Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok a evidencia na úrade práce.

Uvažujem o ukončení pracovného pomeru pred dovŕšením dôchodkového veku ešte skôr ako splním podmienky odchodu do predčasného dôchodku.

Ak by som zamestnanie ukončila k 31.12.2023 do predčasného dôchodku mi bude chýbať jeden rok a 8 mesiacov. Keď sa prihlásim sa na úrad práce a budem predkladať doklady o hľadaní zamestnania, aké iné požiadavky bude mať na mňa úrad práce počas evidencie, ktorá by bola skoro 2 roky. Jedná sa mi o to, aby som počas evidencie na úrade práce v kľude čakala na predčasný dôchodkový vek a nemusela si platiť zo svojho zdravotné poistenie. Čo všetko úrad práce vyžaduje od dlhodobo nezamestnaných ?
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Anežob : 29.03.23 at 10:17
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Nespĺňas podmienku predčasného dôchodku po 40 rokoch poistenia?
Anežob Nie, som narodená v roku 1964 a bezdetná a v minulosti som bola bez práce približne 2 roky.
romana147 Zamestnanému sa dosť NEVYPLÁCA ísť do predčasného

na dobe stratíš okolo 16 % - zostane ti tak 37
POMB ti to stiahne aspon o 0,15
potom za 2 roky predčasného ti skrátia o 12 %
DH bude do 17
takže odhad :
37 * 0,95 * 0,88 * 17 = 526 evri cca minimálny PSD
Anežob Som si toho vedomá, všetko nad 500 € je pre mňa OK. Rokov by som mala mať započítaných viac, pri predčasnom o 2 roky by sa škola mala rátať, čiže 4 roky plus a ešte plus nejaká valorizácia, ktorá by mala byť niečo nad 10 %.
vicktor To je tak na nevydrzanie v tej praci?
V tvojom veku uz nemusis mat velke ambicie, ale vyckat zo zotrvacnosti a brat dochodok 600 namiesto 500 za to stoji.
Anežob Áno, je to na nevydržanie. Po päťdesiatke som prišla o pracovné miesto po dvadsiatich rokoch. Zrušenie organizácie.

Chvíľu som bola bez práce a vyskúšala som si fungovať aj bez príjmu a nič mi nechýbalo. Terajšie podmienky sa vôbec nedajú porovnať s tými na čo som bola zvyknutá a to robím približne tú istú prácu ako predtým. Jednoducho povedané - starý strom nepresadíš.
Rodinné pomery sa mi tiež veľmi zmenili a to sú hlavné dôvody pre ktoré chcem túto zmenu. Možno to vyznie prinajmenšom nerozumne, ale ja sa na to nepozerám cez peniaze. Tie boli aj budú a minieme toľko koľko máme.
Tweety Rozumiem ti, peniaze nie sú všetko a nestoja za stresy, podrazy.... Podstatné je zdravie a to, ako dlho si ten dôchodok užiješ. Hoci niektorým je aj 1500 málo, aj dva dôchodky a niektorým zas stačí na spokojný život 500-600.
Anežob Tweety ďakujem za pochopenie.
Pre mňa je najpodstatnejšie byť bez stresu a trochu si aj užiť dôchodkový vek v ešte pomerne dobrom zdraví.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  ÚP bude k tebe pristupovať rovnako, ako k ostatným uchádzačom o zamestnanie. Teda treba sa aktívne uchádzať o zamestnanie, navštevovať úradom poriadané kurzy, akcie, atď.
  11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Anežob Tie kurzy, akcie... to sa nejako sprísnilo, lebo v minulosti to bolo viacmenej na dobrovoľnosti. Sama som sa uchádzala o kurz, ktorý som našla v ponuke úradu. V pohode som ho absolvovala, nerobilo mi to žiaden problém. Teraz by som už nevidela zmysel svojej rekvalifikácie. No som ochotná sa prispôsobiť, aby som o evidenciu neprišla.
  Tweety Ak nechceš aby ťa vyradili , musíš spolupracovať s ÚP.
  Anežob Ak sa to oproti minulosti nesprísnilo, tak by som to mala zvládnuť.
  Tweety Samozrejme,že dá, Ak máš nárok na podporu, tak určite. Ale keď budeš v evidencii celý ten čas, čo píšeš, potom už bude nárok na SD, žiaden predčasný.
  ivka70 ale musis pocitat aj s tym, ze ked ti najdu pracu a 2x ju odmietnes bez dovodu, tak ta tiez zo zakona vyradia ....a dnes je prace na trhu podstatne viac ako v minulosti ....
  Anežob Nárok na podporu mám určite, robím od r.2018 bez prerušenia.
  Anežob Nárok na SD mám až v septemberi 2027 a predčasný september 2025. Čiže od 1.1.2024 úrad práce do 9/2025 je rok a osem mesiacov.
  Tweety Ok, ja som to prečítala, že tá doba je do riadneho SD.
  Anežob To nepredpokladám, že mňa šesťdesiatročnú niekto zamestná. A prácu by mi mali ponúknuť v mojom odbore a to u nás nie je až taká ponuka administratívnych a účtovníckych prác v inom odbore nemám prax. Dúfam, že by som nemusela prijať prácu čašníčky, alebo niečo úplne mimo moje znalosti. A ak by na to náhodou prišlo a práca by sa našla, po mesiaci odídem a zaevidujem sa opäť na úrad.
  ivka70 Vzdelanie mas tiez v tom odbore?
  Anežob Áno, stredné odborné s maturitou.
    zbaliť

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Skor než sa rozhodneš ukončiť pracovný pomer, prepočítaj (na kalkulačke na stránke SP), alebo si daj prepočítať orientačnú výšku starobného dôchodku . Menila sa výška životného minima aj podmienky pre priznanie PSD Za predčasný odchod do SD budeš mať krátenie cca 10 %.
  Nikto z poraďákov ti nevie "zaručiť" ako bude UP počas evidencie postupovať. Záleží od regionu, tvojej kvalifikácie a dostupnosti volných pracovných miest ...

  Ja som si počas podnikania platila poistenie v nezamestnanosti, tak som posledných 6 mesiacov pred vznikol nároku na SD prerušila živnosť, zaevidovala sa na UP a požiadala som o dávku v nezam. Pracovníčku som už pri prvom kontakte informovala, že o pol roka dovršim dôchodkový vek a evidenciu ukončím. Nemusela som nosiť doklady o hladaní zamestnania, tuším som od prevzatia potvrdenia o zaradení do evidencie ani nemusela chodiť na kontakty ...
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Anežob Čiže pol roka pred odchodom do dôchodku úrad práce už nemusí uchádzača o zamestnanie kontrolovať či si hľadá prácu. Dúfam, že aj mne sa podarí v tomto zmysle prečkať na úrade do dôchodku.

  Informatívny prepočet som si samozrejme urobila, viem, že je dôležité, hlavne pri predčasnom dôchodku aby vyšla aspoň minimálna výška dôchodku. Pohybujem sa niečo cez 500 € a som s tým stotožnená.
  veronikasad to som nenapísala, že nemusí ...
  romana147 a ja už mám skoro takmer 600 !!!!!!!!!!!!!!!
  Anežob Nepochopila som tento komentár. 600 !!! predčasný dôchodok ?
    zbaliť

  annova je offline (nepripojený) annova

  annova
  Nezufaj, hovoris, ze peniaze niesu pre teba az tak podstatne. Pises, ze podmienky na predcasny budes splnat. Zaeviduj sa na UP, ak by ta nahodou vyradili z evidencie, budes odvadzat zdravotne poistenie, stanes sa dobrovolne nezamestnanu a pockas na predcasny dochodok.
  ivka70 Ak by ju vyradili z evidencie a ostala by bez prijmu alebo by jej skoncil narok na davky v nezamestnanosti a zije sama, mohla by poziadat o davky v hmotnej nudzi. A za poberatela davok je platitelom ZP stat.
  Anežob Túto situáciu by som nemala riešiť a samozrejme ani nechcela.
  Mám manžela, ktorý je už dôchodca a to je ďalší dôvod prečo už nechcem pracovať. Manžel je starší ako ja a doma je už piaty rok.

  Predčasný starobný dôchodok a evidencia na úrade práce.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.