Zavrieť

Porady

Pozemok FO, FO-SZČO, s.r.o.

Zakladám novú tému, lebo už vyše skoro hodinu sa tu snažím nájsť niečo k môjmu problému a zatiaľ sa mi to akosi nepodarilo.

Mám nasledovný problém:
V roku 2004 kúpili manželia pozemok za účelom využívania ho na podnikanie, ale v zmluve figurujú ako fyzické osoby; ešte upresním slovo "kúpili" - pozemok je v prenájme na 99 rokov a v zmluve je zakotvená taká formulka, že nemôžu previesť práva a povinnosti na tretie osoby.
Na pozemku sa momentálne nachádza areál stavebnín a boli na nom robené v priebehu roku 2004 a 2005 úpravy, ktoré im účtovníčka dala v celej sume do nákladov i s odpočtom DPH. Momentálne majú danovú kontrolu na DPH roky 2004,2005 a predmetné faktúry im idú vyhodiť. Tzn., že budem musieť im urobiť i dodatočné DP k dani z príjmu za roky 2004,2005.

Medzitým v roku 2005 založili s.r.o. a chceli si na túto adresu dať i sídlo spoločnosti, čo však nebolo možné už kvôli spomínanej zmluve.

Naskytla sa však taká možnosť, že predávajúci-prenajímatelia by boli ochotní prerobiť zmluvu tak, že by nezakazovala prevov práv a nehnuteľností na tretie osoby.

Moja otázka teraz je:
Je možné, aby si fyzická osoba prenajala sama sebe ako FO-SZČO tento pozemok v podstate bezodplatne a mohla znášať náklady na údržbu tohoto pozemku.

A či je ďalej možné, aby táto fyzická osoba prenajala pozemok s.r.o. resp. aby s.r.o. tam mohla mať sídlo spoločnosti?

Je to dosť problematické a neviem či som to dosť jasne napísala, ale rada poskytnem aj bližšie informácie.
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem, lebo momentálne kvôli tomuto nemôžem ani spávať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    1. FO nemoze sama sebe prenajat pozemok.
    2. FO moze prenajat sro pozemok, ak to zmluva povoluje
    3. na pozemku musi byt aspon nejaka buda, najlepsie so supisnym cislom, aby tam sro mala sidlo. nemoze mat podla mna sidlo na pozemku iba.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Moze teda FO prenajat tento pozemok aj s.r.o., kde su obidvaja manzelia spolocnici aj konatelia?

    Na pozemku sa nachadza predajna stavebnin a pristavena kancelaria, takze sidlo spolocnosti by malo kde byt. Dokonca to tam ma aj supisne cislo.

    Takze fyzicka osoba - obcan nemoze samej sebe FO - SZČO prenajať tento pozemok

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    pravnicka osoba je akoby dalsi clovek, ktory ma prava a povinnosti a je nepodstatne, kto je jej spolocnikom a konatelom. takze ano, FO moze prenajat PO pozemok, sama sebe nie.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Dakujem velmi pekne za radu.

    A este mam taku trosku spekulativnu otazku a kedze sa v tychto pravnych zalezitostiach moc nevyznam mozno vyznie trosku blbo ale skusim:

    Keby teda FO prenajala tento pozemok spominanej s.r.o. a v zmluve by nebol zákaz dalsieho prenajímania, može táto s. r. o. prenajať tento pozemok FO-SZČO (stavebninam)?

    Pozemok FO, FO-SZČO, s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.