Zavrieť

Porady

docerpanie podpory v nezamestannosti

dobry den,

situacia:
od 1.6.2016 do 30.11.2017 som bol zamenstany ako zamestannec, pracovny pomer na dobu urcitu skoncil.
od 5.12.2017 som dlhodobo PN z ochrannej doby a podporne obdobie mi konci 3.12.2018. z minulosti mam nedocerpanu podporu v nezamestanosti od 25.3.2016 do 31.5.2016 potom som sa zamnestnal a prerusil cerpanie podpory

moja otazka na soc.poistovnu:

mozem docerpat zvysnu podporu ak sa zaevidujem na urade prace 4.12.2018 a poziadam socialnu poistovnu o docerpanie ?

odpoved soc.poistovne:

V prípade, že si uchádzač o zamestnanie nevyčerpá celé podporné obdobie naraz, tak podľa zákona o sociálnom poistení je možné dávku dočerpať: Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie, a to v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Dávka sa neprepočítava. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti. Z evidencie uchádzačov o zamestnanie ste boli vyradený dňa 01. 06. 2016. Dočerpať dávku v nezamestnanosti ste si mohli, ak by ste boli zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 31. 05. 2018. Obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti sa do tejto doby nezapočítava. Z uvedeného vyplýva, ak by ste boli zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, napr. od 04. 12. 2018, nie je možné dočerpať zvyšnú časť dávky v nezamestnanosti (viac ako dva roky).

moja doplnujuca otazka na soc.poistovnu:

kedze som bol PN od 5.12.2017 do 3.12.2018, logicky som sa nemohol zaevidovat na urade prace, aby som mohol poziadat o docerpanie podpory.take su zakony statu, nie moje. to znamena, ze zvysna nevyplatena cast mne priznanej podpory prepada v prospech statu? nikde v zakone sa o tomto nepise, zakon na to nijak neupozornuje aby si dal clovek na to pozor. z toho mi vyplyva, ze je to zrejmy rozpor.
podla mna obdobie PN je vylucene obdobie ked je cloveku znemoznene sa evidovat na urade prace a teda aj poziadat o podporu sa logicky nemoze zapocitavat do lehoty 2 rokov od poslednej evidencie na urade prace, a teda obdobie 2 rokov by sa malo pri nastupeni na PN automaticky pozastavit a pokracovat az po ukonceni PN.
neviem ci ste niekedy riesili tento paradox, javi sa mi to ako diera v zakone, resp.je tu moznost rozneho vykladu
kazdopadne nie som pravnik,ale budem musiet poziadat o vyklad odbornika pravnika

socialna poistovna si to podla mna zjednodusuje aby mi nemusela doplatit zvysok podpory. prvy krat ma jasne odmietli. ale ked som im napisal moje argumenty, zrazu mi odpislai, ze to vyzaduje individualne preskumanie a odpoved dostanem do 30 dni
jednoznacne si myslim a je to aj v zakone, ze obdobie PN je vylucene obdobie pri posudzovani naroku na podporu v nezamestnanosti, takze logicky sa ani nemoze zapocitavat do lehoty 2 rokov od poslednej evidencie na urade prace

dakujem za nazory, resp.pravne stanovisko

walter
veronikasad Preco si v stanovenej lehote nepoziadal o jej preplatenie, ked si predpokladal dlhodobu PN?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

  Mila123
  Nárok na dávku za zostávajúcu časť podporného obdobia
  Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti, má nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, t. j. odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie. Dávka je v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. To znamená, že ak od vyradenia osoby z evidencie uchádzačov neuplynuli dva roky a predchádzajúce podporné obdobie neuplynulo, pri opätovnom zaradení do evidencie osoba má nárok na výplatu dávky v predchádzajúcej výške len za zostávajúce podporné obdobie.
  zdroj informácií: https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s

  a ešte zo zákona č. 463/2003 Z. z. v platnom znení:

  § 105
  (1) Poistencovi, ktorý splnil podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie a zaniká uplynutím podporného obdobia v nezamestnanosti. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov. Do podporného obdobia v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie, počas ktorého poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti z dôvodu uvedeného v § 106.

  (2) Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká vždy dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

  (3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie, a to v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

  (4) Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti, a obdobie poberania dávky v nezamestnanosti trvalo najmenej tri mesiace, má nárok na jednorazové vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak o jej vyplatenie písomne požiada. Jednorazovým vyplatením dávky v nezamestnanosti poistencovi zaniká nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti podľa odseku 3.
  Naposledy upravil Mila123 : 03.12.18 at 14:55

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ak si chcel dočerpať dávku, tak si sa mal po skončení PP 30.11.17 (do 7dní) zaevidovať na UPSVaR - prečo si nebol? Do 5.12 si mal čas. A až potom sa dať vypísať, ak si ochorel. Zákon máš už citovaný - podmienky tam sú. Dôležité je - že "v období dvoch rokov od vyradenia.....
  Ale môžeš si požiadať o 50% zvyšnej dávky jednorázovo - vyplň a požiadaj (odst4)
  https://www.socpoist.sk/ext_dok-1201...nanosti/65394c
  len pre info: Je veľa takých ľudí, ktorí nevyčerpajú dávku za celú podpornú dobu. a dokonca aj takí, ktorí nečerpajú dávku vôbec .. nikdy ☺
  Naposledy upravil Katy a R : 03.12.18 at 19:45

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Obdobie PN je vylucitelna doba len pri výpočte davky v nezamestnanosti. V tvojom pripade uz nema ziadny vplyv, pretoze vymeriavaci zaklad sa nemeni. Vyplaca sa aj pri opakovanej evidencii v povodnej vyske.

  docerpanie podpory v nezamestannosti

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.