Zavrieť

Porady

Konflikt záujmov

Náš bytový dom - spoločenstvo vlastníkov bytov má člena dozornej rady ktorý dočasne zastupuje predsedu lebo nebol žiadny zvolený. Sme v zóne s plateným parkovaním. Pred domom bol pozemok ktorý bol dostupný na predaj a ktorý keby o tom obyvatelia domu vedeli mali by záujem tam parkovať a odkúpili by ho. Lenže náš pán predseda si ho bez toho aby dal vedieť obyvatelom domu pozemok odkúpil do svojho vlastníctva. My teraz nemáme kde parkovať a keď áno tak si musíme platiť mestu. Každý tui nadáva že prečo tam nemôže parkovať. Je človek ktorý také čosi urobí v konflikte záujmov voči obyvateľom domu?
3 komentárov     zbaliť
Chobot Koľko parkovacích miest je na tom pozemku?
Kto bol pôvodným vlastníkom toho pozemku? Od koho ho ten váš predseda odkúpil?
Ako sa dozvedel o tom, že ten pozemok je na predaj? Prečo by mal dať vedieť ostatným, že pozemok je na predaj?
V čom konkrétne vidíš konflikt záujmov? Ja tam skôr vidím závisť.
nuta Závisť?! Keď ten pozemok bol voľný, bolo kde parkovať. Teraz nie je. Tlačíme sa na ulici a platíme za parkovanie mestu a aj tak nenájdeme miesto. A na jeho pozemku kde sa zmestí 15 áut parkuje náš predseda osobne. Všetci sa tu na to rozčuľujú. Je to priľahlý pozemok k bytovému domu. Prečo to nedal vedieť ostatným obyvateľom že to je na predaj? On to dal vedieť iba jedinému obyvateľovi z nášho domu a spolu s ním to odkúpil. Bohvieaké čachre za tým sú. Prečo si robí biznis na úkor ostatných ľudí? Katastrofa chlap a človek.
ivka70 Lebo je sikovny a zaujima sa o veci v okoli?
Ktokolvek z vas mohol pozemok kupit, ak bol na predaj.
Nepredal mu ho bytovy dom, aby bol konflikt v tom, ze by bol na strane predavajuceho aj kupujuceho.
A ze ste predtym sukromny pozemok pouzivali na parkovanie bez platenia parkovneho, dani z pozemku ... bolo len vase stastie a smola predchadzajuceho majitela ...

To je ako keby si nasiel inzerat ,ze na susednej ulici predavaju lacno auto po dedkovi, lebo potrebuju surne peniaze a nechcu cakat. Ty sice jedno auto mas, ale synovi by sa zislo. Pojdes sa najskor opytat susedov, ktori auto nemaju, ci by tuto vyhodnu kupu nechceli ...alebo ho kupis sam a budes sa tesit, kolko si usetril?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Teraz mi svitlo, že ohľadne tohoto si už jednu diskusiu založil:

  https://www.porada.sk/t335401-kupa-p...ml#post3274846

  Tam som ti jasne napísal, že sa nejedná o PRIĽAHLÝ pozemok k bytovému domu. Je to úplne samostatný pozemok. A vy, ako spoluvlastníci bytového domu nemáte na neho žiadne právo. Teda mali ste rovnaké právo a možnosť ho od pôvodného vlastníka odkúpiť, ako to urobil ten váš sused, či predseda, či ako ho voláš. Nie je na tom nič v konflikte záujmov. On jednoducho kúpil nejaký pozemok, čo bol na predaj. Rovnako aj ty, či ktorýkoľvek sused ste mohli osloviť toho pôvodného vlastníka a ponúknuť mu odkup toho pozemku. Jemu bolo asi jedno, komu ho predá. Tak ten váš predseda bol šikovnejší a kúpil si ho.

  To, že ste tam parkovali - to bola len dobrá vôľa pôvodného vlastníka, že vás tam nechal. Kľudne mohol nechať vaše autá odtiahnuť, nebol to váš pozemok, ani verejný.

  A je to len závisť, lebo tam nemôžete parkovať. Mali ste sa ako bytovka na to zložiť a odkúpiť to. Len potom - kto by tam mal právo parkovať, keď je tam len 12 miest??

  To, že ten, kto to odkúpil, je zhodou okolností aj členom dozornej rady v bytovom dome, je čisto náhoda a nemá to nič spoločné s tým, že ten pozemok odkúpil.

  Neviem, čo tu ešte chceš riešiť??? Pozemok teraz patrí jemu a keby som bol na jeho mieste, tak tam urobím parkovacie miesta a prenajímam ich.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  pavol54 podľa toho tam ani nebolo parkovisko, len niekoľkí si zabrali pôvodne nejakú voľnú plochu (v rozpore so zákonom 8/2009 vstupovali autami na zelenú plochu) na účel parkovania.
  misoft BINGO - predtým tam bolo detské ihrisko - oni ho svojvoľne zrušili a urobili si z toho parkovisko - a dokonca patrilo inej osobe!!! Mesto ho len spravovalo (ako to? Prečo mesto predávalo cudzí pozemok? Mali na to splnomocnenie? Alebo ho znárodnili pre mesto? - KOPA OTÁZOK....)
  pavol54 mesto nič nepredávalo, dokonca ho zrejme ani nechcelo kúpiť, tak si ho kúpil súčasný vlastník od pôvodných vlastníkov
    zbaliť

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  ak si vedel že pozemok na ktorom parkujete nie majetkom bytovky, tak si sa bezdôvodne obohatil. možno aj jeho pôvodný majiteľ by sa bol chcel dohodnúť na nejakom parkovnom, ako to však na Slovensku chodí nechcel sa naťahovať, tak ho predal. Neostáva vám teda nič iné len sa dohodnúť s novým majiteľom pozemku buď mu platiť za parkovanie alebo mestu. Aj tak to dopadne ako píšem.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  nuta Ja sa nepýtam na to aby ste mi tu oponovali, ja hľadám riešenie ako to napadnúť.
  nuta Viackrát sa to riešilo bývalý predseda zisťoval kto to vlastní nemali záujem to vtedy predať, inak by to bytovka kúpila samozrejme. A tento nový predseda to vedel lebo predtým tiež chodil na schôdze. Takže vedel že záujem bytovka má to odkúpiť. A keď to bolo na predaj nedal to na známosť a urobil si vlastný kšeft. O tom to je.
  pavol54 nijak to nenapadneš
  Chobot A čo tam chceš napadnúť? Že niekto odkúpil nejaký pozemok? Nemáte na neho predkupné právo. Niekto bol šikovnejší, a predbehol vás. Asi ponúkol viac.
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ešte si treba zistiť, ako vám bol pozemok pri stavbe domu pridelený, či to nebolo aj s tým pozemkom. Vtedy patrí k domu a je tam vecné bremeno, aj keď tam zostali zapísaní ako vlastníci pôvodní majitelia, aj keď to tí predávajú ďalej.
  My sme mali tiež pridelený pozemok pod domom aj so širokým chodníkom pre zásobovanie obchodov. Patrí to síce k domu, ale mesto tam pokreslilo aj parkovacie miesta. Pozemky boli pôvodným majiteľom vyplatené, ale neprebehla zmena v katastri. Niektorí zapísaní vlastníci pozemky predali - aj s chodníkom. Kúpili to "investori" z iného mesta, čakajú asi na zmenu zákona, ale vlastné parkoviská tam nevytvárajú.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.