Zavrieť

Porady

Dedičstvo po sesternici

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na takú zamotanú situáciu ohľadom dedičstva. Mojej maminy sesternica je nebohá, ostala po nej dcéra ktrá by mala byť právoplatný dedič. Nakoľko nikto o nej nič nevie iba to že je v Nemecku zo svojím otcom, nemáme sa s ňou ako spojiť nevieme nej nič ani či žije ani proste nič. Odiśli zo Slovenska a viac sa nikomu neozyvajú ani sem nechodia, proste nić. Nastala taká situácia, že doślo k výrubu nejakých stromov v lese ktorý ona taktiež podiel vlastní. My sme boli oslovený spoločenstvom ktoré tento les spravuje a teda aj robilo výrub. Oslovili nás s tým že teda je tu podiel za tento výrub ale keďže sa nevedia nikoho dopátrať, tak nás kontaktovali. Bolo nám povedané že ak nechceme aby tento jej podiel prepadol štátu máme si oň požiadať my, ako rodinný príslušník. Tu nastáva problém že ako a čo vlastne vybaviť? Už sme aj kontaktovali jedného notára ale viac sa nám neozýva je to vôbec možné dá sa k tomu podielu dostať? Jediné čo vieme že ak by sa niekto z jej rodiny možno tá dcéra prihlásila o ten podiel do 3 rokov tak jej ho musíme vrátiť. S tým problém nebudeme mať, nám ide hlavne o to aby to neprepadlo štátu. Za kaźdú radu čo i len malú, alebo možno nejaké odporúćanie na článok zákonník a podobne budeme veľmi vďačný. Dominika :-)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Podľa § 468 občianskeho zákonníka ak je dedič neznámy alebo jeho pobyt nie je známy, súd ho vyzve vyhláškou na nástenke, aby sa prihlásil v určenej lehote. Ak sa neprihlási, na toho dediča sa neprihliada.
  Dedenie zo zákona je upravené od § 476. ide sa od prvej skupiny, končí sa štvrtou; ak nie je v nich dedič (tiež ak je neznámy), dedičstvo pripadne štátu podľa § 462.
  https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201

  Pozrime sa na tretiu skupinu:
  § 475
  (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
  (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

  Ak zomrela mamina či otcova sesternica a mama/otec nežijú, rodičia mamy a sesternice boli súrodenci. Čiže mama by mohla dediť len po matke sesternice ako dieťa jej súrodenca. Po sesternicii už dediť zo zákona nemôže. Jedine, že by dedila zo závetu.

  Ak teda nenájdete dcéru zosnulej, ani iného zákonného či závetného dediča, dedičstvo pripadne štátu.

  Mohli by ste sa pokúsiť nájsť sesternicu v Nemecku v evidencii obyvateľstva, ale je to vlastne federácia a nemajú jednotnú evidenciu - pozri tu
  https://www.justice.gov.sk/Stranky/N...e/Nemecko.aspx
  Naposledy upravil Mária27 : 09.04.20 at 20:16
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  vicktor Maria, dal som ti uzitocne, ale aj tak mi neda...
  "súd ho vyzve vyhláškou na nástenke" - nase pravo predpoklada, ze ktosi z Nemecka bude pravidelne chodit citat oznamy na nastenke
  misoft Oznam na nástenke = litera zákona splnená (ovšem tá nástenka nesmie byť za zamknutými dverami).
  Mária27 Nepredpokladá, ale robí bodku. Opomenutý dedič sa potom môže do troch rokov domáhať vydania dedeičstva od tých, čo dedili namiesto neho. Ak sa to do troch rokov napr. ani nedozvie, nemá čo dediť, lebo sa nerodinuje.
  Mária27 Ak pôjdeš niekedy na súd, na prízemí na chodbe nájdeš tie nástenky. Obecný úrad to dáva aspoň na úradnú tabuľu na web.
    zbaliť

  Dedičstvo po sesternici

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.