Zavrieť

Porady

ako zrusit najomnu zmluvu na dobu neurcitu

Ahojte, mame moznost kupit byt od spravcu bytu sro, avsak je tam najomna zml. na dobu neurcitu, najomne je 10x nizsie nez trhova cena.

Podla najomnej zmluvy sa jedine odvolavat na paragr. 711 obc.z., ze prenajimatel potrebuje byt na svoje ucely, manzelku..
Ak by byt kupila osoba, ktora nevlastni ziadnu nehnutelnost, bude to stacit na rozviazanie najomnej zmluvy? Nezalezi, kde ma trvaly pobyt ci kde byva v sucasnosti? Ci moze vlastnit aj inu nehnutelnost? Ako sa vlastne dosvedcuje, ze potrebuje byt na vlastne byvanie?

Je sanca, ze ak novy vlastnik bytu vyzve najomcu hradit trhove najomne a ked nebude platit, musi sa vystahovat? Lebo ak by novy prenajimatel dal najomcovi vypoved, ze byt potrebuje pre seba, a teda musi mu najst nahradne byvanie, ako citam v zakonniku -s vyskou najmu primeranemu bytu- stacilo by najomcovi najst nahradne byvanie za obdobny byt, ale realne trhove najomne?

A ked nebude suhlasit ist do nahradneho byvania za primerane najomne, tak sa musi aj tak vystahovat a neprinalezi mu nahradne ubytovanie?

Este mi napadlo, v najomnej zmluve, ktoru mam k nahliadnutiu, je uvedene, ze najomca ma platit vysku najmu podla evidencneho listu, priamo v najomnej zml. vyska najmu nie je uvedena. Ten evidencny list nie je prilohou najomnej zmluvy ani neviem, co je v nom uvedene, ci je platny 100 rokov alebo... Ak by ten byt odkupila FO, tak ta ziadne evidencne listy asi ani viest nebude, nedalo by sa na to odvolavat? Ze v najomnej zmluve z r. 2004 nie je vyska najmu explicitne uvedena?

Dakujem.
Naposledy upravil safiu2 : 16.06.22 at 11:25
kopretinka prečo nedá podnájomníkovi výpoveď súčasný majiteľ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Prenajímateľ môže dať výpoveď nájomcovi bytu zo všetkých dôvodov uvedených v § 711 občianskeho zákonníka.

  Ak sa stanete vlastníkmi, vstupujete do nájomného vzťahu - tak ako to je teraz (§ 680 ods. 2 obč. z.). Pri uzavretí novej zmluvy (zmena prenajímateľa) je potrebné určiť sumu nájomného zvlášť a energií / služieb zvlášť, do zmluvy dať, že sa nájomné zvyšuje o infláciu a služby sa môžu vyúčtovávať podľa oznámenia správcu.

  Ano, ak budeš vlastníkom, môžeš dať 3-mesačnú výpoveď z dôvodu, že potrebuješ byt pre seba - nedokazuješ to.

  Náhradný byt znamená, že mu ponúkneš nejakú nájomnú zmluvu iného vlastníka. Ak bude vyhovovať veľkosťou, umiestnením (§ 712a ods. 1), musí to prijať, inak nebude mať právo na náhradný byt. Voľných bytov je dosť.

  Ak by oponoval, že výška nájomného nezodpovedá, poukážeš na to, že výšku nájmu nemá dojednanú, takže sa berie cena obvyklá v danom mieste a čase (§ 671 OZ). Inak prenajímateľovi vzniká škoda až značná škoda a podľa § 679 ods. 3 môže od zmluvy odstúpiť.

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  očividne je tu nevypovedaných dosť špekulácií. jednoducho nech dá výpoveď súčasný majiteľ a bodka. ak chcete špekulovať, tak nám tu dajte komplet info, nie iba kúsky. odhliadnuc od toho, že sa púšťate do niečoho, o čom nič neviete. pravdepodobne ani jedna strana.
  kopretinka 16.06.22 12:39 odstránil(a) z Porady

  ako zrusit najomnu zmluvu na dobu neurcitu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.