Zavrieť

Porady

Je možné zrušiť zaslané odstúpenie od kupnej zmluvy, ktore som uz podala, ale tovar som sa rozhodla nakoniec ponechať?

Je mozne zrušiť takéto odstúpenie, ktore som podala dnes rano, ale tovar si chcem nakoniec ponechať? Zatial som len zaslala odstúpenie od kupnej zmluvy, ze chcem tovar vratit v rámci 14-dňovej lehoty. Tovar este teda nebol zaslany obchodníkovi a obchodník zatial len akceptoval žiadosť o odstúpenie.
Dakujem za info.
veronikasad Aká je hodnota tovaru?
ockoneocko Hodnota bola 23€
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Odstúpenie od zmluvy zrušiť možné nie je.
    Je to jednostranný právny úkon, ktorého účinok nsstáva doručením druhej strane. Tým okamihom pôvodná kúpna zmluva zanuká. Vyplýva to z podstaty právneho úkonu. Je to obligatórne adresovaný jednostñranný právny úkon. Jeho účinky vznikajú v právom stanovenom čase, tj. okamihom doručenia. Tým okamihom sa zároveň tento úkon vyčerpá.
    Bude nutný vznik novej kúpnej zmluvy.
    Späťvzatie umožňuje zákon pri vÿpovedi zmluvy, ale to je iná právna kategória.
    Takže zašleš novú objednávku a písmné započítanie pohľadávok.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 By ma zaujimalo, ako bude naplnene odstupenie od zmluvy, ked tovat nevrati spat predajcovi (to je, myslim, podstatna cast naplnenia platnosti odstupenia od zmluvy nakupu po internete)
    profesional Nie je. Povinnosť vydania bezdôvodného obohatenia (vrátenie plnenia) nastáva ako následok vyčerpania právneho úkonu odstúpenia od zmluvy. Ide o dve právne odlišné veci. Účinky odstúpenia od zmluvy právo kogentne viaže na okamih doručenia odstúpenia druhej zmluvnej strane a nie na okamih vrátenia plnenia. Podľa tvojej teórie, ak ty odstúpiš od zmluvy, ale predajca ti nevráti peniaze, tak k odstúpeniu nedošlo. Ale nie je to tak. Právo striktne viaže okamih účinku na doručenie odstúpenia a na nič iné. Okamihom vyčeprania odstúpenia of zmluvy, vzniká stranám povinnosť vzájomne si vrátiť plnenia, nakoľko tie sa zánikom právneho titulu (zmluvy) na plnenie, stali bezdôvodným obohatením. Aj keby si plnenia nevrátili, na právnej účinnosti odstúpenia od zmluvy to nič nemení.
    ivka70 Len ak ja odstupim od zmluvy, ja nevratim tovar, teda predajca mi nevrati peniaze .... ani jedna strana sa neobohatila ... to len taka filozoficka uvaha
    ockoneocko Dnes som sa od dotyčného e-shopu dokonca dozvedela, ze "účinnosť" odstúpenia od zmluvy (ktorú im clovek poda - podala som ju elektronicky), nadobúda PLATNOSŤ az doručenim tovaru spat...a to mi odstúpenie od zmluvy vtedy potvrdili aj obratom spat.
    Teraz neviem, ci ja nerozumiem výkladu zákona, ze zmluva o odstúpení je platna od doručenia odstúpenia od zmluvy predajcovi, ktorú aj potvrdil, alebo si to vykladá zle predajca (...?)
    profesional Predajca je právny analfabet...
    ockoneocko Nemam s nim podobnú prvú takuto skúsenosť...je to celkom velka a známa internetová lekáren Dr. Max. A podla mna tam zamestnávajú uplne negramotných pracovníkov.
    vicktor Ocuj, zaplatila si? Predpokladam ze ano. Mas co si chcela (lieciva), poslala si odstupenie, ale tovar si chces nechat a predajca radsej chce peniaze nez vratenie tovaru.
    Tak si to nechaj, posli mail ze si si jednostranne odstupenie jednostranne rozmyslela.
    Profik bude namietat ze cerpam z pravnickej zumpy, ale je hovadina riesit to pravne cisto = vratit tovar, cakat na peniaze a objednat znova - to je co za pedanticku zumpu?
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ockoneocko A tam je nejaká lehota? Ci je to len čisto o dohode s obchodníkom...
    profesional Nie, nie je to možné. Bolo by to protiprávne. Čudujem sa právnym laikom, že si myslia, že podľa svojej vôle môžu čokoľvek. Odporúčam naštudovať základy právnej teórie.
    ockoneocko Takze pokial sa dohodnem s obchodnikom, ze si tovar ponecham a on este peniaze neposlal (a bude suhlasit), tak vsetci sme spokojni. Iba ak by s tym nesuhlasil by platilo, ze je to protipravne....ale myslim, ze trhat sa spat o tovar nebude, ak ho chcem a on ho ma v konecnom dosledku stale vlastne "predany" ako povodne.
    profesional Aby to bolo v poriadku, musíš urobiť novú objednávku a písomný zápočet pohľadávok
      zbaliť

    Makovsky je offline (nepripojený) Makovsky

    Som biofyzik a využívam svoje poznatky pre službu zdravia. Meriam elektromagnetický smog. Venujem sa alternatívnej medicíne - fytoterapií. ...viac Makovsky
    z právneho hladiska má profesinál jednoznačne pravdu. Ale život sa nedeje striktne podľa paragrafov a treba hladieť aj na ducha zákona. Duchom tohoto ustanovenia je ochrana kupujúceho a jeho práv. Dohoda kupujúceho s predávajúcim je vždy možná (aj ked nad rámec zákona) Ak sa dohodneš s predávajúcim že si tovar chceš predsa len nechať a on bude súhlasiť nech list o odstúpení od zmluvy zahodí. Druhá možnosť je v tichosti nevrátiť tovar a nevyžadovať vrátenie peňazí. Ak tento stav vydrží 1 rok potom sa nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia premlčí.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional 1. Urobiť novú objednávku na webe a napísať mailom jednostrannè započítanie pohľadávok na 2 vety, je otázka 5 minút. Zatiaľ čo urobenie dohody by trvalo značne dlhšie.

    2. Všeobecná premlčacia lehota vzťahujúca sa na bezdôvodné obohatenie nie je 1 rok, ako píšeš, ale 3 roky. A to je pridlhá doba na život v právnej neistote.
    Makovsky §107 ods.1 obč. z. :právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa prelmčí za dva roky odo dňa keď sa oprávnený dozvie že došlo k bezdôvodnému obohateniu.
    ods 3. najneskôr sa právo na vydanie bezdôvodného obohtenia premlčí za tri roky....ň


    takže dva roky odkedy sa poškodený dozvedel o vzniku BO
    profesional Subjektívna lehota sa veľmi ťažko v praxi preukazuje. Preto sa narába rovno so objektívnou 3-roćnou. Ale určite nie 1 rok, ako si napísal.
    vicktor Kto sa v tomto pripade bezdovodne obohatil a bude zit tolke roky v pravnej neistote?
    Ako vrati pojedene lieky? Bude musiet spravit novu objednavku a novu zasielku vratit akoze tu povodnu - len co ak jej na to pride specialny prokurator???
    Z blata do kaluze...
    profesional Ak bolo plnenie čo i len z časti spotrebované, je nutné urobiť zápočet pohľadávok. Zákon to umožňuje. Ak sa ti právo nepáči, máš možnosť žiť v krajine, ktorej právo ti vyhovovať bude. Ja som si právo nevymyslel. Čo s tým má akože špeciálny prokurátor?
    A prečo právna neistota? Lebo nikdy nevieš, kedy ti v príslušnom čase príde plaťák na vydanie bezdôvodného obohatenia..
    vicktor Este raz - kto sa bezdovodne obohatil? Ocko zaplatilo, firma dodala tovar, ocko chcelo odstupit, firma odvetila odstupenie nadobudne platnost az ...
    Cize odstupenie je neplatne, firma ma peniaze, liekty su zjedene, aky platak v buducnosti mozno ocakavat?
    profesional Firma si nemôže vyberať, či ne, alebo nie je odstúpenie od zmluvy platné. Ono je platné a účinné doručením. Právny následok povinnosti vrátenia plnení nastáva. Ak jedna zo strán plnenie nevráti, druhá podáva žalobu..
    bubkoch vicktor: myslim ze v pravnej neistotute bude predajca ... odstupenie od zmluvy je platne dorucenim, bez ohladu na to ci si to kupujuci v mysli rozmyslel ...
    predstav si situaciu ze kupis televizor a na druhy den odoslel zrusenie zmluvy ... podla teba sa nic nedeje ked kupujuci nevrati telku a predavajuci nevrati peniaze ...
    ale kupujuci-vychcalek moze telku pouzivat 3 roky a tesne pred uplynutim premlcacej doby napisat predajcovi ze kde su jeho prachy z platne vypovedanej zmluvy ... a co urobi predajca ? no vrati prachy a kupujuci -vychcalek s usmevom vrati 3 roky pouzivanu telku
      zbaliť

    Ogi22 je offline (nepripojený) Ogi22

    Ogi22
    Ahojte.
    Odpoveď na otázku
    - Riešením na túto situáciu je, že pani napíše email, že si to odstúpenie rozmyslela a tovar si chce nechať, vďaka čomu predajca bude mať príjem a pravdepodobne aj zisk, pre ktorý vykonáva svoju činnosť.
    Teda situácia Win-Win.
    Ak by s tým predajca nesúhlasil, asi by mal v hlave nejaký bug, neaktualizovaný softvér, psychycký problém (úzkosti napr.) alebo by proste chcel prudiť.
    Podľa mňa, by ten email o rozmyslení si, ani nemusela posielať a predajca by pochopil, že nemusí vracať peniaze, ale tu je myslím v zákone diera, kedy predajcovy vychádza lehota na vrátenie peňazí myslím 14 dní od doručenia odstúpenia, a teda vrátiť peniaze by mal ešte skôr ako by prevzal tovar a teda by sa mohlo stať, že on plnenie vráti, ale jemu tovar nebude vrátený.
    Toto "neprelínanie" by sa podla mňa v zákone malo opraviť.
    Teda pokiaľ to píšem správne.


    Nasledovné pisem k ostatnym odpovediam a komentarom niekde pod touto dobrou otazkou.
    - "Odstúpenie od zmluvy" nieje zmluva ale úkon, pokiaľ viem správne.

    - Čo sa týka tejto šlamastiky, ktorá sa tu v odpovediach a komentaroch rieši "Logika vs Právo", tak riešenie podla mňa dávajú právne princípy a zásady.
    Myslím, že právne princípi a zásady sú dokonca nadradené zákono.
    Myslím, že je aj taký právny princíp, že vo veci rozhoduje viac to, čo bolo zamýšlané a čo sa chcelo docieliť než to, čo je v zákone.
    Také niečona spôsob, že zákon a právo nesmú stáť v ceste zamýšlanému zámeru (samozrejme v hraniciach dobrých mravov, morálky a tak).
    Tiež je ešte taká vec, čo je myslím aj v ústave, že čo zákon nezakazuje, tak je dovolené.
    (Kde a ako sa tieto veci aplikujú to neviem, nemám to naštudované a ani nemám právne vzdelania, ale pracujem na tom aby som si to naštudoval - ak máte nejaké materiáli, tak prosím posunte).

    Popisovaná situácia je krásny príklad na aplikáciu tých princípov a zásad.
    Tuto chalani správne uvádzajú, ako by to malo byť podľa logiky práva, ako by sa malo postupovať podľa "správnosti", no opomínajú podľa mňa tie princípi a zásady.
    Chlapi vedeli by ste napísať, aké právne princípi a zásady by sa tu mali/mohli použiť?
    Ako sa s tým vysporiadate?


    PS: Ďakujem za túto peknú a uvedomelú debatu.
    Ste skvelí.

    Je možné zrušiť zaslané odstúpenie od kupnej zmluvy, ktore som uz podala, ale tovar som sa rozhodla nakoniec ponechať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.