Zavrieť

Porady

Choroba z povolania a PN

Ahojte, pri posudzovani choroby z povolania musim byt na PN? Teraz som na PN už 10mes, po roku už budem bez prijmu?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ukončenie DPN je na tvojom oš. lekárovi - on pozná tvoj zdravotný stav. ... platená DPN môže byť max 364 dní - potom (ak trvá) už len neplatená.
  Ale pozri si tuto - tých dávok UP (okrem nemocenského) je viac - príplatok, renta, odškodnenie za bolesť, rehabilitačné.... Že či by v tvojom prípade niečo neprichádzalo do úvahy ?
  https://www.socpoist.sk/urazove-poistenie-dug/48009s
  - a poradiť sa s lekárom

  no a ak ID? - kuk https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
  Naposledy upravil Katy a R : 25.12.18 at 21:17
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mi-ma-bo Zadávateľ témy sa jasne pýta či bude po 12 mesiacoch bez príjmu. Áno bude, pretože SP vypláca nemocenské dávky max. tých 12 mesiacov. Z čoho bude žiť? Buď sa vráti do práce alebo požiada o invalidný dôchodok. A na ďalšiu PN-ku môže ísť po odpracovaní aspoň 6 mesiacov.
  Katy a R neviem, kde berieš istotu, že zadávateľ nemá nárok na nič iné, len na nemocenské? Keďže nevieme o čo sa jedná (a veštiť z gule sa mi nechce) - tak som mu pre info link priložila - možno je nárok aj na iné dávky ?? pozri si aj ty, nájdeš užitočné info!
  A nemýľ ho, že po roku musí nastúpiť do práce - ak jeho lekár uzná za vhodné, DPN môže byť aj viac rokov.. ... a tiež nevieme, či sú vôbec splnené podmienky pre ID.
  mi-ma-bo Nemocenské dávky sú vyplácané max. 1 rok. Či má nárok na nejaké iné dávky neriešim, nie je to ani témou zadanej otázky. Takisto neriešim či sú splnené podmienky na ID,
  veronikasad Nesúhlasím, ze na dalsie nemocenské davky vznikne narok az po 6 mesiacoch. Môže nemocenske poberat aj skor, ale len toľko kal.dni, kolko trvalo nové nemocenske poistenie.
  mi-ma-bo Súhlasiť nemusíš, ale je to tak. Všetky tieto veci som riešil posledný rok tak viem o čom hovorím.
  Katy a R nuž pozri si lepšie zákon - a možno by si lepšie poriešil aj svoju situáciu
  mi-ma-bo Ja mám svoju situáciu vyriešenú k mojej spokojnosti . Trepeš blbosti a ešte sa tváriš ako Einstein.
    zbaliť

  Taynee je offline (nepripojený) Taynee

  Som to ja :) Taynee
  Tak ja len doplním, čo tu už bolo napísané.
  Pri posudzovaní choroby z povolania nemusíš byť PN. Avšak, pri návrate z dlhodobej PN by ťa mal automaticky zamestnávateľ vyslať na lekársku prehliadku. Eventuálne, ak by sa tak nestalo a tvoj lekár má podozrenie, že tvoje ochorenie súvisí s vykonávanou prácou, odošle ťa na vyšetrenie k lekárovi so špecializáciou pracovné lekárstvo/klinické pracovné lekárstvo.

  Tam sa budú prešetrovať pracovné podmienky, spôsob práce a vplyv na možné ohrozenie tvojho zdravotného stavu. Tento proces je dlhší a teda sa môže stať, že v čase rozhodnutia ti vyprší obdobie 12m možnosti platenej PN. Na PNke môžeš ostať naďalej, ale už nebudeš dostávať náhradu príjmu počas PN.

  Preto je vhodné začať riešiť žiadosť o ID.
  Po rozhodnutí, že ide o chorobu z povolania ( alebo jednoducho, ak budeš mať posudok, že nie si spôsobilý pre tento druh práce ), ťa zamestnávateľ buď musí preradiť na inú prácu zodpovedajúcu zdravotnému stavu, alebo s tebou ukončí PP z dôvodu, že si stratil zdravotnú spôsobilosť na výkon práce.

  Nárok na príplatky zo SP:

  Úrazový príplatok: môže ho dostať zamestnanec, ktorý bol v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania uznaný za dočasne práceneschopného.Ak však zanikne nárok na nemocenské, zaniká nárok aj na úrazový príplatok.

  Úrazová renta: nárok na úrazovú rentu ti vzniká, ak je pokles tvojej pracovnej schopnosti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania podľa posudku vydaného posudkovým lekárom sociálneho poistenia väčší ako 40 % a nedovŕšil si dôchodkový vek alebo ti nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

  Ako je tu viackrát spomenuté obráť sa na :

  - ošetrujúceho lekára - posúdenie zdravotného stavu, priznanie choroby z povolania, žiadosť o ID apd.
  - ak bude priznaná choroba z povolania - na Sociálnu poisťovňu - na aké príplatky máš nárok
  - následne na zamestnávateľa - s posudkom, že nie si schopný vykonávať prácu resp. s priznaním choroby z povolania - aby ťa preradili
  na inú prácu, alebo ste ukončili PP. Zamestnávateľ môže využiť svoju pracovnú zdravotnú službu na posúdenie spôsobilosti. Rozhodnutie o chorobe z povolania už neoveruje u svojej PZS.

  Ak ti uplynie 12m obdobie platenej PN, a nechceš ostať bez príjmu kým nebude vydanie rozhodnutie o chorobe z povolania prípadne ID, musíš doniesť svôjmu zamestnávateľovi doklad, že nie si spôsobilý vykonávať prácu. Môže ťa preradiť na inú prácu a neostaneš bez príjmu.

  Všetko závisí od toho, aký vážny tvoj zdravotný stav je.
  Naposledy upravil Taynee : 28.12.18 at 10:02

  mi-ma-bo je offline (nepripojený) mi-ma-bo

  mi-ma-bo
  Na PN-ke môžeš byť maximálne 12 mesiacov. Po uplynutí tejto doby buď nastúpiš do práce alebo požiadaš o invalidný dôchodok. Poraď sa s tvojim obvodným lekárom.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Katy a R - nemáš pravdu ... DPN bude trvať dovtedy, kým ju lekár neukončí ..
  mi-ma-bo Nerozprávaj o niečom o čom nič nevieš. Ja hovorím z vlastnej skúsenosti. Doba počas ktorej sociálna poisťovňa vypláca nemocenské dávky je maximálne 1 rok. Lekár to žiadnym spôsobom nemôže ovplyvniť.
  draik Píšete hlúposti v tomto aj vo vyššom vlákne. Na PN možno byť aj viac ako rok, ale nemocenské je spravidla vyplácané len rok. Rovnako neplatí, že na ďalšiu PN môže ísť až po pol roku.
  mi-ma-bo Hlúposti píšeš ty. Tu máte odpoveď odborníka:

  Podporná doba na poberanie nemocenského je 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti.
  Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.
  Predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa nezapočítavajú do podporného obdobia, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nemocenského poistenia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť.

  Ak by sa Vám zdravotný stav skomplikoval, potom by sa 52 týždňov počítalo spätne od vzniku novej dočasnej pracovnej neschopnosti . Ak by sa tak stalo
  a) po 26 týždňoch od nástupu do zamestnania, mali by ste nárok na nových 52 týždňov podpornej doby
  b) ak sa tak stane skôr, podporná doba bude trvať dva mesiace + doba, po ktorú po nástupe po PN budete vykonávať zárobkovú činnosť.
  c) ak vyčerpáte podpornú dobu požiadajte o invalidný dôchodok
  Katy a R možno by si si mal pozornejšie aj ty prečítať citáciu od odborníka, ktorú si priložil - nič také, čo si napísal ty tam nie je! ☺
  V každom prípade k otázke zadávateľa - jeho DPN môže (a nemusí) trvať aj viac ako rok - záleží od stavu a jeho lekár ukončí, ak bude treba ... A vôbec nemusí nastúpiť do práce - a ani nemusí byť bez príjmu (zadávateľ si určite možnosti už naštudoval) .
  keby ma traja upozornili - ozaj si ten zákon prečítam ☺ nemýľ zadávateľa zbytočne.
  doporučenie https://www.porada.sk/t10125-mylim-s...+in%C3%BDch%2A
  veronikasad Moja reakcia v komentári pod príspevkom Katy sa týkala práve toho bodu b). Ty si opakovane tvrdil, že nárok na nové nemocenské dávky nastane až po 26 týždňoch.
  mi-ma-bo A nie je to tak? Na ďalší nárok na nemocenské dávky má po odpracovaní 26 týždňov. Čo ti na tom nesedí?
  Katy a R Nie! - nie je to tak! Aj si prečítaj bod b, čo si priložil! Ak by nastala situácia, žeby lekár uznal za vhodné vypísať ho aj napr po 2, alebo 4, 5.. odpracovaných týždňoch - aj tak bude mať nárok na nemocenské dávky (samozrejme nie 364 dní)
    zbaliť

  Choroba z povolania a PN

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.