Zavrieť

Porady

Falšovanie podpisu -trest

Dobry den, cca. pred 3 rokmi som pracovala u byvaleho zamestnavatela,kde na jeho pokyn som falsovala podpis na vyplatnej listine k ziadosti o prispevky z uradu prace...zamestnanci realne peniaze aj dostavali,len posledne 2-3 mesiace nie...zalovali ho a dostalo sa to az do n.a.k.a.,kde som predvolana ako svedok...ja som z toho ziaden financny prospech nemala...co mam teraz robit? Priznat sa? Mozem odmietnut vypoved,ak by som sama sebe uskodila?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    no, najlepšie je stratiť pamäť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Tri roky je už ale nejaká doba, jeden si na všetko nespomenie.

    Môžeš :
    1. sa priznať
    2. odmietnuť výpoveď
    3. môžeš spolupracovať a povedať len to, čo uznáš za vhodné

    N.A.K.A nie je žiadna sranda, nejaký obyčajný vyšetrovateľ na obvodnom oddelení...to je iný level hrátok, veľmi by som si rozmyslel, že ako sa zachovať.
    Ale dopredu sa nedá predsa povedať, že čo budú od Teba chcieť...možno ide fakt len o svedeckú výpoveď, nakoľko podnikateľského hajzla už majú rozpracovaného.
    ...ale šak uvidíš priamo na mieste.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    V zmysle ustanovania §130 odst.2 Trestneho poriadku mozete odporiet vypovedat.
    Pred samotnym vysluchom je vysetrovatel Povinny Vas o tomto poucit.

    § 130 (TP)
    Právo svedka odoprieť výpoveď

    (2) Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jana103 a môžem to urobiť tak, že pôjdem vypovedať, ale keď sa už opýtať konkrétne na podpisy, tak že odmietam vypovedať? a nebude to pre nich podozrivé, že potom by obvinili aj mňa?
    dmc samozrejme ze to bude podozrive. Ked budu mat dostatok dokazov tak kludne mozu vzniest obvinenie . Je cisto na teba a na tvojom uvazeni ci vyuzijes svoje pravo nevypovedat
    Jana103 môžem využiť právo nevypovedať aj uprostred výsluchu? alebo to platí čisto iba o začiatku výsluchu?
    Jana103 a ešte otázočka, ak môžem: nie je to už premlčané? v trestnom zákone som našla, že premlčacia doba je 3 roky a toto sa stalo pred viac ako 3 rokmi
    dmc Doba premcania trestnych cinov je rozna - podla zavaznosti trestnych cinov. Ty uz vies presne ako kvalifikovala NAKA trestnu cinnost ????? pretoze ak bude kvalifikovat konanie ako zavaznejsi cin - aj premcacia doba bude dlhsia. Toto by si mohla riesit az pri vzneseni obvinenia kde bude presne uvedene z akeho § si obvinena.

    Premlcanie trestneho stihania je uvedene v § 87. Trestneho zakona. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/
    Jana103 a ako to je s právom nevypovedať? môžem ho využiť aj uprostred výsluchu?
    dmc nie. Na zaciatku vysluchu budes poucena o tom ze mas pravo nevypovedat...... ked sa toho prava zrieknes - vyznacuje sa to ihned v zapisnici tak potom vypovedat budes.

    Spytaj sa pred vysluchom - co bude obsahom vysluchu a rozhodnes sa ci budes alebo nebudes vypovedat. Ak odmietnes vypovedat poznaci sa to do zapisnice a hotovo.
    Jana103 ďakujem veľmi pekne za pomoc
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Máš právo odmietnuť vypovedať
    2. Odmietnuť vypovedať môžeš len v celku tj. nie len na vybrané otázky.
    Jana103 v tomto dokumente sa na strane 6 uvádza, že právo nevypovedať možno využiť aj kedykoľvek v priebehu výpovede
    www.pentaokauze.sk/sk/getFile.aspx?f=oyshpcwez
    ako to teda je?
    profesional Ak toto právo využiješ počas prebiehajúcej výpovede, anuluje sa dovtedy vykonaná výpoveď. Nakoľko výpoveď možno odmienuť len v celku.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    daj si vyhľadať -poučenie svedka- , ako svedok nemôžeš odoprieť vypovedať /ak budeš obvinená, tak ano / povieš len to čo si pamätáš, zváž, že ak bývalý zam, všetko zvrhne na teba , prípadne budeš obvinená ako splupáchateľ, potom začneš hovoriť pravdu a nakoniec ťa obvinia z krivej výpovede /nečakaj, že ti bude niekto dávať návod na krivú výpoveď/, každý má strach zo straty zamestnanie a splní pokyny zamestnávatela bez zisťovania vecí okolo, ak to bolo aj v tvojom prípade , podľa mňa nemusíš mať obavu uviesť čo si pamätáš
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jana103 ohľadom nevyplatenia mzdy som bola už ako svedok na polícii, tam len spomenul, že podpisy boli sfalšované, ale nepýtal sa ma, či o tom niečo viem...tam šéf odmietol vypovedať....v poučení je, že môžem odoprieť výpoveď, ak by som svojou výpoveďou spôsobila nebezpečenstvo trestného stíhania sebe...neviete aký trest by som mohla dostať, ak by som sa priznala?
    dmc Samozrejme ze MOZE odopriet vypovedat. Odopret vypovedat prinalezi kazdej fyzickej osobe v akomkolvek procesnom postaveni ci uz v trestnom alebo aj inym konani - Svedok hlavne § 130 ods.2 TP
    profesional Svedok smie odmietnuť vypovedať.
    Plnenie pokynov zamestnávateľa nie je ospravedlnením na spáchanie trestného činu.
      zbaliť

    Falšovanie podpisu -trest

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.