Zavrieť

Porady

Moze ist otec dietata na matersku po dlhodobej PN?

Otec dietata pracujuci od 1. 8.2016, bol na materskej s 1 dietatom od 1.5.2017 do novembra nasledne dlhodoba PN od decembra do augusta 2018, nastup do zamestnania od septembra na cca 14 dni , z dovodu zhorsenia zdravotneho stavu nasledna PN , rozviazanie pracovneho pomeru so zdravotnych dovodov.
Otec dietata momentalne nezamestnany poberajuci podporu v nezamestnanosti od 11/2018.Ma narok na materske po skonceni poberania podpory t.j. od maja 2019?Ak nie, ake podmienky musi splnat aby mohol ist na matersku s druhym dietatom. dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na materske nema, lebo nema ziadne nemocenske poistenie, ochranna doba skoncila 7 dni po skonceni PP.
    Ak by narok chcel mat, musel by sa po skonceni poberania podpory prihlasit na balik dobrovolneho poistenia - musel by stale splnat podmienku 270 dni NP v posl. 2 rokoch pred nastupom na matersku. Kedze narok by vznikol z dobrovolneho poistenia kratsieho ako 26 tyzdnov, narok by bol len z minima /a z minima staci aj balik poistenia/.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    spinal Dakujem za odpoved. Ak som spravne rozumela dobrovolne poistenie si musi platit 26 tyzdnov z minima aby mal narok na matersku minimalnu(to znamena ze z predchadazajuceho zamestnania sa uz nic nerata?)
    A v pripade ak by sa zamestnal na plny pracovny uvazok musi odpracovat 270 dni v novej praci aby mal narok na matersku ? alebo aj menej a ratal by sa vymeriavaci zaklad aj z predchadzajuceho zamestnania?dakujem este raz velmi pekne
    ivka70 Nie, on 270 dni bude splnat zo zamestnania, len dalsia podmienka je existujuce poistenie - to zabezpeci tym dobrovolnym, staci par dni a ist na matersku, preto bude minimum a nie prijem zo zamestnania, lebo to dobrovolne bude trvat kratko

    Rovnako to bude fungovat so zamestnanim sa - to zabezpeci poistenie, tam bude vypocet materskej z noveho zamestnania, ak odpracuje aspon 90 dni bez PN.
    spinal Ok tak co by ste odporucali aby mohol nastupit a cerpat co najvyssiu matersku?
    ivka70 Zamestnat sa s vysokou mzdou a ist na matersku az po 91 dnoch v tom novom zamestnani.
    spinal ak by sa ale zamestnal na menej ako 90 dni napr. na mesiac (splnal by podmienky poistenia a naroku na materske) pocitala by sa materska z predchadzajuceho zamestnania a denneho vymeriavacieho zakladu?
    ivka70 Treba nastudovat: https://www.socpoist.sk/materske/1293s
    spinal dakujem, toto som uz citala velmi vela krat len na konkretne otazky mi nevedeli odpovedat ani v socialnej poistovni preto som sa obratila na pomoc tu.dakujem
      zbaliť

    Moze ist otec dietata na matersku po dlhodobej PN?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.