Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirkao Pozri príspevok
Dobry den
ja som sa k tejto stranke dostal az dnes
a co to som si tu uz precitala a ak som to vsetko dobre pochopila
najlepsia moznost ako mat vacsiu matersku by pre mna bola
kedze som zamestnana najst si este jedno zamestnanie na cca 2 h denne
a plus si platit dobrovolne poistenie ak nechcem komplikacie s neplatenym volnom
Alebo dalo by sa to vyriesti aj tak ze by som si platila vyssie dobrovolne poistnie?

Zatiaľ sa prihlás na DNP z minima - od 1.10.2007 8.100 Sk - čiže platba 357 Sk mesačne. V ostatnom treba počkať na schválenie novely zákona o soc. poistení.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prajem pekný deň a prosím o radu:
Som zamestnaná nepretržite od roku 2005, zamestnávateľ odvádza za mňa do SP. Som DNP od 20.decembra 2006. Podmienku 270 dní poistenia splním.
Termín pôrodu je určený na 3.decembra 2007. Materská mi začína od 22. októbra 2007.
Ako konkrétne ovplyvním výšku svojej materskej? Podotýkam, že neplatené voľno v tejto firme neprichádza do úvahy.
Kedy konkrétne mám prerušiť platenie DNP a znovu sa prihlásiť z max. VZ?
Na RLFO mám zaškrtnúť len prerušenie alebo zrušenie DNP?
Výška mojej materskej bude rozdiel medzi max. VZ a mojou hrubou mzdou za rok 2006?
Môžem sa ešte do nástupu na MD zamestnať u iného zamestnávateľa - bez prerušenia PP u svojho terajšieho zamestnávateľa? Bude to mať nejaký pozitívny vplyv na výšku materskej?
Ďakujem za odpovede, som v tejto problematike úplný nováčik, a ak je to možné, prečo si "neprilepšiť" materskú?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dobroslava
Aby bolo možné v r. 2007 mať napr. 2 materské ako chceš ty a preto si si platila aj DNP, treba mať na pamäti túto podstatnú vec.
V dobe, kedy si chceš platiť v DNP z max. VZ = to bude tvoje RO pre výpočet materskej, tak v tomto období nesmie byť platené nič iné. Platby v tomto období zo zamestnania a DNP sa nesmú prekrývať. Lebo by bol prekročený max. VZ pre odvody. Preto je nutné u zamestnávateľa neplatené voľno = vtedy za teba nič neodvádza. Ak si aj nájdeš ešte jedného zamestnávateľa ale u toho súčasného budeš stále v prac. pomere a nedá ti nepl. voľno, tak je tvoja snaha o maximalizáciu materských zbytočná. Potom budeš mať jednu max. materskú. Od zamestnávateľa bude z RO r.2006 a z DNP a zbytok = preplatok z DNP si vypýtaš v r. 2008 od SP aby ti vrátili.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Manual Pozri príspevok
Dobroslava
Aby bolo možné v r. 2007 mať napr. 2 materské ako chceš ty a preto si si platila aj DNP, treba mať na pamäti túto podstatnú vec.
V dobe, kedy si chceš platiť v DNP z max. VZ = to bude tvoje RO pre výpočet materskej, tak v tomto období nesmie byť platené nič iné. Platby v tomto období zo zamestnania a DNP sa nesmú prekrývať. Lebo by bol prekročený max. VZ pre odvody. Preto je nutné u zamestnávateľa neplatené voľno = vtedy za teba nič neodvádza. Ak si aj nájdeš ešte jedného zamestnávateľa ale u toho súčasného budeš stále v prac. pomere a nedá ti nepl. voľno, tak je tvoja snaha o maximalizáciu materských zbytočná. Potom budeš mať jednu max. materskú. Od zamestnávateľa bude z RO r.2006 a z DNP a zbytok = preplatok z DNP si vypýtaš v r. 2008 od SP aby ti vrátili.
Teda ako konkrétne postupovať, aby to DNP nebolo zbytočne platené?
Keď už nie max. materské, aspoň niečo ... Mám z toho hlavu v smútku, pretože na neplatenom voľne sme boli so zamestnávateľom dohodnutí, keď však prišlo k "lámaniu chleba" , nechce o tom ani počuť.
Niekde vo Vašich príspevkoch som čítala, že by sa to dalo poriešiť ešte s OČR. Po 10 dni od nástupu na OČR sa prerušuje poistenie, to znamená, že zamestnávateľ za mňa od toho 10 dňa neplatí odvody a teda by sa RO neprekrývalo? Uvažujem správne? Prosím uveďte ma na správnu mieru, mám v tom trošku chaos.
Naposledy upravil Dobroslava : 26.09.07 at 19:12
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Jozef Mihál Pozri príspevok
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
Takže je tu šanca na vyplatenie max. materskej aj zo zamestnania aj z DNP?
PS: To som netušila, že v takejto nočnej hodine mi ešte odpovie "najfundovanejší" odborník na otázky soc. poistenia. Ďakujem p. Mihál. Som na tejto stránke nováčik, ale čo všetko sa tu dozviem z každej oblasti - ste naozaj super!
0 0
mirkao mirkao

mirkao je offline (nepripojený) mirkao

Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky
0 0
mirkao mirkao

mirkao je offline (nepripojený) mirkao

A este jedna otazka
budem si platit DNP kedy je vyhodne skoncit to (z minima) a zacat z maxima
myslim pred odchodom na matersku
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirkao Pozri príspevok
Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky

Nehnevaj sa, mám síce vysokú školu, ale tvojej otázke nerozumiem. Čo tým chcel básnik povedať ?
Potrebujem vedieť fakty - termín pôrodu, príp. dátum nástupu na MD, VZ za rok 2006, resp. 2007 - a čo by si chcela tým DNP dosiahnuť - asi maximálne materské ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirkao Pozri príspevok
A este jedna otazka
budem si platit DNP kedy je vyhodne skoncit to (z minima) a zacat z maxima
myslim pred odchodom na matersku
Tesne pred nástupom na materskú - presnejšia odpoveď bude po poskytnutí údajov - viď vyššie uvedený príspevok.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pracovný pomer do 31.3.2007 /pp cca 3 roky/. Od 1.4. evidencia na UP. DNP od 15.12.2006. Nástup na matersku začiatkom marca 2008. Chcem dosiahnuť, aby mala 2xPN a max. materskú /o zmenách chystajúcich sa od 1.1.2008 viem/.
Riešenie: k 30.9. ju odhlásim z DNP, 1.10. ju zamestnám s max. VZ, 3.10 ju v skúšobnej prepustím, 4.10. ju prihlásim na DNP z maxima 5.10. ide na PN. Bude to dobre /2xPN/? bude nárok na MD ?- tých 6 mesiacov ochranná doba ma zaujíma.
Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pepa Pozri príspevok
Pracovný pomer do 31.3.2007 /pp cca 3 roky/. Od 1.4. evidencia na UP. DNP od 15.12.2006. Nástup na matersku začiatkom marca 2008. Chcem dosiahnuť, aby mala 2xPN a max. materskú /o zmenách chystajúcich sa od 1.1.2008 viem/.
Riešenie: k 30.9. ju odhlásim z DNP, 1.10. ju zamestnám s max. VZ, 3.10 ju v skúšobnej prepustím, 4.10. ju prihlásim na DNP z maxima 5.10. ide na PN. Bude to dobre /2xPN/? bude nárok na MD ?- tých 6 mesiacov ochranná doba ma zaujíma.
Ďakujem.
Nie, nie je to dobre. Dnes 27.9.2007 ju odhlás z DNP - z minima, od zajtra 28.9.2007 prihlás z maxima, a od 1.10.2007 ju zamestnaj z maxima - 5.10.2007 ide na PN a má 2 x maximálnu PN.
RO z DNP je 28.9.-30.9.2007
RO z PP je 1.10.-4.10.2007
Toto maximálne nemocenské bude poberať až do marca, avšak ak prejdú zmeny ohľadne maximálneho DVZ, bude mať materské iba z jedného maxima.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ajobs Pozri príspevok
Nie, nie je to dobre. Dnes 27.9.2007 ju odhlás z DNP - z minima, od zajtra 28.9.2007 prihlás z maxima, a od 1.10.2007 ju zamestnaj z maxima - 5.10.2007 ide na PN a má 2 x maximálnu PN.
RO z DNP je 28.9.-30.9.2007
RO z PP je 1.10.-4.10.2007
Toto maximálne nemocenské bude poberať až do marca, avšak ak prejdú zmeny ohľadne maximálneho DVZ, bude mať materské iba z jedného maxima.
UUUUha - od včerajšieho dňa ťa vykúkam - ďakujem Mala som za to, že doby sa nesmú prekrývať. Takže som to nedomyslela dobre. Idem teda dneska zrušiť, zajtra prihlásiť, v pondelok zamestnať.
No - prihlásim ju zajtra s tým že DNP trvá aj 1.10 ešte alebo 30.9. zruším - priznávam - nerozumiem celkom.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pepa Pozri príspevok
UUUUha - od včerajšieho dňa ťa vykúkam - ďakujem Mala som za to, že doby sa nesmú prekrývať. Takže som to nedomyslela dobre. Idem teda dneska zrušiť, zajtra prihlásiť, v pondelok zamestnať.
No - prihlásim ju zajtra s tým že DNP trvá aj 1.10 ešte alebo 30.9. zruším - priznávam - nerozumiem celkom.

Nie Erika, NESMIEŠ jej zrušiť DNP, pretože v ochrannej lehote by jej SP nepriznala nemocenské z DNP. Takže DNP necháš bežať bez zmeny až do ukončenia PN.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mirkao Pozri príspevok
Moze mi niekto pomoct s vypoctom ja som z tych vsetkych informacii
uplne dopletena.
Moja hruba mzda je 15500,- od decembra si chcem platit DNP z 8100,-
Prvy pol rok budem dostavat nejake percento z platu od zamestnavatela
ked si budem platit DNP bude to patrit k tomu alebo to budem dostavat
az po pol roku + zo socialky dalsich 2,5 roka kedze by som chcela zostat doma cele 3 roky
Ako písal ajobs, je potrebných trošku viac informácií.
Ja len upresním, že materskú nebudeš dostávať od zamestnávateľa. Materskú platí od prvého dňa sociálna poisťovňa. Zo zamestnania máš VZ 15500,- takže SP ti bude od prvého dňa vyplácať 55% z tohoto VZ. Ak si budeš platiť DNP, tak na SP odovzdáš 2 žiadosti o materské. Jednu ako zamestnanec a druhú ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. SP posúdi tvoje žiadosti, a ak ti vznikne nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP, tak tieto dve dávky spočíta a vyplatí ti ich jednou sumou.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gutan52 Pozri príspevok
Mne sa zdá, že Janka už má Miminko a je už doma a ešte nám aj stíha radiť. Je to tak? Malý poraďák je ......Diego
Áno, je to tak. Malý poraďák je ale poriadny "čertík" takže na poradu už nemám toľko času ako predtým. Ale keď si chvíľku nájdem, vždy tu nakuknem čo je nové.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Je niečo pravdy na tom, že v novele je nejaká zmena aj ohľadom poberania OČR z DNP?
Kamoška volala na pobočku, že či môže z DNP poberať OČR aj keď ešte nesplnila 270 dní poistenia a poberá rodičovský príspevok. Pani povedala, že ešte sa to dá, ale že už sa nebude dať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Je niečo pravdy na tom, že v novele je nejaká zmena aj ohľadom poberania OČR z DNP?
Kamoška volala na pobočku, že či môže z DNP poberať OČR aj keď ešte nesplnila 270 dní poistenia a poberá rodičovský príspevok. Pani povedala, že ešte sa to dá, ale že už sa nebude dať.
Janka, v tomto smere sa žiadna zmena nechystá. Na ošetrovné netreba (ani nebude treba) splniť podmienku 270 dní z DNP.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Jozef Mihál Pozri príspevok
Uvažujete správne. Pri OČR trvajúcej viac ako 10 dní sa obdobie od 11.ho dňa trvania OČR do skončenia OČR považuje za prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ toto obdobie musí nahlásiť na registračnom liste ako prerušenie.
Môžete sa mi prosím, konkrétnejšie vyjadriť k tej otázke OČR po 10 dni? Bude to možné uplatniť pri výpočte materskej zo zamestnania, keďže neplatené voľno neprichádza do úvahy? /aby sa neprekrývali RO zo zamestnania a DNP/. Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dobroslava Pozri príspevok
Môžete sa mi prosím, konkrétnejšie vyjadriť k tej otázke OČR po 10 dni? Bude to možné uplatniť pri výpočte materskej zo zamestnania, keďže neplatené voľno neprichádza do úvahy? /aby sa neprekrývali RO zo zamestnania a DNP/. Ďakujem.
Áno, však myslím, že Dr. Mihál sa úplne jasne vyjadril vo svojom príspevku. Čiže na obdobie od 11. dňa ošetrovania si treba naplánovať DNP z maxima, a potom bude materské z 2 VZ - DNP z maxima.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať