Zavrieť

Porady

Neskorá faktúra zo zahraničia

Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Ahojte poraďáci! Mám taký problém, že dňa 22.06.2006 som nadobudla tovar zo zahraničia. Faktúru som obdržala 20.07.2006 s dátumom vystavenia 22.06.2006. Teraz kedy vlastne mi vzniká dátum dodania, a kedy si môžem odpočítať daň?
Usporiadat
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Ďakujem za odpoveď. Mňa ale stále trápi ten 22.7.2006, kedy sme uhradili zálohu. Nemá to vplyv na daňovú povinnosť?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

hupka
Ďakujem za odpoveď. Mňa ale stále trápi ten 22.7.2006, kedy sme uhradili zálohu. Nemá to vplyv na daňovú povinnosť?
Tak sa netráp. V tomto prípade je to 3.8.2006 - riadiš sa § 20 zákona o DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V prístupe odpovedajúcich v príspevkoch k tejto téme rezonuje dôraz kladený na prijatie tovaru na sklad.

Prijatie tovaru na sklad však nemusí byť totožné s dátumom dodania tovaru, ktorý je rozhodujúci pre vznik daňovej povinnosti pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru. Nemôžeme si zamieňať pojmy prijatie tovaru na sklad a dodanie tovaru.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Difi
Ahojte poraďáci! Mám taký problém, že dňa 22.06.2006 som nadobudla tovar zo zahraničia. Faktúru som obdržala 20.07.2006 s dátumom vystavenia 22.06.2006. Teraz kedy vlastne mi vzniká dátum dodania, a kedy si môžem odpočítať daň?
daniek
daňová povinnosť aj nárok na odpočítanie dane t.j. samozdanenie Ti vzniká 22.06.2206 - v deň vystavenia fa - daňová povinnosť - a ak máš vtedy fa aj k dispozícii čo asi máš keď vieš kedy je vystavená tak aj nárok na odpočítanie dane.
Súhlasím s odpoveďou. Upresním iba formuláciu a odôvodnenie:
- daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry t.j. 22.6.2006,
- faktúru ste obdržali v termíne na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňová povinnosť vznikla a preto môžete aj právo na odpočítanie dane uplatniť v rovnakom zdaňovacom období.

A ešte poznámka k pojmu SAMOZDANENIE:

V prípade nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa nejedná o samozdanenie. Jedná sa o predmet dane v krajine nadobúdateľa a oslobodené plnenia v členskej krajine odosielateľa. Pojem „samozdanenie“ sa spája s pojmom „reverse charge“, kde je možný tzv. prenos daňovej povinnosti (napr. vybrané služby poskytnuté zahraničnou osobou s miestom dodania v tuzemsku, kedy sa zahraničná osoba nemusí registrovať na Slovensku, ale prenesie sa povinnosť zdanenia na tuzemského odberateľa). Spájanie pojmu samozdanenie s nadobudnutím tovaru sa spája s výkladmi niektorých prednášajúcich na začiatku účinnosti zákona po vstupe Slovenska do EÚ a dosť sa v praxi ujalo. Spájanie tohto pojmu s nadobudnutím tovaru je však nesprávne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
daniek
keď ju dostaneš do termínu na podanie daňového priznania tak je to o.k. ale keby Ti prišla po termíne musíš robiť dodatočné daňové priznanie - pokiaľ ide samozrejme o zahraničnú faktúru .
Upresním. Keby faktúra došla po termíne na podanie daňového priznania za 06/2006, tak v tomto prípade by:
- daňová povinnosť vznikla dňom vystavenia faktúry,
- právo na odpočítanie dane by mohlo byť uplatnené najskôr v období, v ktorom platiteľ dane faktúru obdržal.

Čiže DDP na vzniknutú daňovú povinnosť za zdaňovacie obdobie 06/2006 a riadne DP na uplatnenie práva na odpočítanie dane v 07/2006. Predmetné sa týka mesačného platiteľa dane.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte všetci, chcela by som sa s Vami poradiť, mám fa z EU jedná sa o nadobudnutie tovaru (samozdanenie) dodacia podmienka je DDU. Na faktúre je Dátum vystavenia 31.05. dátum uskutočnenia zdaniteľ. plnenia 30.05.2006 tovar došiel 02.06.2006 faktúra prišla 30.06.2006. Záloha zaplatená 30.05.2006. Neviem určiť presný dátum daňovej povinnosti.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mikolajova
Ahojte všetci, chcela by som sa s Vami poradiť, mám fa z EU jedná sa o nadobudnutie tovaru (samozdanenie) dodacia podmienka je DDU. Na faktúre je Dátum vystavenia 31.05. dátum uskutočnenia zdaniteľ. plnenia 30.05.2006 tovar došiel 02.06.2006 faktúra prišla 30.06.2006. Záloha zaplatená 30.05.2006. Neviem určiť presný dátum daňovej povinnosti.
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. 31.5.06 15.7.06 - opravené po upozornení na chybu.

Upozorňujem, že nejde o samozdanenie !! viď výklad v tejto téme príspevok č. 25 od Janky
Naposledy upravil liba2 : 26.10.06 at 21:59 Dôvod: oprava dňa daň.povinnosti
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A ešte otázočka k spomínanej dodávke nám bolo dofakturované prepravné dňa 22.06.2006, tiež neviem určiť presne daňovú povinnosť.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Mikolajova
A ešte otázočka k spomínanej dodávke nám bolo dofakturované prepravné dňa 22.06.2006, tiež neviem určiť presne daňovú povinnosť.
(2)Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná
0 0
danuschka danuschka

danuschka je offline (nepripojený) danuschka

Mikolajova
Ahojte všetci, chcela by som sa s Vami poradiť, mám fa z EU jedná sa o nadobudnutie tovaru (samozdanenie) dodacia podmienka je DDU. Na faktúre je Dátum vystavenia 31.05. dátum uskutočnenia zdaniteľ. plnenia 30.05.2006 tovar došiel 02.06.2006 faktúra prišla 30.06.2006. Záloha zaplatená 30.05.2006. Neviem určiť presný dátum daňovej povinnosti.
liba2
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. 31.5.06.

Upozorňujem, že nejde o samozdanenie !! viď výklad v tejto téme príspevok č. 25 od Janky
Dovolím si nesúhlasiť. Ak došlo k nadobudnutiu tovaru až 02.06.2006, nemôže byť daňová povinnosť už 31.05.2006. Daňová povinnosť bude až 15.júla 2006.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ale deň uskutočnenia zdan.plnenia je 30.5. - to podľa mňa znamená, že vtedy odoslali tovar a potom vystavili faktúru 31.5., takže tu je zrejmé, že faktúra bola vystavená po dodávke, takže ja by som sa prikláňala k názoru DP-31.5.06.
0 0
daja4 daja4

daja4 je offline (nepripojený) daja4

Daň si musíš odpočítať v 6/2006 pretože vtedy si mala dátum dodania tovaru.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ak sa tovar prevezme až na Slovensku (podmienka DDU), tak súhlasím s danuschka, t. j. 15.7.06, nakoľko tovar bol prevzatý neskôr ako vystavenie faktúry.
Ak sa tovar prevzal v krajine dodania, t. j. v ten istý deň ako vystavenie faktúry (31.5.06), daňová povinnosť je deň vystavenia, t.j. 31.5.06.
0 0
danuschka danuschka

danuschka je offline (nepripojený) danuschka

jenny7
Ale deň uskutočnenia zdan.plnenia je 30.5. - to podľa mňa znamená, že vtedy odoslali tovar a potom vystavili faktúru 31.5., takže tu je zrejmé, že faktúra bola vystavená po dodávke, takže ja by som sa prikláňala k názoru DP-31.5.06.
My sa ale musime držať nášho zákona o DPH, a ten hovorí v §11, že nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného ČŠ je nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnut.hmot.majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi. Čiže ak sa oni k tovaru fyzicky dostali až 02.06.2006, to je deň nadobudnutia tovaru.
Je pravda, že deň dodania tovaru dodávateľom z EU a deň nadobudnutia tovaru u odberateľa v tuzemsku sa nemusia zhodovať. To je však dané tým, že my sa riadime ZDPH v SR, dodávateľ ZDPH v konkr.krajine EU. A tie nie sú vo viaceerých veciach totožné.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ohľadne dodacích podmienok a nadobudnutia tovaru:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudn...udnutie+tovaru
http://www.porada.sk/t30188-incoterm...1vo+naklada%BB
http://www.porada.sk/t10133-p13-nado...varu-z-eu.html
Naposledy upravil Denda : 22.08.06 at 13:07 Dôvod: doplnenie linku
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, poprosím vás o radu. Teraz mi prišla fa zo zahraničia / polsko/ aj to len faxom lebo sme ju nahánali, pretože proforma nám už dávno prišla aj zaplatené to už bolo 24.9. Dátum vystavenia fa mám 23.09.2009 a dnes je 2.11.2009. Sme mesačný DPH a čo teraz aký dátum dodania ked nám už dávno bolo dodané ešte v septembri a čo s DPh urobiť opravné alebo to dať do dph oktobrového alebo až novembrového? Dakujem za rýchle odpovede.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, poprosím vás o radu. Teraz mi prišla fa zo zahraničia / polsko/ aj to len faxom lebo sme ju nahánali, pretože proforma nám už dávno prišla aj zaplatené to už bolo 24.9. Dátum vystavenia fa mám 23.09.2009 a dnes je 2.11.2009. Sme mesačný DPH a čo teraz aký dátum dodania ked nám už dávno bolo dodané ešte v septembri a čo s DPh urobiť opravné alebo to dať do dph oktobrového alebo až novembrového? Dakujem za rýchle odpovede.
DPH malo byť uskutočnené podľa §11. Odpočet teraz.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

takže v novembri? a dátum dodania dám aký?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

31Jankal Pozri príspevok
takže v novembri? a dátum dodania dám aký?
Dátum dodania závisí od prijatia tovaru/služby, od dodacej podmienky, od dátumu vystavenia faktúry....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ak ide o dodanie tovaru, môj názor je, že samozdanenie, treba urobiť v septembri § 20. Daňová povinnosť vzniká v septrembri, odpočet by mohol byť do konca kal. roka podľa § 51, ale ak už by som dávala dodatočné DP, tak by som dala rovno povinnosť aj odpočet.
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

(3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať