Zavrieť

Porady

daňové - účtovné odpisy

Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte
ako je to s odpoč - pripoč. položkami týkajúcimi sa rozdielu medzi daňovými a účtovnými odpismi??
Ak je daňový väčší ako účtovný - pripočitateľná položka
a opačne??
Usporiadat
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

V akom zmysle si máme dávať viac pozor na to, že máme DO=UO?
Čo sa na tom nepáči daňovákom??
Účtovné odpisy účtujeme mesačne ...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Napr. máte nejaký stroj zaradený do 2. ods. skupiny - doba odpisovania 6 rokov, ale vy viete, že u vás skutočná doba použitia tohto stroja bude len 4 roky.No a daň. kontrola môže namietať s ohľadom na zákon o účtovníctve, kde sa píše, že vedenie účtovníctva má byť správne, úplne, preukázateľné a bla, bla, bla.
Nikde nie je vyslovené uvedené, že DU sa nemozu = UO, ale ak nahodou... Je to na vás, ak si to obhájite, nemal by byť problém.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Nerozumiem, veď je moja vec ako dlho si účtovne budem odpisovať majetok, nie??
Hlavne aby boli daňové správne, nie??
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Táto téma je už rozoberaná v téme leasing,alebo odpisy.ÚO robíš mesačne podľa opotrebovania majetku.DO robíš na účely Dane z príjmu. V podstate dane a účtovníctvo sú 2 rozdielne veci. Prikláňam sa k príspevku ZuzkyA.Auto môžete mať zaradené v 1 odpis.skupine, čiže DO sú 4 roky.Ale fyzické opotrebenie je za 5 rokov.Niektoré auto môžete podľa najazdených km "zodrať" za 3 roky. Ja mám napr.kúpené úplne nové auto,kde DO sa NErovnajú ÚO,ale mám aj kúpené ojazdené auto kde sa mi DO=UO.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ešte pri účtovných odpisoch dochádza aj k tomu, že aj keď napr. počítač odpisujem tiež 4 roky (teda tak ako daňové odpisy), keď ho kúpim v 7. mesiaci, tak v roku zaradenia v účtovníctve mám len 6/12 vstupnej ceny, kým daňové odpisy sú za celý rok. A už tu sa mi nemôžu rovnať účtovné a daňové odpisy.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Potom treba účtovať o odloženej dani z príjmov ak sa ÚO nerovnajú DO,alebo sa to zachytí iba v daň.priznaní?Prejaví sa to i vo výkaze ziskov a strát?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Odložená daň - len účtovné jenotky, ktoré majú povinnosť auditu.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

zuzana
Potom treba účtovať o odloženej dani z príjmov ak sa ÚO nerovnajú DO,alebo sa to zachytí iba v daň.priznaní?Prejaví sa to i vo výkaze ziskov a strát?
Ako píšeš, ten rozdiel bude uvedený len v daň. priznaní, sú tam na to zvlášť riadky. Ohľadom odloženej dani súhlasím s MartouL.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Takže vo Výkaze ziskov a strát sa to neprejaví na 551 zostanú len účtovné odpisy, neuparvuje sa to na 551 090-odpisy nezahr.do základu dane o ten rozdiel medy účtovn.a daň.odpismi?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Vo výsledovke na 551 más normálne účtovné odpisy. Nič v nej neupravuješ, iba to ako som písala v daňovom priznaní uvedieš - ak máš, rozdiel medzi UO a DO. Potom podľa výsledku buď zvýšiš alebo znížiš daňový základ.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ak mám DO nižšie ako účtovnú zvyšujem ZD ale čo ak som zaradila budovu do užívania, odpisy za 10,11,12/12 a podľa novelizácie si uplatňujem daňové len za 3 mesiace, čiže rozdiel nula?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ak zaokrúhľuješ účtovné odpisy ROVNAKO ako daňové /ktoré sa podľa zákona zaokrúhľujú na celé eurá nahor/, tak potom ti rozdiel nevznikne.
Ak máš napr. účtovné odpisy na 10 centov nahor, potom tam nejaký malý rozdiel bude...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať