Zavrieť

Porady

Náklady spojené s užívaním parkovacieho miesta

Plánujem kúpiť parkovacie miesto. Jedná sa o oplotený areál (pozemok) na ktorom je postevený bytový dom spolu s vyznačenými parkovacími miestami. Pozemok je oplotený s elektrickou bránou a kamerovým systémom. Kúpou parkovacieho miesta (pozemku 18m2) v zmuve označenom ako "pozemok priľahlý k bytového domu" kupujúci nadobúdať pozemok do podielového spoluvlastníctva, nakoľko sa jedná o pozemok, po ktorom vedie cestná komunikácia a chodníky k bytovému Domu a na ktorých sa nachádza parkovacie miesto pre invalidov pričom nie je zároveň vlastníkom bytu a nebytového priestoru v bytovom dome. Moja otázka je, či užívanie takéhoto pozemku spadá pod zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a či som povinný prisipievať na náklady spojené s užívaním takéhoto pozemku? Spolu s kúpou pozemku by som mal totiž podpísať zmulu so správcovskou spoločnosťou, kde sa zaviažem prisievať na náklady spojené s užívaním pozemku a to nasledovne:

Náklady spojené s užívaním parkovacieho miesta sú:
a) náklady na zimnú údržbu parkoviska - 35,- Eur ročne,
b) náklady na elektrickú energiu prevádzky vstupnej rampy - 36,- Eur ročne,
c) náklady na opravy a údržbu vstupnej rampy - 120,- Eur ročne.
d) poplatok správcovi - 24, – Eur ročne.

Nechcem sa prispievaniu vyhývať alebo odmietať čokoľvek platiť, no táto suma sa mi zdá neprimeraná.

Budem vďačný za akúkoľvek radu, postred alebo aj skusenosť ako to funguje u Vás.

Ďakujem
Naposledy upravil ivka70 : 06.01.20 at 16:07
PotPalo To sú ale pijavice, už ťa cicajú...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, spada a si povinny platit schvalene poplatky.
    Mozes na schodzi vlastnikov navrhnut znizenie tychto sum, na schvalenie je potrebny suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov.

    Ide o zalohove platby, ktore budu v rocnom intervale zuctovavane.
    Skutocne naklady mozu byt nizsie ale aj vyssie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Podľa mňa na tento pozemok sa nevzťahuje zákon č. 182/1993, lebo nie je to priľahlý pozemok k bytovému domu. Napriek tomu, že v zmluve sa uvádza názov "priľahlý pozemok". Na to, aby to bol priľahlý pozemok, by ho museli vlastniť vlastníci bytov v takom spoluvlastníckom podiele, ako vlastnia bytový dom.

    Tento pozemok je samostatným pozemkom, ktorý má úplne odlišné spoluvlastnícke podiely, než sú spoluvlastnícke podiely bytov v bytovom dome, dokonca niektorí spoluvlastníci sú úplne odlišní.
    Mária27 Na to by sme museli mať viac informácií, môže byť aj inak (§ 5 ods. 1 písm. e) byt. zák.).
    Podstatné je, že náklady vznikajú vždy, spoluvlastníci si ich delia. Parkovanie je stále drahšie, ale stále dôležitejšia sa stáva istota parkovacieho miesta.
    Chobot On ale nie je vlastníkom bytu. On by vlastnil len nejakú časť pozemku, nie byt, ku ktorému by ten pozemok prináležal. Ten pozemok je úplne samostatná nehnuteľnosť, nemá priamy súvis s bytovým domom.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Náklady (len) na opravy a údržbu vstupnej rampy - 120,- Eur ročne sa mi zdajú vysoké.
    U nás pod dvorom je spoločná garáž a platí sa 15€ mesačne, miesta sa tiež kupovali. Namiesto rampy je tam elektr. brána a namiesto zimnej údržby sa tam svieti . Údržba sa robí najmä pri zatečení, oprava strechy - ak nestačí z mesačného fondu - jednorazovo. Inak podobne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Ja som jeden čas uvažoval, že si vezmem do prenájmu parkovacie miesto pred barákom.
    Veľmi rýchlo ma to prešlo, nakoľko mesačná platba je 50€ do pokladne magistrátu.
    Chobot Podľa mňa to budú len nejaké zálohové platby, z ktorých sa bude hradiť oprava. niečo ako fond opráv v dome, ale s tým, že sa pravdepodobne urobí ročné zúčtovanie, a ak sa tie peniaze neminú, tak sa v rámci vyúčtovania vrátia vlastníkom.

    V tomto prípade nemôže správca tvoriť klasický fond opráv, lebo to nie je bytový dom. Môžu si ale vlastníci prostredníctvom správcu urobiť nejakú rezervu, z ktorej budú v priebehu roka hradiť prípadné poškodenia či poruchy rampy. Podľa mňa to bude niečo obdobné.
    Mária27 Čo si so správcom, resp. mandatárom dohodnú, to majú. Čo nie je zakázané, je dovolené. Ale toto môže patriť aj k bytovému domu, lebo byty sa prevádzali aj podľa predchádzajúcich predpisov, kde pozemky neboli presne prikázané na prevod (kupovali si napr. kúsky záhrad).
      zbaliť

    Náklady spojené s užívaním parkovacieho miesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.