Zavrieť

Porady

Výpis z CDCP

Dobrý deň, z CDCP mi prišiel takýto výpis (viď príloha). Jedná sa o (asi) nejaké akcie po starom otcovi. Má zmysel sa tým zaoberať, alebo je to bezcenná námaha (pre prípadné otvorenie dedičského konania)? Nakoľko som takpovediac finančný analfabet, neviem čo konkrétne mám z predmetného dokumentu vyčítať. Za každú relevantnú info vopred ďakujem!
depozit.jpg  
4 komentárov     zbaliť
Chobot Bola k výpisu z účtu aj faktúra na poplatok za vedenie účtu?
onufer Toto čo som zverejnil, je to jediné čo v obálke prišlo. Faktúra pre mŕtveho, by predpokladám už zmysel nemala.
Chobot A na koho meno to prišlo? Ak na meno tvojho otca, tak CDCP nemusí vedieť o tom, že je mŕtvy. Nemá to odkiaľ vedieť.
romana147 Kašli na to = podľa mna je to OZNAM, že (asi na základe zákona) "odpísali" 20 akcií na NULU.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ide o akcie spoločnosti Druhá strategická a.s. Máš (teda starý otec) mal 20 kusov akcií. Spoločnosť Druhá strategická ešte stále funguje a existuje. Dokonca jej akcie sa aj obchodujú na burze cenných papierov BA, ale nepoteším ťa, cena jednej akcie bola v roku 2022 1,60 € a zobchodovalo sa niečo cez 700 kusov akcií.

    Nemusíš otvárať dedičské konanie, stačí zájsť s výpisom a osvedčením o dedičstve na Centrálny depozitár cenných papierov, ktorý sídli na ul. 29. augusta v BA:

    https://www.cdcp.sk/cdcpweb/

    a tam požiadať o registráciu prechodu cenných papierov na teba. Potom s nimi môžeš obchodovať, t.j. cez Burzu cenných papierov BA ich môžeš ponúknuť na predaj. Len ako som písal, ich trhová hodnota je nízka.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    onufer Ďakujem za informáciu. A čo znamená tá suma 33,194€? To je zaokrúhlene 34€ za niečo? A ak áno tak za čo presne? Vopred ďakujem.
    ivka70 Celkova hodnota akcii.
    33,194 delene 20 akcii = cena jednej akcie 1,6597.
    Chobot Nie je to hodnota akcií. CDCP neurčuje hodnotu akcií, tú určuje trh. CDCP ani nemôže poskytovať informácie o hodnotách akcií, CDCP má akcie iba v úschove v elektronickej forme.

    Je to menovitá hodnota akcií. To znamená, že pri emisii akcií sa jedna akcia predávala za 33,194 €.

    Resp. správne by som mal povedať, keďže Druhá strategická bola založená ako investičný fond v rámci prvej vlny privatizácie, že tie akcie sa "rozdávali" v rámci privatizácie v hodnote 1000 SKK za jednu akciu za určité body. Je to podobný fond, ako Koženého Harvardské fondy.

    Tvoj starý otec získal v kupónovej privatizácii za svoju kupónovú knižku, za ktorú zaplatil 1000 SKK 20 akcií tejto spoločnosti. Po konverzii meny sa 1000 SKK vydelilo kurzom, za ktorý sa zaviedla mena EUR - 30,126. Takže 1000:30,126=33,194. Keby si mal tie akcie papierové, tak by na nich bola tá nominálna hodnota 1000 SKK a po konverzii 33,194 €. Lenže spoločnosť asi zle hospodári, preto hodnota spoločnosti nie je to, čo je nominál akcie, ale miesto 33,194 € iba to, čo je niekto ochotný za akciu zaplatiť. Tu som pri cene akcie - tá sa nestanovuje, tú stanovuje trh. Ak nájdeš niekoho, kto je ochotný tie akcie kúpiť za 100 €, tak jej hodnota bude 100 €. Teraz ale nie je nikto, kto by bol ochotný za ne zaplatiť viac, ako tých 1,60 €, za čo sa tieto akcie predávali minulý rok.

    Ak tomu chce porozumieť, treba si naštudovať, ako funguje trh s cennými papiermi.
    Chobot Pre porovnanie - akcie Tatrabanky, ktoré boli emitované v r. 1998 s nominálnou hodnotou 800 € sa teraz predávajú za 21 000 €. O tom sú tie investície do cenných papierov - ak sa firme darí, tak jej akcie stúpajú, ak nie ,tak jej akcie klesajú, ako tej Druhej strategickej.
    onufer Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Finančnému trhu síce nerozumiem, ale z Tvojej odpovede je nad slnko jasnejšie, že tieto akcie sú z pohľadu nejakého zisku, absolútne bezcenné.
    Chobot Tu máš nejaké linky, keby si si chcel pozrieť transakcie s týmito akciami za rok 2022 (/str. 15):

    https://www.bsse.sk/bcpb/wp-content/...-BCPB-2022.pdf

    a tu nejaké dodatočné informácie o spoločnosti:

    https://financnenoviny.com/harvardsk...ti-rok-strata/
    mari2x "cena jednej akcie 1,6597"

    kým bola koruna a JUMBO účet min cena na obchodovanie bola 28 Skk
    Kováczová Dobrý deň, ak dovolíte, pripojím sa k téme, mojej 80 ročnej mamine takisto prišiel takýto papier aj s výzvou na vyzdvihnutie listinných akcií, príp. na predaj. Chce sa toho zbaviť, predpokladáme, že sú to bezcenné papiere, takže asi je zbytočné si tie akcie vyzdvihovať, takže je lepšie ich predať? Ešte podotýkam, že roky platila za vedenie účtu a keď bola na pošte s požiadavkou, že ich chce zrušiť, povedali jej, že sa to nedá... Je možné vymôcť aspoň tie poplatky, čo roky platila za vedenie účtu?
    ivka70 Nie, vymoct sa to neda.
    Su to poplatky za vedeniu uctu, ktory vyuzivala.
    Dalo sa to zrusit v nejakom case, ked bola vynimka, kto to nevyuzil, tak stale plati, kym nejake akcie mat bude na svojom ucte.
    Chobot Musela by niekoho nájsť, kto si tie bezcenné akcie dobrovoľne zoberie.
    romana147 ivka "Dalo sa to zrusit v nejakom case"
    akcie predsa nemôžeš len tak "zrušiť"

    ale ako píšeš, bolo obdobie, keď štát tieto bezcenné akcie (na burze NEPREDAJNÉ , ale ocenené minimálom 28 Skk !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) cez na to zriadenú firmu odkupoval.

    Iná štátna firma si vypracovala pre seba cenník a za vedenie účtu fakturovala akcie v nominále = 1000 !!!!!!!!!!!!!!!!! Skk.
    A kto bol PREDPOS ratý zaplatil
    JA nie !!!!!!!!!!!!!!!!
    romana147 ad Kováczová "poplatky, čo roky platila za vedenie účtu? "
    Pre mamu to ber ako daň z NEVEDOMOSTI
    pre jej deti ako daň z BLBOSTI = že

    nechali vlastnú mamu platiť HOVADINY
    onufer Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.