Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľností - skutočné výdavky verzus výdavky krátené koeficientom

Dobrý večer, prosím Vás chcem sa opýtať, či je to povinnosť používať pri výpočte dane z prenájmu bytu koeficient,, ktorý získam odpočítaním 500,-- Eur. Jedná sa mi o to, že mi je teraz výhodnejší postup podľa skutočných príjmov a výdavkov, a nie krátený koeficientom. Ďakujem za odpoveď a prajem ešte pekný zvyšok večera
3 komentárov     zbaliť
kn-alka v zákone som nevidela slovko "môže", takže je to povinnosť
veronikasad Nechce sa prepočítavať, je naozaj rozdiel v základe dane, keď sa výdavky krátia koeficientom?
Negoce ako je to možné, keĎ znížiš príjem a zároveň aj pomerom výdavky máš výhodnejšie keď nepoužiješ 500,- € oslobodenú sumu??? mne to nevychádza (ak by si mala príjem aj podľa § 8, ods. 1 pís a, vo výške 500,- € nemusíš si krátiť príjmy podľa §6/3 ZDP)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Majka, pýta sa na iné. Príjem z prenájmu v sume 500€ je od dane oslobodený, ale treba porovnať skutočne príjmy s tými kratenymi, vypočítať koeficient a týmto koeficientom krátiť skutočne výdavky...
    Negoce Mária27, pri prenájme (§6/3 ZDP) je možné použiť iba skutočné výdavky
    Mária27 napíšte presný paragraf - tiež ma to zaujíma
    Negoce Maria, príjem je podľa § 6, ods. 3 ZDP
    výdavky sú riadené podľa § 6 ods. 6 a ô 6, ods. 10 ZDP
    Mária27 Ďkp - čítala som to stokrát ... tiež chcem uplatniť nejaké výdavky pri prenájme, tiež iné príjmy ... uvidím
    veronikasad Majka, čomu konkrétne nerozumieš? Aké iné príjmy máš?
    veronikasad Uvediem príklad výpočtu základu dane pri príjmoch z prenájmu
    Rocny príjem 6000-500€= 5500€, výpočet koef.5500/6000=0.9167
    Skutočne výdavky 3500
    Skutočne výdavky upravené koeficientom 3500*0.9167=3208,45€
    Základ dane = 5500-3208.45=2291.55€
    Mária27 knalka dala dobrý vzor, ale tretí príklad nechápem
    keď sú aj iné príjmy
    veronikasad Aké iné príjmy a v akej výške?
    marjankaj 3.príklad
    Z prenájmu §6/3 si uplatní 350€
    Z príjmov podľa §8/1a si uplatní 150€
    To je dohromady 500€.
    veronikasad Janko, prednostne sa uplatňuje oslobodenie z 8/1?
    marjankaj môže byť aj iný pomer. Neviem prečo to takto vymysleli. asi kvôli výdavkom,
    veronikasad Pomer áno, len ma zaujíma či sa musí prednostne uplatniť oslobodenie pri príjme 8/1.
    Lebo ak si celú sumu uplatnim z prenájmu, na iný príjem mi nezostane...
    marjankaj Veronika, ak mal pri prenájme nejaké výdavky a pri 8/1 žiadne, tak tie z prenájmu by si viac krátil. Aj tak to napísali šalamúnsky.
    Mária27 otrasne napísané, to písali "odborníci" nie legislatívci
    a každý odborník písal inú oblasť
      zbaliť

    Daň z prenájmu nehnuteľností - skutočné výdavky verzus výdavky krátené koeficientom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.