Zavrieť

Porady

mám nárok na PN ako SZČO v prvom roku podnikania?

Dobrý deň.Začal som podnikať ako SZČO 24.5.2021,platím si odvody do zdravotnej poistovne 76,44 e,bohužiaľ som ochorel a chcel by som vedieť či mám nárok na dávku počas PNúešte som nedal vystavit-som doma 7 dní,veľmi pekne ďakujem za odpoveď,som laik a budem vďačný za každú radu a pomoc,minář
kn-alka nemocenské sa vypláca zo sociálnej poisťovne, ak si neplatíš odvody do SP, nárok na nemocenské ti nevzniká
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak neplatíš odvody do SP, nárok na nemocenské ti nevznklo. V linku je uvedené, komu vzniká nárok:
    https://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak mas splnenu podmienku 270 kal.dni nem.poistenia v poslednych dvoch rokoch napr. zo zamestnania a prihlasis sa pred začiatkom PN ako dobrovoľne poistena osoba na celý balik poistenia, vznikne ti nárok na nemocenské z dobrovolneho poistenia. Oplati sa ak ide o dlhodobejšiu PN.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    apko22 Ďakujem
    veronikasad Nezabudni sa hneď po ukončení PN odhlásiť (prihláška aj odhláška na RL FO)
    apko22 všetkým vám ďakujem za snahu pomocť,nenapadlo mi že ako starobný dochodca nemám nárok na dobrovolné zdravotné poistenie,to že som starobný dochodca malo byť na samom začiatku tejto otázky//zobral som si hypotéku na vyplatenie dedičstva,preto som sa snažil zistit ako to je a zaistit si príjem počas PN-ktorá bude dlhodobejšia,ďakujem za pomoc
    veronikasad Ze si starobný dôchodca si v zadani neuviedol. Toto riešenie nie je pre starobných dochodcov...
    apko22 prepáčte opýtam sa znova s doplnením údajov,som starobný dochodca , v máji 2021 som založil živnost,platím odvody do zdravotnej poistovne 76,44e,mám nárok na dávky v PN/alebo platenú PN-ku-neviem ako to nazvat,PN není vystavená-predpoklad dlhodobej liečby-onkologický pacient,dakujem za odpoved,minář
    kn-alka ešte raz: odvody do zdravotnej poisťovne v tomto nehrajú žiadnu rolu

    musíš platiť odvody do SOCIÁLNEJ poisťovne
    veronikasad nemáš nárok na nemocenské, ako živnostník nie si zatial povinne poistená SZČO. Ak si v roku 2021 prekročil obrat pre povinnú registráciu, staneš sa ňou najskor od 1.7.2022, ak podáš DP v riadnom termíne do 31.3.2022.

    Alternatíva dobrovolného poistenia, ktorú som navrhla v odpovedi, nie je pre teba aktuálna, lebo starobný dôchodca sa nemôže prihlásiť na dobrovolné poistenie.
    veronikasad Ak by sa ti podarilo niekde zamestnať, vznikol by ti nárok na nemocenské zo zamestnania. Tu sa nesleduje žiadna doba nem.poistenia.
    veronikasad Preddavky na zdr.poistenie ako dôchodca v prvom roku podnikania platiť nemusíš. Príp.nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia.
      zbaliť

    mám nárok na PN ako SZČO v prvom roku podnikania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.