Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - AUV náhrady

Ahojte,
potrebovala by som poradiť s cestovnými náhradami pri využití AUV.
U nás vo firme je internou smernicou stanovené, že AUV na služobnú cestu je možné využiť len v prípade, ak je auto aj havarijne poistené a samozrejme, ak to vedúci schváli - podpíše v príkazovej časti CP.
Moja otázka však znie, čo v prípade ak nadriadený zamestnanec neschváli použitie AUV na služobnú cestu a zamestnanec s tým súhlasí a využije AUV na služ. cestu? V cestovnom príkaze uvedie AUV - bez nároku na náhradu.
Nedávno nám však na online školení prednášajúca dala odpoveď na túto otázku, že AUV nikdy nemôže byť bez náhrady. Že by zamestnanec mal dostať min. náhradu vo výške ceny cestovného lístka. Ktorý postup je teda správny? Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Áno, zo zákona mu podľa §4 patrí náhrada cest. výdavkov. §7 10)Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  V prvom rade:
  ZoCN
  § 3

  (1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

  potom:
  § 4
  (1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí
  a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,

  a do tretice:

  § 7
  Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
  (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

  (10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

  Takže, aký spôsob dopravy bol určený v písomnom cestovnom príkaze? Aké preukázané cestovné výdavky zamestnanec predložil?

  V prípade ak má zamestnanec určený spôsob dopravy - verejná doprava (vlak, bus) a cestu absolvuje autom, tak porušil príkaz zamestnávateľa, a nemá preukázateľné cestovné výdavky.

  Pozor aj na to, že v prípade havárie by to nebolo považované za pracovný úraz.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  zumra No zamestnanec dobrovoľne využil svoje vlastné motorové vozidlo teda v cestovnom príkaze uviedol AUV - bez nároku, teda on s tým súhlasil, že mu nebude náhrada za využitie vlastného vozidla preplatená a nadriadený mu to takto schválil. Takže by to takto malo byť v poriadku? ďakujem ešte raz
  Tweety Nie nebude to v poriadku. Zamestnanec sa nemôže vzdať svojích práv, musí dostať to, čo mu zo zákona patrí. Postupuj podľa toho § 7 odst.10, ako sme obe uviedli.
  avalik zamestnanec nemá čo dobrovoľne používať, zákon hovorí o určení spôsobu dopravy, ak zamestnávateľ písomne neurčil použitie súkromněho vozidla a so zamestnancom nespísal písomnú dohodu o použití súkromného vozidla, tak zamestnanec mal použiť dopravný prostriedok určený zamestnávateľom a preukázať náklady
  avalik Tweety, evidentne zamestnávateľ nemal záujem na použití súkromného auta, takže zamestnanec mal použiť buď pridelené auto od zamestnávateľa alebo použiť verejnú dopravu a predložiť doklady - nákup cestovných lístkov. Ak nie sú preukázané cestovné náklady nie je nárok zamestnanca.
    zbaliť

  Cestovné náhrady - AUV náhrady

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.