Zavrieť

Porady

Nájom firmy

Ahojte,
nevie mi niekto poradiť, ako sa postupuje pri prenajímaní firmy?
Matka podniká,už je dlší čas na dôchodku, tak chce svoju firmu prenajať svojmu synovi, kompletne:budova, autá, stroje, pracovníci, mat.zásoby. Matka chce účtovať za prenájom firmy, a už nechce mať s chodom firmy žiadne iné problémy.
1. Ako sa určia ceny prenájmu hnuteľných a nehnuteľných vecí? Je na to smernica ktorej sa treba držať, alebo si takpovediac capnú na brucho a ceny si určia sami ľubovoľne?
2. Spotreba energií (el.,voda,plyn) sa musí mesačne vyfakturovať podľa skutočnej spotreby, alebo paušál a raz - dvakrát ročne skutočná spotreba?

Pravdaže ja ako účtovníčka im mám vypracovať nájomnpú zmluvu lebo právnici sú drahý.
Môže sa zmluva vypracovať podľa Občianskeho zákonníka ak obidvaja sú živnostníci?Nemáte s tým niekto skúsenosti?
Prípadne vypracovanú podobnú nájomnú zmluvu?
Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    deakconsulting
    Ahojte,
    nevie mi niekto poradiť, ako sa postupuje pri prenajímaní firmy?
    Matka podniká,už je dlší čas na dôchodku, tak chce svoju firmu prenajať svojmu synovi, kompletne:budova, autá, stroje, pracovníci, mat.zásoby. Matka chce účtovať za prenájom firmy, a už nechce mať s chodom firmy žiadne iné problémy.
    1. Ako sa určia ceny prenájmu hnuteľných a nehnuteľných vecí? Je na to smernica ktorej sa treba držať, alebo si takpovediac capnú na brucho a ceny si určia sami ľubovoľne?
    2. Spotreba energií (el.,voda,plyn) sa musí mesačne vyfakturovať podľa skutočnej spotreby, alebo paušál a raz - dvakrát ročne skutočná spotreba?

    Pravdaže ja ako účtovníčka im mám vypracovať nájomnpú zmluvu lebo právnici sú drahý.
    Môže sa zmluva vypracovať podľa Občianskeho zákonníka ak obidvaja sú živnostníci?Nemáte s tým niekto skúsenosti?
    Prípadne vypracovanú podobnú nájomnú zmluvu?
    Vďaka.
    Riešenie na tento problém neviem ponúknuť. Ale ma napadla nasledujúca otázka. Keď matka prenajme aj pracovníkov za to ešte ostanú jej zamestnancami, takže výplaty bude musieť ona im robiť, vyplácať a odvody platiť. Takže vlastne nezbaví sa práce, len nebude mať možnosť rozhodovať o veciach ohľadne firmy. Je to dobré riešenie?

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Dobrý postreh,:p
    potom by ich prepustila a syn znovuzamestnal.Nie je ich veľa, takže nebude mať s odhlasovaním a prihlasovaním veľa práce.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A nebolo by jednoduchšie predať firmu?

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Určite by bolo jednoduchšie firmu predať a mať svätý pokoj!
    Vieš koľko som sa s touto firmou natrápila??? Účtujem im od r.1996 a od vtedy boli v združení, predala sa firma dvom synom, potom zasa na mamu, dvaja synovia vrátili živnosť a boli pracovníkmi, potom vycúvali celkom z firmy.Doštudoval tretí syn teraz je on na rade. Už aj on mal živnosť na 1/2 roka, ale rýchlo jú vrátil, bol zamestnancom do teraz. Momentálne má živnosť a "dobovoľne-nasilu" riadi firmu do ktorej mu už rodičia nebudu kecať.CHACHACHA.
    Najväčia chyba je v tom, že rodičia vôbec nedôverujú svojim synom a potom je z toho iba krik a hádky, A PRE MŇA DRINA. Každý rok vymýšľam čo by pre nich bolo najvhodnejšie. UŽ SOM V KONCOCH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.