Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať firmou zaplatenú spoluúčasť, ktorú poisťovňa preplatí naspäť firme?

Prosím viete mi poradiť? Od servisu nám prišlo doplatiť DPH a spoluúčasť. Spolu som to uhradila. DPH som zaúčtovala cez faktúru. Teraz ale neviem, ako zaúčtovať zaplatenú spoluúčasť z bankového účtu a súčasne zaúčtovať dolpatenú spoluúčasť od poisťovne pre firmu.
kn-alka poisťovňa Vám vyplatí spoluúčasť? nechápem ťa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://www.ako-uctovat.sk/clanok.ph...alosti&idc=186

    NAPR:
    Faktúra za opravu
    FD 1200€ 511 / 321
    úhrada spoluúčasti + DPH
    165 + 200 321/221

    poistné plnenie – oznámenie, že poisťovna uhradila za Vás faktúru
    ID 835€ - cez ID uhradíš faktúru od dodávateľa
    378/648
    321/378

    od poisťovne Vám na účet nič nenabehne
    Naposledy upravil kn-alka : 30.03.21 at 06:26
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Veroni21 Ďakujem za odpoveď, len ja nemôžem dať spoluúčasť na 378 pretože tam som zaúčtovala predpis poistného plnenia od poisťovne 378/648 a keď nám poisťovňa zaplatí pôjde to na 221/378.
    Takže zaplatenú spoluúčasť by som mala dať na nejaký iný účet ale netuším na ktorý...
    Jarka 1 Poisťovňa preplatila spoluúčasť?
    kn-alka ak Vám od servisu prišlo, že máte zaplatiť len rozdiel faktúry, tak Vám poisťovna nebude posielať poistné plnenie, ale uhradí ho rovna dodávatelovi, nie?
    Veroni21 áno práve prišla poštová poukážka za spoluúčasť od poisťovne. Od servisu prišiel papier aby sme my uhradili spoluúčasť spolu s DPH a poisťovňa nám spoluúčasť preplatila. A vôbec netuším ako t evidovať v účtovníctve. Viete mi prosím poradiť. Som začiatočník a s týmto problémom som sa ešte nestretla.
    kn-alka tak predpis poistného plnenia navýšiš o spoluúčasť, buď máš zle zaúčtované poistné plnenie od poisťovne, alebo ti chýba ešte jedno oznámenie o zaplatení spoluúčasti poisťovňou
    Veroni21 lenže výška poistného plnenie je len výška spoluúčasti takže to nemôžem navýšiť.
    Mohla by som ale tú spoluúčasť zvlášť zaúčtovať ako náklady na auto 518/378
    a zaplatenú spoluúčasť 378/221?
    kn-alka rozpíš do zadania všetky týkajúce sa účtovné prípady, lebo takto ťa vôbec nechápať, aké náklady na auto, k nim máš predsa faktúru od servisu, tá je už uhradená celá?
    Veroni21 OK idem na to: sumy zjednoduším

    faktúra od servisu základ 400€ DPH 80 €
    zaúčtované 511/321 400 € (servisu zaplatila im poisťovna)
    343019/321 80 € ( platíme my servisu)

    krycí list z poisťovne 20 €, toto nám v hotovosti poslali zaúčtované 378/648
    211/378

    upomienka zo servisu na úhradu DPH 80 € a spoluúčasť 20 € = 100 €

    100 € sme už museli uhradiť

    zaúčtované DPH 80 € 321/221

    20 € nami zaplatená spoluúčasť neevidovaná

    asi zaúčtujem IUd doplatok do servisu
    511/379
    379/221 lebo my sem to už zaplatili
    kn-alka a kde máš úhradu faktúry od servisu? zo 480 je uhradených zatial len 100€

    Na krycom liste by mala byť informácia, akú sumu uhradili oni servisu

    Poisťovna nemohla uhradiť servisu 400 a tebe ešte 20, to už je 420, niekde máš chybu
    Veroni21 ano ano úhrada faktúry bola IUD 321/378 400 €
    kn-alka no ešte stále ti tam visí úhrada od poisťovne servisu, určite neuhradili 400 eur servisu, ak servis od vás požadoval 20€ - tam ti visí tých 20€ spoluúčasť
      zbaliť

    Ako zaúčtovať firmou zaplatenú spoluúčasť, ktorú poisťovňa preplatí naspäť firme?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.