Zavrieť

Porady

Môžu mi obyvatelia resp. dôverník v bytovke brániť v montáži súkromnej antény na streche?

Problém je taký že kedysi mal činžiak spoločnú anténu. Avšak tá sa zanedbala keďže nadpolovičná väčšina obyvateľov nemala záujem ju obnoviť a zanikla. Ľudia si radšej platia súkromných operátorov a káblovky... Avšak mne by úplne stačilo to základné čo sa vysiela voľne cez anténu. Izbová anténa je neúčinná keďže sme ďalej od vysielača, a na okno som tiež skúšal ale nič nechytím keďže bývam na nízkom poschodí a okolo sú iné činžiaky. Jediné riešenie je strecha a koaxiálny kábel by sa potiahol v stupačke až na naše poschodie. Keď sme to s bratom chceli montovať, dôverník nám odmietol dať kľúče od prístupu na strechu. Odôvodnil to tým že my tam nemáme čo hľadať (ide sa cez strojovňu výťahu) a že tam môžu len opravári z bytového družstva atď. Chcem sa skôr opýtať na to či sa viem nejako právne odvolať na to že platím koncesionárske, ale zároveň mi obyvatelia znemožňujú montáž antény čím vlastne mám znemožnené sledovanie televízie.
buchač Právne sa odvolať môžeš až vtedy, keď si naštuduješ problematiku ohľadom danej skutočnosti.
Študuj...https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dm...BocD90PTIyNzgy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Takto, u nás sme si v domovom poriadku schválili, že televízne antény, satelitné antény a radioamaterské antény si vlastníci bytov môžu montovať iba na strojovňu výťahu, signálne káble, ovládacie káble si vlastníci môžu k bytu viesť iba popri súpacom rozvode (v žiadnom prípade nesmú zasahovať do stúpacích el. rozvodov ) a to za podmienky, že tieto káble budú vedené v lištách alebo plastovej chráničke.
    Toto sme si schválili preto, aby ľudia nemontovali antény a taniere na fasádu domu alebo na balkónové zábradlia, a aj preto že tie strojovne sú ideálne miesta na montáž týchto zariadení. Jednoducho, ak niekto príde za mnou, že chce na strojovňu namontovať anténu alebo satelit, kľúče strechy mu rád poskytnem
    ivka70 Toto je sposob ako sa to da, ked sa ludia vedia rozumne dohodnut.
    misoft Presne! Ak si to vlastníci sami schvália, odsúhlasia, všetko sa dá a správca to musí akceptovať. On (správca) je len "udržbárom", "kontrolórom", takže to, čo odsúhlasia vlastníci - je pre neho záväzné. Ovšem - vstup na strechu (spoločný majetok) - cez dôverníka, lebo prakticky on potom zodpovedá, že niekto nepoškodí spoločný majetok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dôverník postupoval správne. Ak si len nájomca bytu, nemáš rovnaké práva ako majiteľ bytu, domu. Koncesionárske neplatíś preto, že máš TV.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gaaspi Brat je majiteľom a chceli sme to montovať spolu a aj tak dôverník namietal. Koncesionárske platím preto aby mohli druhí pozerať? A ja akože nemám právo pozerať TV len preto že mi to dôverník znemožní? Potom načo prevádzkujú voľne terestriálne vysielanie keď ma chcú nútiť aby som platil súkromníkovi za to čo nepotrebujem?
    ivka70 Tu vobec nejde o to, ci moze alebo nemozes chytat terestrialne vysielanie, v tom ti nikto nebrani. Ty mas problem s umiestnenim anteny, lebo ju chces umiestnit niekam, kde na to treba suhlas a dodrzat pritom kopec predpisov.
    bjuty smis keď bude aj majiteľom strechy, nebudete mať tento problém...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Moze ti v tom branit. Na umiestnenie cohokolvek na spolocnu strechu musis mat suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov. A dodrzat podmienky, za akych to tam mozes namontovat. Vlastnici bytov nemaju nic spolocne s tym, ze ty platis koncesionarske poplatky.
    Daj si to odhlasovat na najblizsej domovej schodzi, potom mozes umiestnovat, ked ti to schvalia. Alebo ti schvalia, ze ti to tam umiestni technik druzstva, a ani ta tam nepustia. Alebo ti to neschvalia.

    A este jedna vec, akonahle budes tahat kabel stupackou = spolocny priestor, musi tam byt zabezpecena v bytovom dome pravidelna revizia .... ako na spolocnych rozvodoch. A kedze tie revizie boli drahsie na jeden byt ako najlacnejsi balik kablovky, to bol dovod, preco sa spolocne rozvody rusili.
    Nevidim to ruzovo, ze by ti to schvalili.
    Naposledy upravil ivka70 : 27.08.21 at 12:02

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Si predstav, ze si majitel najvrchnejsieho bytu. Ten je uplne najstastnejsi, ze sa opravila strecha a 4 roky mu uz nezatieklo. Zrazu zistis, ze po streche pochoduje sused z prizemia s jeho bratom, vrtackou a antenou z Kauflandu a nieco tam vrtaju, natahuju koaxial cez cely cinziak vedla inych funkcnych rozvodov. O 2 dni po dokonceni zistia, ze signal je itak zly, a budu si tam chodit to prestelovavat kazdy tyzden, a po horsom pocasi um tu antenu otrhne.
    korela Predstavujem si. Niet lepšieho bývania, ako pod strechou. Zhora t i c h o. Opakujem - ticho. Vlastnosti plochých striech sa veľmi dlho podceňujú, zbytočný strašiak. Áno, občas niekde strecha pretečie, ale štatistika hovorí jasne. Oveľa väčším rizikom, čo sa týka vody, je práčka u horného suseda.

    Nech si dá zadávateľ nainštalovať antény odbornou firmou, a jeho noha nemusí vstúpiť na strechu ani raz. Nech to skúsi s ostatnými vlastníkmi takto.
    misoft Tá predposledná veta - teraz si to presne trafila! Tak by to malo byť. Nehľadiac na to, že firma cez správcu vybaví všetko potrebné, že správca zabezpečí, aby boli dodržané normy a bezpečnosť.

    Môžu mi obyvatelia resp. dôverník v bytovke brániť v montáži súkromnej antény na streche?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.