Zavrieť

Porady

dedičstvo

Zijem na Slovensku a vlastním rodinný dom, ktorý je mojím výlučným vlastníctvom. Mám jediného syna, ktorý sa narodil na Slovensku, ale už 13 rokov žije v Amerike kde má vlastnú rodinu. Chcem sa spýtať či je potrebné urobiť nejaké kroky k tomu, aby po mojej smrti bol jediným dedičom, či na Slovensku zistia v dedičskom konaní že je mojím jediným potomkom, ak by niekto z mojich súrodencov zatajili jeho existenciu pri dedičskom konaní. Ako to treba ošetriť právne. Ďakujem.
Negoce https://www.notar.sk/ncr_popis/

Notársky centrálny register závetov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ešte je tu možnosť prepísať/darovať nehnuteľnosť synovi (pri jeho najbližšej návšteve na SK) s vecným bremenom a právom dožitia - a "hrozba" zo strany súrodencov bude zažehnaná.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Jediným dôvodom nededenia synom by mohol byť § 468 občianskeho zákonníka:
    § 468
    Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Predpokladám, že ste v kontakte. Možnosti sú:
    - spísať závet, kde uvedieš jeho kontaktné údaje - adresu, telefón a uložíš to u notára
    - syn dedí aj bez závetu všetok majetok, len sa musí ohlásiť notárovi, ktorý bude prejednávať dedičstvo.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Má to malý háčik:
    - adresa i telefón sa môžu medzičasom zmeniť (ešte tak mail by to mohol skôr istiť),
    - ak by ho príbuzní ako dediča nenahlásili, nebude tušiť, kedy a ktorému notárovi sa má ohlásiť (záleží na tom, kto by vybavoval pohreb - či on alebo príbuzní, lebo spravidla tá osoba je ako prvá kontaktovaná notárom a nahlasuje ostatných dedičov - osobná skúsenosť).
    Chobot Pri zmene adresy môže napísať nový závet. Však hádam len sú v kontakte a syn bude mať informáciu, čo sa s mamou deje. Teda bude mať informáciu, ak by sa stalo najhoršie.
    marika111 Ďakujem sa radu. Ja som so synom v stálom skoro denne v telefonickom kontakte. Minulý mesiac tu bol na Slovensku aj s celou rodinou. Ošetrím to pre istotu závetom.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak máš podozrenie, že najbližšia rodina zatají syna, ako dediča, najvhodnejším riešením je spísanie závetu a jeho uloženie u notára.
    Naposledy upravil Tweety : 13.09.23 at 17:18
    marika111 Ďakujem, ošetrím to závetom a dám do úschovy k notárovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.