Zavrieť

Porady

Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Lianka Pozri príspevok
Teraz budem uctovat rok 2009. N. o. prenajimala pristroj jednej sro pocas celeho roka. Rada by som si overila vyssie uvedene a spytala sa:
- bude to pre n. o. prijem z prenajmu - zdanitelny prijem? Áno.
- ma narok na danovy odpis ak VOZD? Áno.
- povazuje sa tento prijem za prijem z podnikania? Nie, je to príjem z majetku.
- ak ano, ma n. o. povinnost v r. 2010 viest PU v sulade s § 9, ods. 2 c)
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať:
c) ... neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura
- je problem, ak zakladatel n. o. (prenajimatel) a spolocnik sro (najomca) je ta ista osoba (FO)? NO prenajala prístroj sro, nie zakladateľovi.Ake su uskalia?

N. o. nema ziadne dalsie zdanitelne prijmy, ani vydavky.
N. o. nema v stanovach prenajom, nema ani vybaveny ZL.
odpoveď v texte
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Lianka Pozri príspevok
Neviem nikde najst účtovné výkazy za rok 2009 pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania (JU). Viete mi, prosim, poradit?

Uvazujem spravne: podavam DP PO, ale vykazy z JU (vykazy pre neziskovky).
1. Na rok 2009 som tiež nevidel nové výkazy. Asi teda platia tie staré.
2. Uvažuješ správne.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Este mam par, asi primitivnych otazok, ale ospravedlnujem sa:
1. Do vykazu o majetku a zavazkoch - kolonka "dlhodoby hmotny majetok" - pisem zostatkovu cenu majetku (obstaravacia minus uctovne odpisy)?
2. Teraz, ked mame EUR, prepocitala som udaje v "bezprostredne predchadz. uct. obd." na EUR. Hadam je to ok.
3. Vo vykazoch pisem "EUR" alebo znak eura? Alebo len sumy?
4. Dufam, ze pouzivam spravne tlaciva. Pouzivam tlaciva NO Uc. 1-01 a NO Uč. 2-01.
5. N. o. nema pridelene DIC, ma vyssie uvedene prijmy zo zdanovanej cinnost, mala by teda podat DP. Neuvediem na DP DIC, kedze ho nema? Alebo si ho ma na DU vypytat?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Lianka Pozri príspevok
Este mam par, asi primitivnych otazok, ale ospravedlnujem sa:
1. Do vykazu o majetku a zavazkoch - kolonka "dlhodoby hmotny majetok" - pisem zostatkovu cenu majetku (obstaravacia minus uctovne odpisy)? Áno.
2. Teraz, ked mame EUR, prepocitala som udaje v "bezprostredne predchadz. uct. obd." na EUR. Hadam je to ok. Áno.
3. Vo vykazoch pisem "EUR" alebo znak eura? Alebo len sumy? Iba sumy.
4. Dufam, ze pouzivam spravne tlaciva. Pouzivam tlaciva NO Uc. 1-01 a NO Uč. 2-01. Mali by byť správne.
5. N. o. nema pridelene DIC, ma vyssie uvedene prijmy zo zdanovanej cinnost, mala by teda podat DP. Neuvediem na DP DIC, kedze ho nema? Alebo si ho ma na DU vypytat? Vypýtať.
odpoveď v texte
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem, si poklad. Ocenim, ked sa bude dat . Zatial ma to nepusti.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ja ďakujem.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

n.o. vedie PÚ a platí FO za prenájom. Zaplatila 8.12.2009 nájom na 01/2010.
účtovala som to 381/321 ale asi som to mala dať do nákladov, pretože nájom zaplatený FO je daňovým výdavkom po zaplatení, ale zmiatla ma tam poznámka, že "zaplatené nájomné FO .... sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie".
Teraz neviem, buď časovo rozlišovať alebo dať na nákladový účet. Obe sa asi naraz nedá.
0 0
Yvonne Yvonne

Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

Ahojte, prebrala som účtovníctvo OZ šport.klub. Okrem členských príspevkov majú príjem z prenájmu nehnuteľnosti od jednej SZČO (ročne 3320 €). Účtovali v JÚ. V stanovách čítam, že okrem čl. príspevkov sú zdrojom majetku aj iné podnikateľské aktivity, prípadne iné príjmy.
Nemali by viesť PÚ? Čo stým? Za Vaše názory vopred ĎAKUJEM!
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Kristina27 Pozri príspevok
n.o. vedie PÚ a platí FO za prenájom. Zaplatila 8.12.2009 nájom na 01/2010.
účtovala som to 381/321 ale asi som to mala dať do nákladov, pretože nájom zaplatený FO je daňovým výdavkom po zaplatení, ale zmiatla ma tam poznámka, že "zaplatené nájomné FO .... sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie".
Teraz neviem, buď časovo rozlišovať alebo dať na nákladový účet. Obe sa asi naraz nedá.
áno, už som našla odpoveď, pre ostatných poraďákov: http://www.porada.sk/t127105-p2-vyda...ch-obdobi.html
Ak n.o., účtujúca v PÚ, zaplatí nájom FO, časovo sa to rozlišuje.
0 0
Zdenka29 Zdenka29

Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

Ahojte,
ja mám tento problém a už som celkom slušne domotaná.
robím prvý rok n.o. Bytovku kde bývajú 4 rodiny.Nebrali si žiadny úver. Každá rodina prispieva mesačne 1.000,- Skk ,potom sa celá suma vloží na založený účet. Z našetrených penazí sa vždy niečo opraví svojpomocne. Platia elektriku a vodu na ktoré sa takisto vyzbierajú. Neviem ako to mám účtovať. Tie vklady by som zaúčtovala ako nezdanitelný príjem, ale čo tie ostatné náklady? ako sú elektrika, voda, poplatky v banke, úroky v banke.
Som zúfalá a nechcem urobiť nejakú chybu prosím pomôžte mi.

ďakujem
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

Ahojte,
asi blbá otázka: môže byť aj s.r.o. neziskovkou?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie. S.r.o. je obchodná spoločnosť založená podľa OZ za účelom dosahovania zisku.
Ale môže byť členom neziskovky.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

prosim Vas, čo všetko sa musi časovo rozlíšiť v N.O. ? Všetky náklady ako u podnikateľov? Mam platbu za tabor dopredu na prelome rokov? Chcem to dať ešte z 2% dane.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

môžem poprosiť o pomoc

občianske združenie - PO - vedie JU
podmienky pre vedenie PU sú dve a musia byť splnené naraz :
podnikanie a výška príjmu / 99 581,76/
chcem sa spýtať -
OZ poskytuje službu z ktorej musí odvádzať spotrebnú dan do ŠR / tá spotrebná dan je PNZD / napr. 60 000 Eur a služba /POZD/ 40 000 Eur potom celkový príjem je 100 000 eur?
a musím viesť PU ?
dakujem za odpoved
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

ego.mc Pozri príspevok
Nie. S.r.o. je obchodná spoločnosť založená podľa OZ za účelom dosahovania zisku.
Ale môže byť členom neziskovky.
Ďakujem za odpoveď. A ak je teda členom neziskovky ako účtuje? Zisky aj "nezisky"?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
môžem poprosiť o pomoc

občianske združenie - PO - vedie JU
podmienky pre vedenie PU sú dve a musia byť splnené naraz :
podnikanie a výška príjmu / 99 581,76/
chcem sa spýtať -
OZ poskytuje službu z ktorej musí odvádzať spotrebnú dan do ŠR / tá spotrebná dan je PNZD / napr. 60 000 Eur a služba /POZD/ 40 000 Eur potom celkový príjem je 100 000 eur?
a musím viesť PU ?
dakujem za odpoved
skúsi niekto skúsenejší odpovedať ?
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Leila Pozri príspevok
prosim Vas, čo všetko sa musi časovo rozlíšiť v N.O. ? Všetky náklady ako u podnikateľov? Mam platbu za tabor dopredu na prelome rokov? Chcem to dať ešte z 2% dane.
v PÚ neziskovky časovo rozlišuješ náklady tak ako u podnikateľa, čo sa týka roka 2009 je v nákladoch 2009, čo sa týka roka 2010, časovo sa rozlišuje, dokonca by si mala tvoriť /ak je to tvoj prípad/ aj interným dokladom nevyfakturované dodávky a služby, napr. ak ti účtovníčka dá fa v marci 2010 na účt. práce 12/2009, v r. 2009 si vytvoríš ID 518/326 ak vieš presnú sumu na základe napr. zmluvy, alebo T-Mobile faktúry majú vyhotovenie 15.1.2010 ale týkajú sa 14.12.2009 - 15.1.2010, toto sa tiež časovo rozlišuje, v r. 2009 ID vytvoríš nevyfakturovanú službu 518/326 lebo vieš presnú sumu. Orange a T-Com zase fakturujú za aktuálny mesiac aj dopredu, takže časovo rozlišuješ 518,381/321. Ja časovo rozlišujem nájomné zaplatené vopred a telef. hovory.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Kristina27 Pozri príspevok
v PÚ neziskovky časovo rozlišuješ náklady tak ako u podnikateľa, čo sa týka roka 2009 je v nákladoch 2009, čo sa týka roka 2010, časovo sa rozlišuje, dokonca by si mala tvoriť /ak je to tvoj prípad/ aj interným dokladom nevyfakturované dodávky a služby, napr. ak ti účtovníčka dá fa v marci 2010 na účt. práce 12/2009, v r. 2009 si vytvoríš ID 518/326 ak vieš presnú sumu na základe napr. zmluvy, alebo T-Mobile faktúry majú vyhotovenie 15.1.2010 ale týkajú sa 14.12.2009 - 15.1.2010, toto sa tiež časovo rozlišuje, v r. 2009 ID vytvoríš nevyfakturovanú službu 518/326 lebo vieš presnú sumu. Orange a T-Com zase fakturujú za aktuálny mesiac aj dopredu, takže časovo rozlišuješ 518,381/321. Ja časovo rozlišujem nájomné zaplatené vopred a telef. hovory.
Vdaka Kristina, pomohlo. Akurat som bola na skoleni N.O, a tam mi bolo povedane, ze napr. event, na ktory som sa pytala v otazke, ktory sa uskutocnil v januari 2010, ale zaplateny bol v 2009 (lyziarska skola pre deti) - nemam casovo rozlisit, ale moze ist priamo do nakladov 2009 (nedanovych) a teda mozem na to pouzit aj 2%. Suhlasila by si s tymto???
0 0
Jeseň života Jeseň života

Jeseň života je offline (nepripojený) Jeseň života

Chceme sa spýtať poraďákov na jednu vec a dúfame, že nebudeme mimo témy:
Naša n.o. bola zaradená po registrácii v novembri 2009 medzi verejné org. Začiatkom februára sme dostali výzvu z Min.financií na zasielanie výkazov Fin 1-04 , Fin 2-04 a ďalších.
Koniec štvrťroka sa blíži, chceme poprosiť poraďákov, ktorí majú tento problém, aby nám poradili ako sa popasovali s týmto výkazom,pretože tam je nutné typovať príjmy a výdaje už s kódovaním zdrojov, príjmov a výdavkov od začiatku roka. Výzvu sme dostali 18.02.10. Programátorka nám sľúbila prispôsobenie programu ,ale zatiaľ sa nič nedeje. Obávame sa , že pazúrková metóda nás neminie. Ďakujeme
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Leila Pozri príspevok
Vdaka Kristina, pomohlo. Akurat som bola na skoleni N.O, a tam mi bolo povedane, ze napr. event, na ktory som sa pytala v otazke, ktory sa uskutocnil v januari 2010, ale zaplateny bol v 2009 (lyziarska skola pre deti) - nemam casovo rozlisit, ale moze ist priamo do nakladov 2009 (nedanovych) a teda mozem na to pouzit aj 2%. Suhlasila by si s tymto???
Ja neúčtujem 2% z daní, menám takú n.o. Myslím si:
Zdroj financovania: 2% z daní-výnosy, použitie príspevku-náklady, nepoužité 2% sa z výnosov účtujú na 384. Výnosy účtujeme len do výšky nákladov.
Asi by som súhlasila: v nákladoch je to preto, lebo je to aj vo výnosoch, a nedaňové preto, lebo sa to týka r. 2010.
Keby sme to časovo rozlíšili, bolo by to asi tak: r. 2009, NBO - DF za lyžiarsky 381/321, nepoužité 2% 665/384, r. 2010 NBO rozpustenie 518/381, použitie 2% 384/665. Asi dosť komplikované.
Dúfam, že sa vyjadria aj iní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať