Zavrieť

Porady

Plna moc

Pekny den, prosim o nazor na hypoteticku otazku.
Ferko Mrkvicka
- je rozvedeny, vlastni byt, v ktorom nebyva a ma 2 neplnolete deti.
- splnomocnil Janka Hraska, aby mohol dat byt do prenajmu tretej osobe (dovod preco byt neprenajima tretej osobe sam Ferko Mrkvicka je irelevantny).
Ak by by nahodou Ferko Mrkvicka zomrel, plnomocenstvo zanika, kedze podla zakona, plna moc zanika spmrtou. Je nejaka pravna cesta ako zabezpecit to, aby v pripade smrti Ferka Mrkvicku mohol Janko Hrasko aj nadalej prenajimat tento byt az do momentu, kym deti nenadobudnu plnoletost?
Dakujem za vsetky nazory.
M.
11 komentárov     zbaliť
Mila123 nie, byt zdedia dediči, a tí potom rozhodujú, ak nie sú plnoletí, tak majú hádam zákonného zástupcu (zvyčajne druhého rodiča)
martinez ano, maju, ale mamonom posadnuteho cloveka... ale co ked ten zakonny zastupca (matka - zlatokopka) sa na byt vykasle, nebude platit rezijne vydavky a necha byt priviezt do exekucie... alebo nebodaj ako zakonny zastupca neplnoletych deti presvedci sud, aby sa byt predal a tak s pozehnanim sudu byt predaju a peniaze rozflakaju... a deti ked dospeju, tak namiesto bytu budu mat velke gulove.... :-)
mareko Veľmi sa mi páči, ako stručne, jasne a zreteľne zadávateľ napísal otázku. Jedna radosť
Oliwa A mne sa páči príbeh o zlatokopke, ktorá dobrovoľne príde o zlatú baňu... Čo na nej ten Ferko Mrkvička len videl...
Oliwa A čo keď sa nebodaj na onen svet poberie aj Janko Hraško?
Mila123 nech byt Fero predá Janovi
mareko Oliwa, ja chápem Ferka Mrkvičku ...nie každá osoba (nie len zlatokopka) dokáže pochopiť, že má zlatú baňu, ktorá zabezpečuje pravidelný prísun chcetáčikov. Niektoré chcú peknú kopu a to hneď teraz, zajtra ani pozajtra ich nezaujíma.
Mila123
martinez no kedze Ferko veri Jankovi, moze v prospech Janka zriadit na byt tarchu dozivotneho uzivania/byvania.... potom je takyto byt nepredajny, nakolko nikto nekupi byt s tarchou... a ked deti dospeju, Janko sa na katastri vzda tarchy... to je mozne. Ale teraz je podotazka: Ak by Ferko zomrel, Janko by v byte nebyval a nemoze ho uz ani prenajimat (kedze plna moc skoncila) a zakonny zastupca neplnoletych deti by za byt neplatil rezijne vydavky, moze sa byt dostat do exekucie. A v ramci exekucie je mozne nejako tu tarchu vymazat a byt predat? Co sa potom stane? Asi by musel ten Janko platit rezijne vydavky, resp. bol by na to vyzvany....Ospravedlnujem sa za filozofovanie... :-)
martinez no asi jedine riesenie je, aby si v pripade smrti Ferka Mrkvicku, sadol Janko Hrasko spolu so zlatokopkou a povedal jej, ze svoju tarchu nevymaze a ze ak chce zlatokopka aspon nejake peniaze, nech zlatokopka byt prenajme.... ine pravne riesenie ako predlzit plnomocenstvo aj po smrti Ferka Mrkvicku asi nie je.... kazdopadne dakujem vsetkym za prispevky do diskusie :-)
Oliwa Ešte si môže Janko Hraško vziať zlatokopku za manželku D... hypoteticky...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Existuje cesta.

  Slovenská republika je členskou krajinou európskej únie. A teda musí akceptovať subjekty, ktoré vznikli podľa práva iného členského štátu európskej únie. Niektoré štáty EÚ majú tzv. trustové právo.

  Takže riešenie je:

  Ferko Mrkvička zriadi trust. Ako trustového správcu stanoví Janka Hraška. Zároveň v štatúte trustu, ako aj v podmienkach pre správcu trustu a v listine želaní stanoví potrebné rozsahy oprávnení nakladania s majetkom. Ako beneficientov trustu určí svoje deti, alebo akékoľvek iné osoby, ktoré sa majú stať v budúcnosti majiteľmi majetku vkladaného do trustu. Rovnako stanoví v trustových listinách, kedy a za akých podmienok prevedie trustový správca majetok z trustu na konkrétnych beneficientov a kedy trust zaniká. Ak Ferko Mrkvička nedôveruje Jankovi Hraškovi bezvýhradne, môže ešte pre trust stanoviť takzvaného protektora, ktorý bude musieť všetky úkony Janka Hraška s trustovým majetkom schvaľovať.

  Viem, pre väčšinu slovákov je to niečo o čom v živote nepočuli. Ale cesta proste existuje. Len treba poznať právo aj iných krajín ako je EÚ.

  Napr. v Českej republike majú trusty. Lenn sa to tam volá Svěřenské fondy. Celý problém s českými trustami je zdanenie majetku 20 percentami, keď sa majetok prevádza z trustu na beneficientov. Ale máme tu aj iné rozumné krajiny.
  martinez ano, dakujem moc :-) .. poznam trusty, davnejsie som o tom cital na akont slovakia tu: https://www.akont.cz/sk/sluzby/korpo...ske-fondy.html

  najidealnejsie je vyuzivat anglosasky pravny system ... otazkou vsak je, kolko stoji zriadit trust a ake su rocne poplatky za spravu trustu a naslednu likvidaciu trustu.. asi to nie je lacna zalezitost...

  a tu je cennik zverenskeho fondu v CR....
  http://www.sverenska-sprava.cz/files...lu%C5%BEeb.pdf

  rocny poplatok za spravu je 1,5% trznej hodnoty majetku... co je v pripade vkladu nehnutelnosti do zverenskeho fondu asi dost ...

  kazdopadne si dal pekny namet, nad ktorym sa budeme zamyslat :-).. dik moc
  profesional Sverensky fond si vies spravovat sam. Naklady na jeho zalozenie su asi 500 Eur a rocne naklady asi 300 Eur. Nemusis mat profesionalneho spravcu.

  Ak chces v inej krajine, tak ma St. Kitts amd Nevis zalozenie vyjde asi na 2000 USD a rocne naklady na prevadzku, ak si dosadis svojho spravcu, vyjdu na asi 1200 USD

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.