Zavrieť

Porady

Ukoncenie vyzivovacej povinnosti na plnolete dieta

Zdravim. Potrebujem poradit ohladne ukoncenia vyzivivacej povinnosti. Syn oslavil este na jesen 18 rokov. Pred 2 tyzdnami zmaturoval a obdrzal maturitne vysvedcenie. Zatial nepracuje,iba brigaduje a popri tom si hlada stale zamestnanie. Dalej studovat nema v umysle. Moja otazka je kedy mi zanika povinnost platit vyzivne a ake kroky je nutne vykonat pre zrusenie tejto vyzivovacej povinnosti. Chcel by som tiez podotknut ze posledne mesiace som vyzivne posielal na ucet synovi a chcem v tom aj pokrcovat,kym ssi syn nenajde stalu pracu, iba sa chcem vyhnut tomu aby ma ex nahanala ze neplatenie vyzivneho. Ktore podla mojho nazoru uz nie som z pravneho hladiska povinny platit. Potrebujem poradit ako to dat "papierovo" do poriadku. Dakujem
buchač Stačí len prečítať...
https://www.google.com/search?q=Ukon...Zq9BykQ4dUDCA0

Základ informácie je v tom, že o zrušení povinnosti rozhoduje súd.
misoft K druhej časti: "posledne mesiace som vyzivne posielal na ucet synovi" - to je v poriadku.
Pretože výživné na dieťa je určené tomu dieťaťu, toto poberá do veku jeho plnoletosti jeho zákonný zástupca (teda v jeho zastúpení) a nie sú to peniaze určené pre exmanželku. Akonohle dosiahne vek 18 rokov a udá ti číslo účtu - posielaš to priamo jemu a ex - aj keby ťa hnala pred súd - by nič nezmohla a bolo by to zmietnuté zo stola.
Ukončenie vyživovacej povinnosti - už ti poradili - cez súd.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  https://ficek.sk/mam-platit-vyzivne-...ku-skolu-16428

  V zmysle zákonnej úpravy musí povinný rodič platiť výživné dovtedy, kým dieťa nie je objektívne schopné samé sa živiť. V zásade platí, že ak dieťa ukončí školskú dochádzku bez toho, aby ďalej pokračovalo v štúdiu, nič mu nebráni v tom, aby sa zamestnalo a živilo sa samé. Inak povedané, môže to byť dôvod na zánik vyživovacej povinnosti. Treba si však uvedomiť, že ak bola vyživovacia povinnosť určená súdom, je potrebné ju aj zrušiť súdnym rozhodnutím. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti je však potrebné podať až po riadnom skončení štúdia.
  misoft To je pravda, ale istota je istota - ak to zruší súd - tak je to riadne ošetrené a nikto potom nemôže niečo namietať (že prestal platiť a iné chobotiny).
  ivka70 Nerozumiem tomu ale, ved na konci je napisane dokonca to, kedy ma dat navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti na sud.

  Xanti je offline (nepripojený) Xanti

  Xanti
  Tvoj syn je vedený ako študent do 31.8. čiže do toho dátumu výživné platiť musíš. Do toho dátumu ešte dostáva aj prídavky na deti matka syna.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  ivka70 To nie je celkom pravda ,ak sa student pocas leta uz zamestna, je schopny sam sa zivit. Ziadny fixny datum do 31.8. neplati.
  Napr. kvoli davkam v hmotnej nudzi sa dieta posudzuje samostatne az od 25 rokov, aj ked ukonci skolu v 18. Dovtedy sa posudzuje spolu s rodicmi, sk torymi zije v jednej domacnosti.
  willma práveže v prípade maturantov aj ked sa zamestná, tak stále je vedený až do 1.9. ako študent, čo mi je známe - toto je zmena nejaká, lebo pôvodne to dlhé roky bolo tak ako píšeš
  ivka70 To ano, to, ze je student do 31.8. nikto nerozporuje. Ale nijako to nesuvisi s vyzivovacou povinnostou. Su to 2 rozne posudzovania, nesuvisiace.
  Xanti Ja toto viem, čo si ma doplnila. Ak bude mať TPP syn tak samozrejme vtedy prestáva byť študentom. Ale zvyčajne cez leto ešte u týchto maturantov riešia zamestnávatelia brigády, tak som to brala skrz toho.

  Som skôr reagovala na zadávateľa citujem... "Ktore podla mojho nazoru uz nie som z pravneho hladiska povinny platit."... a chcela som ho vyviesť z omylu.
    zbaliť

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  ked sa syn zamestna - teda bude schopny sa sam zivit, podaj navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti a uved tam, tuto skutocnost

  Ukoncenie vyzivovacej povinnosti na plnolete dieta

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.