Zavrieť

Porady

Začatie pozemkových úprav - ako sa pripraviť?

V obci začínajú pozemkové úpravy. Otec tam má spoluvlastnícke podiely na niekoľkých parcelách. Chcem sa spýtať ako prebieha rozdeľovanie pozemkov, kto a ako určuje rozdelenie parciel? Mám vyhliadnutú jednu časť v extraviláne obce kde je okrem otca spoluvalstníkom aj ďalších 100 ľudí. Všetko je to len o dohode? Čo ak má o jednu parcelu záujme viac spoluvlastníkov?
3 komentárov     zbaliť
buchač Trochu málo údajov.
Aké pozemkové úpravy ? Akože obec ide niečo riešiť ?
Kto ich ide robiť a z akého dôvodu ?
O aký pozemok sa jedná ? Lebo platí, že :
" Niektoré pozemky nie je možné deliť. Týka sa to pozemkov v extraviláne obce, ak by pri delení dochádzalo k tzv. drobeniu. Zákon totiž zakazuje deliť poľnohospodársky pozemok na časti menšie ako 2 000 m2 a lesné pozemky na časti menšie ako 5 000 m2. "

Ale v zásade platí, že :
- rozdelenie sa môže urobiť podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu
- rozdelenie sa dá urobiť aj dohodou

Ak má o jednu parcelu záujem viac spoluvlastníkov, tak by mal ostatných vyplatiť.

Rozdelenie by mal určiť jednoznačne geodet, ktorý pozemky zameria a následne dá vklad do katastra.
Poznámka - mám nového suseda, ktorý si dal pre svoje potreby zamerať pozemok. Celá sranda ho vyšla na cca 300€.
cerveny Je tam spomínaný zákon 180/2013 Z.z. a 330/1991 Zb. tak som to len tak prebehol a domnievam sa že ide o sceľovanie pozemkov aj vzhľadom na to že sú prizvaní všetci vlastníci pôdy v obci.

Myslím že týmito pozemkovými úpravami sa v teréne nič nemeria. Ide len o právne prerozdelenie pôdy tak aby vznikli celistvé parcely s jedným majiteľom.

Chcel som teda vedieť ako to prerozdeľovanie prebieha keďže už pár desiatok obcí tým prešlo a či s tým má niekto skúsenosti.
buchač Veď som vravel, že málo údajov...

Takže v tomto prípade ide o niečo úplne iné, čo som spomínal ja.
Skúsenosť ti popísala Veronka....zvyšok nájdeš na Googli.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ide o tzv.komasaciu pozemkov, aktuálne prebieha aj v mojej rodnej obci v okrese PD. V lete bolo prvé individuálne stretnutie vlastníkov s pracovníkom Okresného úradu, zhotoviteľom projektu pozemkových úprav. Sľúbil, že návrhy sa budú ešte individuálne prerokovávať.
  Tento týždeň mi prišiel do schránky slovensko.sk Návrh projektu pozemkových úprav s mapkou, ku ktorému sa môžem vyjadriť do 15 dní. Sprievodný list na tri strany, prd tomu rozumiem, musím ísť za bratom nech to pozrie, máme pozemky z dedičstva po rodičoch ...
  Pred tým prvým stretnutím mi prišiel do schránky slovensko.sk súpis všetkých pozemkov s vlastnickymi podielmi, číslom parcely...
  Naposledy upravil veronikasad : 09.11.22 at 05:39
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  cerveny Ďakujem za odpoveď. Je to trochu zvláštne že nám nič neprišlo a o tom stretnutí som sa dozvedel úplnou náhodou. Neviem, možno to nie je také dôležité a to individuálne prerokovanie ešte len prebehne. Uvidím na tom stretnutí a dám príp. vedieť.
  veronikasad My sme dostali pozvánku na ten úvodný "pohovor", že sa komasacia ide robiť doporučenou poštou s dorucenkou, prip.do el.schranky. Nič konkrétne sa na tom prvom stretnutí nepreberali. Prekvapilo ma, že projekt je už spracovaný a môžeme sa k nemu len vyjadriť do 15 dni
  cerveny To fakt už máte vypracovaný projekt s novým rozdelením pozemkov? Ja som dnes bol na tom stretnutí a pani spomínala že celý proces môže trvať roky. Najprv sa robí evidencia a záznam pôvodných parciel, meranie v teréne. Po zaevidovaní pozemkov sa vlastníkmi zvolí komisia ktorá urobí plán nových parciel s novými majiteľmi. Až potom sa to predstaví vlastníkom ktorí sa k tomu vyjadrujú. Je to podstatná časť pretože môžete namietať tvar alebo polohu vášho nového pozemku. Po zapracovaní všetkých pripomienok by sa mal ten plán prepracovať a znova navrhnúť vlastníkom. Aspoň takto som to zatiaľ pochopil.

  Je teda zvláštne že už ste tak ďaleko. Môžem sa spýtať či tá vaša obec bola schválená pre pozemkové úpravy len tento rok alebo to bolo už pred 2021? U nás sa všetko začalo len tento rok keďže sme v tom zozname ktorý len v júli schválila vláda.
    zbaliť

  kukučka je offline (nepripojený) kukučka

  kukučka
  Sceľovanie, upratovanie, u nás to robili pred rokmi a tuším to zamerali letecky
  tu je to vysvetlené, nečítala som
  https://hnonline.sk/prakticke-hn/233...suvisle-plochy

  Začatie pozemkových úprav - ako sa pripraviť?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.