Zavrieť

Porady

zrusenie darovacej zmluvy

Stara mama (90) darovala jednemu synovi zo 4 deti pozemky, (ktore jej deti v ramci dedicneho konania po otcovi prenechali, ak by bola financne v nudzi, boli urcene na krytie nakladov v pripade opatrovatelstva domovom pre starsich). Uz dlhsi cas cije v zariadeni vzhladom na vek jej deti. Naklady na domov presahuju prijem starej mamy, takze sa stala po darovani majetku socialnym pripadom. Nema uz ziadne ine rezervy, ktore by sa dali spenazit. Vsetko podarovala tomu jednemu synovi. Tento syn sa obratil na surodencov, ze maju doplacat na zariadenie mamy, vzhladom nato, ze nema peniaze. Jej deti maju doplacat na naklady zariadenia. Hovorime o detoch, ktore su uz samy na dochodku (69) rokov s malymi prijmami. Tieto deti chcu, aby matka zrusila darovaciu zmluvu, zial nechce.
Mözeme zazalovat nasu staru mamu zo spreneverenia majetku darovanim, a ziadania poskytnutia financnej pomoci od deti s malym döchodkom? Jej deti maju tiez naklady na zivot a pravo zostarnut v ucte a bez toho aby boli horsie socialne postaveni. Zijem v Nemecku a tu je to hrube porusenie zo strany darcu, zial neviem ako to je na Slovensku. Ako sme to starej mame povedali, ze sa musi stahovat do ineho zariadenia, pretoze jej deti tolko nemözu doplacat, zmienila sa, o svojich nehnutelnostiach, aby sa predali. Tie uz zial jej nepatria. Mame pochyby o tom, ze vobec vedela co podpisuje, v case (pandemie) kde ju syn odviezol k notarke bola navstevovana len od neho (navstevy v domovoch boli zakazane), vyuzil situaciu. Pred pandemiou a aj teraz je pravidelne od nas navstevovana a sme v kontakte (ja s personalom alebo online). Nie je ulohou notara presvedcit sa , ci darca aj darovani vedia co podpisuju, a ze su plnopravne spösobili uzatvarat pravne ukony (kvöli napr. demencii). Ich brat sa sam, bez toho aby jeho surodenci o niecom vedeli, zvolil sa spravcu financii matky a nezdelil zariadeniu dalsich surodencov. Splnomocnenie nikto nikdy nevidel. Zariadenie odmieta predlozit faktury, zdravotne udaje, atd. Za kazdu odpoved som vdacna, rodicia su psychicky na dne. Uz sa na to nemöze pozerat. 'Vdaka vopred
Naposledy upravil ivka70 : 30.09.21 at 08:35
buchač Mözeme zazalovat nasu staru mamu zo spreneverenia majetku darovanim, a ziadania poskytnutia financnej pomoci od deti s malym döchodkom? Jej deti maju tiez naklady na zivot a pravo zostarnut v ucte a bez toho aby boli horsie socialne postaveni. Zijem v Nemecku a tu je to hrube porusenie zo strany darcu, zial neviem ako to je na Slovensku.
====================
K veci samotnej sa nemienim vyjadrovať...to už urobili iní. Ale nezdržím sa patričnej poznámky.

- spreneverenie majetku darovaním ?
Aleže nesranduj človeče....preštuduj si Trestny zákon, o čo vlastne ide pod týmto pojmom.
§ 213 Sprenevera
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300#cast2

- žiadanie poskytnutia finančnej pomoci ?
Aj na toto (v určitej podobe) pamätá zákon
§ 207 Zanedbanie povinnej výživy

Vyživovaci povinnosť voči rodičom ani nespomínam. Lebo ono platí, že nie iba rodičia musia vyživovať svoje deti, ale aj deti svojich rodičov (za určitých okolností).

- žiješ v Nemecku ?
Ale na Slovensku sme ešte ako tak normálni a preto aj platia (chvalabohu) zákony Slovenskej republiky...či ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    To s tou žalobou a spreneverením majetku darovaním je pekný nezmysel. Kým je stará mama svojprávna, tak môže darovať čo chce komu chce. Druhá vec je, že by si mala byť vedomá dôsledkov svojho konania a keď všetok majetok daruje jednému synovi, tak logicky by sa mala dožadovať doopatrovania len od neho.

    Ostatní súrodenci majú tieto možnosti:
    - Starej mame pomáhať do tej miery, ako sami chcú a môžu. Ak sa stará mama bude dožadovať niečoho viac, treba jej vysvetľovať situáciu. Ak sa ten obdarovaný syn nebude dostatočne starať, stará mama môže požadovať od neho vrátenie daru.
    - Teoreticky je možné napadnúť svojprávnosť starej mamy v čase darovania, ale to by bolo nákladné a neisté riešenie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lucas2011 Prosim, nekomentujte AK nemate juristische znalosti. Vas Kommentar je zbytocny, co je zakonne platne v suvislosti povinnosti deti voci rodicom a opacne. Sama Pracujem v juristickom sektore. Vy Ste pomimo otazky.
    Tweety Ak pracuješ v tomto sektore a máš teda justičné znalostí, potom nechápem dôvodu položenia otázky. Mohla si to kľudne vyriešiť aj sama a nezníšiť sa k urážkam tých, ktorí ti chcú nezištne pomôcť. Ak takú pomoc nechceš a sama to tiež nevieš vyriešiť, tak si zaplať právnikov.
    buchač Lucas2011 (Dnes 12:27) Sama Pracujem v juristickom sektore.
    -------------------------
    Zijem v Nemecku a tu je to hrube porusenie zo strany darcu, zial neviem ako to je na Slovensku.
    =================
    AMEN...
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    zákon o rodine
    Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
    § 66
    Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
    §67
    (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
    (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

    Majetkový pomer detí je určujúcou vležitou veličinou pri určení rozsahu ich vyživovacej povinnosti.
    Ak sa jeden syn zvolil sa spravcu financii matky a ak zariadenie odmieta predlozit faktury, zdravotne udaje, atd., riešia sa teda úhrady mezi nimi. Čiže ten jeden syn bude musieť od ostatných súrodencov príspevky vym áhať.
    Nechajte ho vymáhať peniaze súdom. Tam sa otvorí priestor na zistenie majetkových pomerov každého dieťaťa, ale aj na preverenie podmienok a platnosti darovacej zmluvy.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...05/36/20170701
    Naposledy upravil Mária27 : 30.09.21 at 09:26

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze stara mama zjavne nie je zbavena sposobilosti (inak by ani to darovanie bez porucnika podpisat nemohla), moze so svojim majetkom nakladat ako uzna za vhodne. Aj darovat komu chce. Cize o ziadnej sprenevere nemoze byt ani reci.
    Aj tu darovaciu zmluvu by musela napadnut ona, kedze ona je darca.
    A ziadat vratenie daru, kedze syn sa o nu nestara (co ale nie je pravda, kedze ju navsteuje najviac z rodiny). Asi ani keby chcela, tak sa jej nepodari dar vratit, lebo nevie preukazat dovod - zanedbanie starostlivosti .

    Zaroven plati, ze bez ohladu na to, co komu darovala, vsetky deti maju vyzivovaciu povinnost a aj doplacat rozdiel medzi jej prijmom a tym ,co musi platit za pobyt.

    Otazka je, preco jej syn nepreda tie darovane pozemky, aby pokryl naklady?
    A je ich hodnota taka, aby mal na x rokov doplacania? Su vobec predatelne?
    Taketo rodinne problemy sa riesia velmi velmi tazko.
    Nejaky problem so zakonom tu rodicia nepreukazu, aj ked sa citia ukrivdeni.
    Lucas2011 Vdaka za vas Kommentar. Jej Syn uz tie pozemky v hodnote min. 150000€ predal, hned Ako Mu podpisala darovaciu zmluvu. Zial je to Rok a pol dozadu a ona Si na nic nespomina, Ma uz krasnych 90. Viem ze rodicia a deti maju vyzivovaciu povinnost navzajom, ona zostala Tim darovanim bez akychkolvek financii. To znamena ze darovala aj dedicstvo ktore patrilo jej detom Po smri ich Otca. Oni jej poskytli svoje ciastky, v pripade, ze by Bola v nudzi.
    ivka70 Kedze robis pravo, vies, ze darovala svoj majetok a nie dedicstvo. Na to mala plne pravo a nic na tom nezmenite, ak teda nedokazete, ze nebola pri tom svojpravna.
    Aj deti urobili chybu, pretoze keby boli vlastnikmi tej casti po otcovi, nemohol by ich brat bez nich nich predat, aj keby mu darovala svoj podiel.

    zrusenie darovacej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.