dohodnete na dú.
  toria No sme po kontrole. Máme podať nulté DPH. 2015 bol jasný mne aj im. S 2016 mali problém obe kontrolórky vraj sa s tým nestretli a mám sa obrátiť na fin. riad. v BBystrici. Takže s dotazom tam. Ale podľa mňa na 99% to bude musieť všetko dodaniť a to môže byť pre malého živnostníka likvidačné :-(
  Soňa K Najprv čosi vymyslia a potom nevedia, čo s tým. Pokúste sa o nejakú systémovú pokutu, veđ dan by reálne neodvádzal .... okrem neplatiteľov, tí sú jasní.
  toria taaak :-)
  dvorky Dobrý deň, Ako ste dopadli na daňovom úrade? Zaujíma ma to, pretože mám taký istý problém. AKo to bolo s tým rokom 2016? Neplatcov mu dodanili? Mal nárok na odpočítanie DPH pri nakupovanom materiáli? Ďakujem za odpoveď.
  dvorky Dobrý deň, dostali ste aj nejakú pokutu?
  dvorky A prosím Vás podávali ste aj dodatočné daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2015 a 2016. keďže výdavky aj príjmy sa vám znížili?
  toria pokuta bola 60 € a dodatočné sme neposielali. POsielali sme to prvé - nulté , alebo mimoriadne za oba roky naraz
  dvorky Dnes aj nám prišla pokuta :-)). Išla som vyhotoviť nulté daňové priznanie DPH a do zdaňovacieho obdobia, za ktoré podávam daňové priznanie nie je možné uviesť dva roky. Ako ste to riešili?
  dvorky Nemyslím dodatočné daňové priznanie k DPH ale myslím dodatočné daňové priznanie k dani z PRÍJMU.
  toria nie nedávali sme tým, že sme si aj nárokovali na DPH, tak by sme mali preplatok dane. A riešila som to s pani na daňovom a tá mi povedala, že ak je to tak že daň by vracal DU tak je na mne či to opravím. A ak je to tak, že daň musím doplatiť tak musím opraviť DP k dani z príjmu.
  dvorky Ďakujem veľmi pekne za váš čas a energiu. Môžem Vás ešte otravovať s poslednou otázkou? Aký rok ste uviedli na prvej strane daňového priznania DPH v zdaňovacom období, keďže ste podávali za dva roky naraz?
  toria 2017 lebo som posielala až v roku 2017 a tam bolo zhrnuté 2015, 2016 a 2017 do dátumu registrácie čiže do 01.03.2017. A za málo :-) Od toho sme tu, aby sme si pomáhali
  Soňa K A ako to bolo s dodanením poskytnutých služieb, neplatiteľov vám dodanili a za platiteľov dali systémovú pokutu 60,- e ? Počítali aj úroky z omeškania úhrady DPH ?
  toria nie pokuta bola jednorázová za neskorú registráciu. Treba si dať pozor lebo mne vlani jednej klientke dali za každý mesiac 60€. Tu mi bolo vysvetlené, že pokuta je len jedna a to za neskorú registráciu, že nemohla som podávať DP DPH keď som nebola registrovaná. Daňové sa podávala okolo 15.3. a úroky z omeškania neprišli žiadne. Doplácali sme DPH zhruba okolo 980€
  Soňa K Za aké plnenia ste doplácali DPH ?
    zbaliť

  Oneskorená DPH u SZČO a prenesená daňová povinnosť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.