Zavrieť

Porady

Môže banka požadovať od klienta jeho občiansky preukaz na oskenovanie?

Moja banka ma telefonicky vyzvala, aby som prišiel do pobočky kvôli aktualizácii mojich údajov. Pracovníčka mi oznámila, že nemá aktuálny môj občiansky preukaz, tak som jej ho predložil. Ona ho vzala, urobila z neho sken, potom ešte fotokópiu na papier A4, ktorý mi dala aj podpísať. Ja som sa jej opýtal, či to nemôže byť zneužité. Načo mi ona odpovedala, že keby to zneužila ona, tak jej na to prídu. Až keď som prišiel domov, uvedomil som si, že som dal banke možnosť zneužiť moje údaje. Myslíte, že je banka postupovala správne? Ďakujem za odpoveď.
buchač Ako vraví jeden z nemenovaných :
"Najhoršia je smrť z vydesenia !"

Ja zasa vrarvím...
" Ej hoja, hoja...paranoja tvoja.."
===================
Nemyslím, ale viem, že postupovala správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Banka postupovala v súlade s ust. § 93a ods. 1 písm. b) zákona 483/2001 o bankách. Podľa citovaného ustanovenia je klient povinný umožniť banke oskenovanie dokladu totožnosti.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač ...a tu je to krásne zdôvodnené.

    http://www.shenk.sk/doc/identita-bezpecnost.html
    vicktor To je sice mozne, ale aj mne sa zda podivne ze nestaci opisat udaje. Keby k comusi doslo, aky je rozdiel ci banka ma len udaje alebo aj foto?
    Pred cca 20 rokmi telefonny operator si vypytal OP a skopiroval cez sablonu - niektore policka boli zakryte.
    Ing. Ľubomír Janoška Tu nejde o potrebu banky, ale o uľahčenie procesov súvisiacich so sledovaním prania peňazí, tam majú finančné inštitúcie osobitné povinnosti.
    spolocenstvo1302 Ako je potom možné, že keď pracovník banky zneužije bankové údaje je na Slovensku prezentovaný ako hrdina?
    Ing. Ľubomír Janoška Asi tak, že banka má viacero povinností, ktoré si nesplnila - prinajmenšom preverovanie podozrivých transakcií (zákonná povinnosť) a preverovanie politicky exponovaných osôb (povinnosť vyplvajúca z medzinárodných dohôd). Keby si banka plnila tieto povinnosti, nemusel by ju zamestnanec upozorňovať.
    To nie je zneužitie údajov.

    Ľudia, ktorí bežne svojich šéfov kritizujú za neplnenie povinností, to považujú za samozrejmé a nie za hrdinstvo
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška 16.10.17 20:34 priradil do Porady

    Môže banka požadovať od klienta jeho občiansky preukaz na oskenovanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.