Zavrieť

Porady

Materská z dobrovoľného pripoistenia.

Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať ohľadom materskej dovolenky.
V októbri 2021 som nastúpila na materskú kde som si doplácala dobrovoľné poistenie aby som splnila podmienku 270 dni poistená. Podmienky som splnila materskú som dostávala. Keďže som bola dobrovoľné poistená tak som poistenie nechala aj počas materskej a keď som prešla na rodičovský príspevok poistenie som zrušila.
Zaujímalo by ma ako sa bude počítať materská. Plánujeme 2 bábätko
Budem vďačná za každú radu.
Negoce dátum do kedy si bola DPO?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  lenka1309 od 12.4.2021-17.9.2021 dobrovoľné poistenie
  od 18.9.2021 - 10.10.2021 PN
  11.10.2021-1.6.2021 Materska
  Po materskej som zrušila poistenie
  veronikasad Materské ak nemocenské si mala z dobrovoľného poistenia?
  Negoce DPO , ktoré je dosť nevýhodné, musí ti trvať aspoň 180 dní aby ti SP priznala VZ z DPO, ale ak chceš ísť na novú MD musíš mať 270 dní nemocenského poistenia
  veronikasad V materskom máš asi v dátume preklep
  lenka1309 sekla som sa
  Keďže mi chýbalo 150 dni poistenia tak som si doplácala dobrovoľné poistenie. Aby som splnila podmienku. Áno počítala sa mi materská z dobrovoľného poistenia.
  veronikasad Treba myslieť na to, že aby ti začali materskú vyplácať potrebuješ 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Staršie obdobie z toho predchádzajúceho dobrovoľného poistenia sa ti nezapocita. Nové dobrovoľne poistenie musí trvať 26 týždňov, aby ti ju počítali z nového výmer.zakladu.

  Ak by si otehotnela tak, že ešte budeš mať dosť dní zo starého dobr.poistenia a podarí sa ti zamestnať, stačí ti 90 kal.dni bez PN.
  lenka1309 Plánujeme druhe bábätko. A chcela by som si nechať poradiť ako by som mala postupovať. Ak dobre počítam ak by som išla na materskú 7/2024 tak by sa mi nezapočítalo obdobie dobrovoľného poistenia.
  Ako by ste to prosím Vás riešili Vy. Veľmi by som Vám bola vďačná za každú radu.
  veronikasad Uzatvorením dohody s pravidelným, stačí aj minimálnym príjmom, aby si získala novú dobu 270 kal.dni poistenia. Keď už budeš tehotná, 26 týždňov dobrovoľne poistenie, alebo ak máš možnosť 90 kal.dni zamestnania bez PN. Vtedy budeš mať materské z VZ DPO alebo zo zamestnania. Keď budeš mať dobrovoľne poistenie kratšiu dobu, materské bude z minimálneho vymer.zakladu.
  lenka1309 Takže teraz v roku 2023 nájsť si dohodu aj na minimálny príjem. Podmienka aspoň 180 dni zamestnanie aj na minimálny príjem.
  A v roku 2024 ak sa podarí otehotnieť, 26 týždňov sa dobrovoľné poistiť pred nástupom na materskú a zaleži na vymeriavacom základe aký si určím a z toho bude vyplácaná materská.
  Len nerozumiem 90 dni zamestnanie . Či tomu dobre chápem . V roku 2024 sa zamestnať na 90 dní a záleží aký budem mať vymeriavací základ a z tých 90 dňoch sa bude rátať materská?
  veronikasad Ak budeš mať pred materskou zamestnanie a spolu s dohodou 270 kal.dni poistenia, stačí ti 90 kal.dni zamestnania a materské bude z príjmu zo zamestnania. Po 90 kal.dnoch môžeš byť až do nástupu na materskú PN, ak si to zdravotný stav bude vyžadovať
  lenka1309 Sučasne sa budú počítať dni z dohody a zo zamestnania alebo dohoda napr. 182 dni a potom zamestnanie 90 dni. Ste veľmi zlatý človek že viete takto poradiť.
  veronikasad Áno, ale tá dohoda musí byť pred nástupom na materskú ukončená
  lenka1309 Ďakujem
  Prajem pekný zvyšok dňa.
  Negoce Veronika, od 01 07 2023 neplatí, podmienka ukončenia dohody pre budúcu matku
  veronikasad To v praxi znamená, že jej vznikne nárok na materské z dohody aj z prác.zmluvy, aj keď ma 270 dní len v súčte?
  Negoce nie z oboch poistení jej nevznikne nárok na MD, v praxi to znamená, že žiada iba z jedného poistenia (zamestnania) MD, z toho poistenia kde jej SP použije vyšší VZ
  ivka70 v praxi to znamena, ze nemusi ukoncovat poistenie, ak si z neho neziada materske (a do dalsieho poistenia sa jej potrebne dni aj taj zapocitavaju)
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  ak tvoje poistenie skončilo 1.6.2022 - tak sa obávam, že momentálne ťažko získaš 270 dní poistenia - máš dlhú pauzu. Takže zatiaľ žiadne materské. Ak máš dosť času - tak nanovo získať 270 dní poistenia, no a z toho sa bude dávka aj počítať. Dalo by sa to ešte viacerými súbežnými poisteniami (zamestnania), ak by si chcela urýchliť .
  zze/2003-461/48/1

  Materská z dobrovoľného pripoistenia.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.