Zavrieť

Porady

Krádež peňažnej hotovosti

rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

V roku 2003 sme mali vo firme krádež, pričom ukradli z pokladne hotovosť.
Polícia začala vyšetrovanie a v roku 2004 bolo prerušené, páchateľ samozrejme neznámy.

Ako to zaúčtovať v podvojnom účtovníctve?
Môžem dať ukradnutú hotovosť do nákladov ?
Keby mi dali z polície doklad, že pátranie bolo prerušené už v roku 2003, musím podávať dodatočné priznanie k DPPO ?
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja som mala na mysli ukradnutú hotovosť.Išlo mi o to,či neexistuje nejaká výnimka,aby som z tržby nemusela odviesť DPH.Majiteľ nemá peniaze, ani ich nikdy neuvidí a ešte s ních musí odviesť štátu DPH.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ilona Pozri príspevok
Ja som mala na mysli ukradnutú hotovosť.Išlo mi o to,či neexistuje nejaká výnimka,aby som z tržby nemusela odviesť DPH.Majiteľ nemá peniaze, ani ich nikdy neuvidí a ešte s ních musí odviesť štátu DPH.
Jedna strana mince.
Predali ste tovar, máte tržbu v peniazoch, máte príjem, treba ho zdaniť.
Ak by ste tovar predali na faktúru namiesto peňazí máte pohľadávku. Dph odvádzate.

Druhá strana mince.
Hotovosť za predaný tovar Vám bola odcudzená, ale to je už iný problém.

Pokladnička je zodpovedná za hotovosť.
Ak by pokladničke chýbala hotovosť (napr. ju neodvedie) - je to schodok, zaúčtuje sa ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.

Ak tá hotovosť bola odcudzená - zaučtuje sa ako škoda, nie je to daňovo uznaný náklad.


...viem asi o čom rozmýšľaš, máš pocit, že si "bitá" z dvoch strán, ale nijaká výnimka neexistuje.
Môže byť prípad, že predaš na faktúru.
Odvedieš Dph a odberateľ Ti neplatí, neplatí ....ani Ti nikdy nezaplatí ....ale Dph si odviedla.

Pri nákupe tovaru bola Dph na vstupe odpočítana.
Pri predaji tovaru Dph sa musí odviesť. V podstate predajca odvádza Dph za všetkých svojich zákazníkov spoločne. (zákazníci zaplatili tú Dph v predajnej cene tovaru.)
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Mala som presne to na mysli,že som " bitá " z dvoch strán,tak som skúšala či niekto niečo neporadí,viac hláv,viac rozumu.Ďakujem Vám.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja len podotknem pokiaľ došlo ku krádeži peňažnej hotovosti a máte zápis od polície že je páchateľ neznámy ide o daňový výdavok (§19 ods. 3 písm. g)
1 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Zo zberne, ktorú prevádzkujeme ako mandatár pre Tipos pri vlámaní bola odcudzená z uzamknutej bezpečnostnej pokladne-trezoru a v ňom uzamknutých príručných pokladničiek hotovosť-tržba. Poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní pokladne? Bežne zaúčtujem dennú tržbu ako príjem, vyplatené výhry ako výdaj. Máme uzatvorené poistenie na hotovosť, odcudzená suma neprekročila limit stanovený poistným a udalosť sme nahlásili do poisťovne, vlámanie a krádež vyšetruje kriminálka, polícia začala trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. Ak má niekto skúsenosť prosím poradte, veľmi pekne ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rogalo Pozri príspevok
Zo zberne, ktorú prevádzkujeme ako mandatár pre Tipos pri vlámaní bola odcudzená z uzamknutej bezpečnostnej pokladne-trezoru a v ňom uzamknutých príručných pokladničiek hotovosť-tržba. Poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní pokladne? Bežne zaúčtujem dennú tržbu ako príjem, vyplatené výhry ako výdaj. Máme uzatvorené poistenie na hotovosť, odcudzená suma neprekročila limit stanovený poistným a udalosť sme nahlásili do poisťovne, vlámanie a krádež vyšetruje kriminálka, polícia začala trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. Ak má niekto skúsenosť prosím poradte, veľmi pekne ďakujem.
máš asi JU, že?
tržbu účtuješ ako tržbu=príjem=POZD, výdaj ako výdaj.
Ukradnutú hotovosť ako VNZD / v PU pohľadávka voťi neznámemu páchateľovi/.
Ked bude pátranie uzavreté a budeš mať oznámenie z polície, tak to bude uznaná škoda pre daňové účely - výdaj.
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Nie, mám PU. Takže zaúčtujem v pokladni príjem-tržba, výdaj-vyplatené výhry, výdaj-výška odcudzenej hotovosti/D a MD-manká a škody. Takto to bude momentálne správne? Ostatné asi budem riešiť až potom keď bude trestné stíhanie uzatvorené a či nám poisťovňa uhradí odcudzenú hotovosť? Som z toho vlámania celkom vedľa, ešte som také niečo nezažila a nepredpokladala som, že sa takého niečoho dožijem a vôbec mi to nemyslí. Ďakujem Kejka za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rogalo Pozri príspevok
Nie, mám PU. Takže zaúčtujem v pokladni príjem-tržba, výdaj-vyplatené výhry, výdaj-výška odcudzenej hotovosti/D a MD-manká a škody. Takto to bude momentálne správne? Ostatné asi budem riešiť až potom keď bude trestné stíhanie uzatvorené a či nám poisťovňa uhradí odcudzenú hotovosť? Som z toho vlámania celkom vedľa, ešte som také niečo nezažila a nepredpokladala som, že sa takého niečoho dožijem a vôbec mi to nemyslí. Ďakujem Kejka za odpoveď.
v pokladni príjem-tržba, ................211/604,
výdaj-vyplatené výhry,................ 378 (?)/ 211
výška odcudzenej hotovosti ...........378 / 211. na manká a škody až po uzavretí prípadu ..........549/378
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rogalo Pozri príspevok
V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
A prečo by mal zaplatiť 75€ keď tie žreby nepredal?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rogalo Pozri príspevok
V pokladni sme boli zaťažený otvoreným balíčkom zrebov v hodnote 100,00 €, zamestanec predal zreby v hodnote 25,00 €.Táto čiastka bola v odcudzenej hotovosti. Pri zúčtovaní za predaj celého balíčka mi zamestnanec odvedie do pokladne 75,00 € ? Je to tak, nechcela by som ešte poškodiť zamestnanca, už v súvislosti s vlámaním je to na neho dosť. Kejka prosím potvrd mi to. Ďakujem a prajem príjemný víkend.
Boli odcudzené žreby za 72 75 €? Čiže je to súčasť škody.
Prečo to má znášať zamestnanec, on predsa škodu nespôsobil?
Naposledy upravil KEJKA : 12.06.10 at 12:54
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Bola odcudzená hotovosť za predané zreby vo výške 25.00 € - to je súčasť škody a ostatné zreby v sume 75,00 € neboli odcudzené takže ich zamestnanec predá a odovzdá mi tržbu len v tejto výške aj kedˇbol zaťažený hodnotou všetkých zrebov? Dievčatá potvrdte mi to, alebo ma opravte. ĎAKUJEM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nerozumiem, čo myslíš tým, že bol zaťažený......
vari už v pokladnici mal dopredu nahodenú tržbu 100EUR, hoci de facto predal len 25 EUR?
podľa zadania, je škoda hotovosť včítane tržby 25EUR za predané žreby (momentálne na 378MD, budúca škoda na 549)
a tržby 75 EUR po predaji žrebov bude normálna tržba a príjem do pokladnice. Hotosť zam-ec odovzdá tebe ako píšeš.
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Ano, v ten deň kedy otvára cez terminál nový celý balíček ešte pred začatím predaja je zberňa zo strany TIPOS-u vo faktúre zaťažená celou hodnotou balíčka a účtujeme to dopredu do pokladne. A až keď predá celý balíček odovzdá mi peniaze a otvára ďalší. Samozrejme vedieme evidenciu kedy boli balíčky žrebov otvorené a na druhej strane mu potvrdím keď mi dá hotovosť, že za ne odovzdal peniaze
Naposledy upravil rogalo : 12.06.10 at 16:52
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak potom hotovosť podľa pokladnice treba o 75 EUR znížiť, lebo reálne tam tie peniaze neboli. Dostaneš ich po predaji žrebov.
Čiže výška škody-pohľadávky z krádeže bude o 75 EUR nižšia.
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Kejka, ďakujem za informácie a ešte to všetko prejdem z naším účtovníkom.
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

ZDravím,
mala by som veľkú prosbu - mali sme krádež v ZŠ a bola okrem iného ukradnutá aj hotovosť s pokladničkou. Otázka je je povinná riaditeľka, ktorá ju mala odloženú (museli zničiť 4 dverí, kým sa k nej dostali) vrátiť peniaze ? Rieši to polícia - neznámy páchateľ. Oficiálne totiž pokladňu v škole nemáme, len si tam zhromažduje prostriedky kým ich donesie na obec.
Prosím poraďte.
Ďakujem
Reve
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Firme ukradli celý trezor. Boli tam peniaze a stravné lístky.
Firma je síce platcom dph, ale pri hotovosti dph neberiem do úvahy. Je to tak aj pri SL? SL nie sú tovarom, sú pre zamestnancov.
Budem to účtovať ako
poníženie pokladne - hotovosť
poníženie pokladne - SL
a zároveň ako výdavok NZD - škoda?
Zatiaľ sa to vyšetruje a momentálne nie je zatiaľ žiaden zápis od polície.
A polícia neuzistí páchateľa a dá potvrdenie o tom, potom preúčtovať z VNZD na VOZD?
ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Všetko si správne popísala.
Je to škoda a VOZD bude iba po potvrdení polície.
Ak si v PU tak, ide o fin. škodu - účet 569.
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ďakujem za potvrdenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať