Zavrieť

Porady

Faktúra zo zahraničia CZ

katka :-)
Zdravím Vás, mám pár otázok k dph.poprvý krát som sa stým stretla a mám s toho materialu čo som prečítala nejaký mišung.
Došla mi fa z čiech za služby (rekl.stranka na webe), fa bola bez dph.táto firma má české DIČ a DIČ stále provozny Slovensko.
a co teraz ako a čo mám zaučtovať a aká su všetky moje povinnosti?
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

babi2 Pozri príspevok
Zaplatenie zálohovej faktúry účtuješ 314/221. Keď prišla vyúčtovacia faktúra 18.12. tak ju zaúčtuješ 501/321 kurzom 18.12. a potom odúčtuješ zálohovú faktúru 321/314 a kurzovú stratu 563/321

Ak vyšla záloha vyššia ako záväzok, potom 563/314.
0 0
steeva steeva

steeva je offline (nepripojený) steeva

Dakujem pekne za odpovede.
0 0
steeva steeva

steeva je offline (nepripojený) steeva

Prepacte, este raz sa k tomu vratim: uhradu predfaktury zauctujem podla kurzu komercnej banky a potom danovy doklad tiez podla kurzu komercnej banky alebo podla NBS?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Dodávateľ z ČR, platca DPH, dodáva skrine do SR, tiež platci DPH. Faktúry by mali byť vystavené bez DPH, urobí sa samozdanenie. Oni však stále vystavujú fa s DPH, že až po určitom čase budú bez DPH. To je ale nesprávne, že?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP Pozri príspevok
Dodávateľ z ČR, platca DPH, dodáva skrine do SR, tiež platci DPH. Faktúry by mali byť vystavené bez DPH, urobí sa samozdanenie. Oni však stále vystavujú fa s DPH, že až po určitom čase budú bez DPH. To je ale nesprávne, že?
Áno.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tweety Pozri príspevok
Áno.
Tweety ďakujem za odobrenie, čo ale robiť, že ani po upozornení nechcú faktúry opraviť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP Pozri príspevok
Tweety ďakujem za odobrenie, čo ale robiť, že ani po upozornení nechcú faktúry opraviť?
Skús jednu nezaplatiť, ale ja by som im ich vrátila na prepracovanie.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tweety Pozri príspevok
Skús jednu nezaplatiť, ale ja by som im ich vrátila na prepracovanie.

Vyskúšam a uvidím, a ako to zaúčtovať, DPH si nemôžu uplatniť...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Vyskúšam a uvidím, a ako to zaúčtovať, DPH si nemôžu uplatniť...

Dodávateľ odmietol faktúry opraviť a nekomunikuje, už sme zmenili dodávateľa. Ale čo s tým faktúrami, na ktorých je vyčíslená DPH, prosím poraďte ako to zaúčtovať.

Ďakujem
Naposledy upravil ZuzanaP : 17.04.09 at 16:29
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Dodávateľ odmietol faktúry opraviť a nekomunikuje, už sme zmenili dodávateľa. Ale čo s tým faktúrami, na ktorých je vyčíslená DPH, prosím poraďte ako to zaúčtovať.

Ďakujem

Posúvam....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Posúvam....

Keďže česká firma vystavila fa s DPH, prebrala na seba daňovú povinnosť, tak ja som zaúčtovala DPH do nákladov. Myslíte, že môže byť?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ZuzanaP Pozri príspevok
Keďže česká firma vystavila fa s DPH, prebrala na seba daňovú povinnosť, tak ja som zaúčtovala DPH do nákladov. Myslíte, že môže byť?
Áno môže to tak byť, ak je FA s DPH tak potom celé do nákladov
0 0
zdenok zdenok

zdenok je offline (nepripojený) zdenok

Som platca DPH v SR aj česká firma je platca DPH v ČR. Ako postupovať ak nakúpim u nich tovar a faktúru mi vystavia s DPH a ja časť tovaru účtujem do repre a časť by som predal na Slovensku neplatcom DPH?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zdenok Pozri príspevok
Som platca DPH v SR aj česká firma je platca DPH v ČR. Ako postupovať ak nakúpim u nich tovar a faktúru mi vystavia s DPH a ja časť tovaru účtujem do repre a časť by som predal na Slovensku neplatcom DPH?
Česká faktúra by mala byť vystavená bez DPH a na Slovensku potom táto fa samozdanená. Ak napriek tomu bude vystavená s DPH, tak pôjde celá aj s DPH do nákladov, časť určená na predaj do daňových a časť na repre ako náklad nedaňový
0 0
zdenok zdenok

zdenok je offline (nepripojený) zdenok

to znamená, že ak by som tovar predával ďalej tak musím sumu ešte navýšiť aj o slovenskú DPH?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Áno tak je
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Prajem Vám pekný deň!

Mám tiež jednu otázku ohľadom faktúry z Čiech:
Česká firma nám vystavila faktúru s DPH, /môj konateľ pri objednávke neuviedol, že sme platcovia DPH/

Skontaktovala som sa s dodávateľom - oni sú platcovia DPH v ČR, my na Slovensku. Sú ochotní prerobiť faktúru bez DPH - ale faktúra bude vystavená v Českých korunách - bude to v poriadku?

V opačnom prípade, keď som ja fakturovala inej firme do Čiech bez DPH - žiadali odo mňa faktúru v Českých korunách...

Ďakujem za rady.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Faktúry môžu byť v cudzej mene, prepočítaš si ju kurzom ku dňu zdaniteľného plnenie
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

ja si myslím že kurz ecb rátame z predošlého dna vystavenia fa
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Laura1 Pozri príspevok
Prajem Vám pekný deň!

Mám tiež jednu otázku ohľadom faktúry z Čiech:
Česká firma nám vystavila faktúru s DPH, /môj konateľ pri objednávke neuviedol, že sme platcovia DPH/

Skontaktovala som sa s dodávateľom - oni sú platcovia DPH v ČR, my na Slovensku. Sú ochotní prerobiť faktúru bez DPH - ale faktúra bude vystavená v Českých korunách - bude to v poriadku?

V opačnom prípade, keď som ja fakturovala inej firme do Čiech bez DPH - žiadali odo mňa faktúru v Českých korunách...

Ďakujem za rady.
Dôležité je, ako boli dohodnuté platobné podmienky. Ak sa konateľ pri objednávke dohodol na platbe v CZK, tak je to úplne v poriadku. Nikde nie je napísané, že by zahraničná firma musela vždy fakturovať v EUR. Aj medzi 2 slovenskými firmami sa môžete dohodnúť na fakturácii v cudzej mene.
Predpokladám, že v tom druhom prípade, keď Vaša firma fakturovala českej firme Vás tlačili do fakturácie v CZK len preto, aby im nevznikla ešte dodatočne kurzová strata, keď by museli meniť CZK na EUR pri platbe Vašej faktúry. Preto sa chceli "poistiť", že suma, ktorú im vyfakturujete, bude pre nich naozaj konečná a nevzniknú im ešte aj tie dodatočné kurzové rozdiely.
Bolo na Vás, či im na takéto platobné podmienky pristúpite, alebo budete naopak Vy ich "tlačiť" do fakturácie v EUR. Možno by ste tak potom riskovali, že od objednávky odstúpia a obchod sa nezrealizuje. Vždy je to o vzájomnej dohode.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať