Zavrieť

Porady

Práca z domu - právo zamestnanca na základe novelizácie ZP

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať : v apríli bol novelizovaný Zákonník práce z dôvodu pandemickej situácie. Je tam okrem iného uvedené :Taktiež zamestnanec má v zmysle schválenej novely právo vykonávať prácu z domu, ak na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré by bránili vykonávať prácu z domácnosti. Učím v SŠ, kde máme dištančné vzdelávanie - žiaci sú doma, učitelia musia pracovať na pracovisku. Keďže škola je nedostatočne vybavená technikou, museli sme si mnohí doniesť vlastné notebooky, v škole je pomerne zima, máme deky a termosky.. Riaditeľa sme požiadali o možnosť kombinovať prácu z domu a prácu na pracovisku ( dva dni v škole, 3 dni doma) Riaditeľ absolútne nereaguje. Preto by som sa rada spýtala - v rámci úpravy Zákonníka práce mám právo pracovať z domu. Musím POŽIADAŤ riaditeľa o súhlas alebo stačí, že mu OZNÁMIM svoje rozhodnutie ? PS: Rozhodne mi nejde o to, že sa chcem nejakým spôsobom uliať z práce. Pracujem poctivo, nad rámec svojich povinností a venujem práci viac času ako je môj úväzok. Nevidím ale dôvod, prečo mám s vlastným vybavením dochádzať na pracovisko, keď rovnako a možno kvalitnejšie a v príjemnejšom prostredí môžem prácu vykonávať doma. Ďakujem vopred za pomoc
veronikasad Z akeho dovodu trva riaditel na vykone distancneho vzdelavania zo školy?
lubica2403 To nám nebolo prezentované. Vraj nariadenie zo samosprávneho kraja... Čítala som nariadenie, ale tam nie je žiadny jednoznačný príkaz, je tam len napísané, že učiteľom má byť UMOŽNENÉ pracovať na pracovisku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Urcite nestaci oznamit, ze budes pracovat z domu.
    Organizovat a povolovat pracu z domu musi zamestnavatel.

    Kazdopadne zamestnavatel je povinny vam na pracovisku vytovrit primerane podmienky, aby ste pracu mohli vykonavat.
    Takze na pouzivanie vlastnych prostriedkov treba dohodu a teplo/zima na pracovisku je tiez definovana hygienickymi normami.
    Na zaciatok by som ziadala o ich dodrziavanie a pracu z domu navrhla ako riesenie, ak zamestnavatel nie je schopny to zabezpecit na pracovisku.
    lubica2403 Ďakujem. To viete alebo si myslíte. Rada by som totiž počula relevantné a podložené informácie. Našla som totiž niekde - v nejakej právnej poradni na internete informáciu, že zamestnanec nemusí žiadať zamestnávateľa o súhlas. https://www.epi.sk/clanok-z-titulky/...1mXXRhk91iB3GU

    Práca z domu - právo zamestnanca na základe novelizácie ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.