Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Dobrý deň,
prosím o radu.. Môže byť v pracovnej zmluve uvedené:
Miesto výkonu práce - Žilina,
Pravidelné pracovisko na účely cestovných náhrad: konkrétna ulica? Bude mať potom zamestnanec nárok na cestovné náhrady, ak sa bude pohybovať služobne v rámci Žiliny?
Ďakujem krásne za každú radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vidím, že si založila aj tému. Keďže si mi upresnila niektoré detaily v súkromnej správe, odpoviem ti v téme.

    Keďže v prac. zmluve je uvedené ako miesto práce mesto Žilina a nie konkrétna adresa a z povahy práce vyplýva návšteva klientov, tak pokiaľ bude daný zamestnanec (riaditeľ) robiť výjazdy ku klientom len v rámci Žiliny, tak nepôjde o pracovnú cestu.

    Keby mal uvedenú konkrétnu adresu, tak by sa výkon práce mimo uvedenej adresy považoval za pracovnú cestu. V takom prípade by sa uplatnilo ustanovenie § 5 ods. 4):
    (4)
    Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
    a)
    kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,

    Takže ak chce za tie dni, kedy chodil po klientoch stravné, tak nech sa mu v zmluve určí ako výkon práce konkrétna adresa. Potom akýkoľvek výkon práce mimo tohto sídla bude pracovnou cestou a bude mať náhradu.

    Taktiež môže dostať stravné aj v prípade, ak jeho cesta bude trvať menej ako 5 hodín, ale bude to v čase obeda - takže nebude sa môcť stravovať zvyčajným spôsobom. V tom prípade sa uplatní ustanovenie § 5 ods. 3)

    (3)
    Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.

    Ale kým má v prac. zmluve uvedené ako miesto výkonu práce "Žilina", tak miestom výkonu práce je celé územie obce Žilina a za pracovnú cestu sa považuje len cesta za hranice tejto obce.
    Emik27 Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a želám pekný deň

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Miesto vykonu prace musi byt v zmluve urcene jednoznacne.
    zze/2001-311/43/1/b

    Narok na stravne bude mat pri vyslani na pracovnu cestu v kazdom pripade, pracovna cesta moze byt kludne definovana aj v ramci mesta, kde je miesto vykonu prace, ak nebude mat moznost sa stravovat obvyklym sposobom (cize napr. sa nemoze cez obed vratit do firmy a pod.).
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Podľa mňa je jednoznačne určené - je to mesto Žilina. Spĺňa to požiadavky ustanovenia ZP.
    ivka70 Nemusi to byt pravda.
    Ak ma napr. firma viac prevadzok v meste Zilina, nie je to jednoznacne urcenie.
    A su zamestnavatelia, ktori si potom vykladaju ZP tak, ze zamestnanca mozu prehadzovat medzi prevadzkami ako sa im zachce.
    jslancik to je práve pointa toho nejednoznačného vyjadrenia - podľa zákona stačí obec. tzv. prehadzovanie medzi prevádzkami v meste potom nie je v rozpore so zákonom.
    ivka70 Praveze zakon hovori aj o casti obci ci inak urcenom mieste, su pripady, kedy len mesto nestaci a aj IP by to vytkol.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ZoCN § 2(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.