Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva bytových priestorov

llf llf

llf je offline (nepripojený) llf

zdravim…

potreboval by som surne vzor najomnej zmluvy bytovych priestorov a to medzi prenajimatelom a najomcom,teda mnou…ak niekto taku zmluvu ma a je ochotny pomoct budem len a len vdacny…vopred vrela vdaka


---reklama---
Nájomná zmluva od právnej kancelárie (kliknite tu)
Naposledy upravil Richard : 21.01.09 at 19:43
Usporiadat
monymon monymon

monymon je offline (nepripojený) monymon

Chlap, ten §686 Oz je ok a bol len na dokreslenie toho, co sa da chápať ako nájomné a čo je vlastne to ostatné. Ja veľmi dobre viem, že na nebytove je osobitny zákon...ale Oz je Oz a pomôže niekedy pochopiť to, na čo sa v špeciálnych predpisoch nemyslelo. Myslím, že josh ti radi dobe...tiež som par tkých zmlúv robila a vždy odporúčam, aby si to klienti nechceli v zmluve týmto spôsobom, ale aby to bolo jesne a jednoznačne odlíšené....
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
josh
Ok, skusim este raz, naposledy.
.

Ak by si napisal, ze "Najomca je povinny platit prenajimatelovi najomne vo vyske 4000,-Sk." a nic ine, je to ok.
Ale ked napises, ze "Najomca je povinny platit prenajimatelovi mesacnu platbu vo vyske 6000,-Sk, v ktorej je obsiahnute najomne a preddavok za vodu, plyn, energiu a odvoz smeti." nemas predsa urcene, ze kolko je z toho najomne a kolko su preddavky, takze je takato zmluva neplatna, lebo neobsahuje vysku najomneho.
Teraz to bolo maximálne zrozumiteľné - toto vysvetlenie sa mi páčilo a pochopil som, čo sa mi snažíš povedať. To vieš, ak máš akceptovať názor iného, ktorý znamená, že musíš prijať skutočnosť, že si niečo zle urobil, tak to chvíľu trvá.

Ale ak som ťa správne pochopil, tak ak zo svojich zmlúv ten bod č. 2) vyhodím (napr. dodatkom), tak je všetko v úplnom poriadku.

Apropo, ja tam nemám napísané, že v nájomnom sú obsiahnuté zálohové platby, ale že v nájomnom sú zahrnuté všetky poplatky za energie a služby spojené s nájmom.

Takže definítívne:
- je moja formulácia v zmluve prijateľná?
- ak ten druhý bod zo zmluvy vypustím, bude zmluva platná ?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

takze definitivne: v zmluve musi byt uvedena vyska najomneho. Ty si zamienas pojem najomne s mesacnou platbou.
Alternativy:
1. Uvedies, kolko je presne najomne a kolko su presne vsetky poplatky za energie a sluzby a vsetky tieto veci.
2. Uvedies, kolko je najomne (bez poplatkov za energie a sluzby a tak) a poplatky za sluzby nebudu vobec uvedene.

V najomnom NIE JE a NEMOZE BYT zahrnute nic. Najomne je najomne a basta.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
josh
takze definitivne: v zmluve musi byt uvedena vyska najomneho. Ty si zamienas pojem najomne s mesacnou platbou.
Alternativy:
1. Uvedies, kolko je presne najomne a kolko su presne vsetky poplatky za energie a sluzby a vsetky tieto veci.
2. Uvedies, kolko je najomne (bez poplatkov za energie a sluzby a tak) a poplatky za sluzby nebudu vobec uvedene.

V najomnom NIE JE a NEMOZE BYT zahrnute nic. Najomne je najomne a basta.
OK, definitívne som pochopil.

Ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

rad som prispel k odbremeneniu sudov rozsirenim pravneho vedomia spoluobcanov.
0 0
patricia27 patricia27

patricia27 je offline (nepripojený) patricia27

Môzem aj ja jednu question?
Zmluva o nájme bytového priestoru, ktorú ste uviedli ako vzorovú môže byť uvedený ako nájomca právnická osoba a ako podnájomník budem ja?

Dakujem vopred za odpoved.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Ešte raz sa vrátim k tejto téme. Celkom poučná pre mňa, ale mám jednu zásadnú otázku. Hlavne pre JOSHa.
Pôvodná zmluva bola uzatvorená na nájom vo výške 15tis vratáne energií. Kedže už som múdrejší, tak uzavriem zmluvu o nájme nebytových priestorov, kde vyčlením sumu za nájom a sumu za služby. Povedzme 14tis + 1tis. Spolu 15tis. A to je aj suma, ktorú som slúbil nájomcovi ako konečnú. Týmto som dodržal náležitosti zmluvy. Ale ako spomínal CHLAP, tak ja môžem túto sumu považovať za konečnú a neurobím zúčtovanie služieb(voda, plyn, elektrina). Alebo mi prikazuje nejaký zákon, aby som urobil zúčtovanie energií?
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Leontin
..... Povedzme 14tis + 1tis. Spolu 15tis. A to je aj suma, ktorú som slúbil nájomcovi ako konečnú. Týmto som dodržal náležitosti zmluvy. Ale ako spomínal CHLAP, tak ja môžem túto sumu považovať za konečnú a neurobím zúčtovanie služieb(voda, plyn, elektrina). Alebo mi prikazuje nejaký zákon, aby som urobil zúčtovanie energií?
Žiadny zákon ti neprikazuje urobiť zúčtovanie energií.

ALE !! Veľmi pochybujem o tom, že tvoje skutočné náklady na energie budú 1.000,- Sk mesačne. Skôr si myslím, že budú nižšie (alebo aj vyššie). Ak teda budú tvoje náklady iné, ako tie, ktoré si faktúroval nájomcovi, znamená to, že si "podnikal" v predmete podnikania "dodávka a rozvod energií". Ak tento predmet podnikania nemáš v predmete činnosti, porušuješ slovenské zákony.

Ak chceš dodržať to, čo si sľúbil nájomcovi, urob to, na čom sme sa zhodli v Joshom v predchádzajúcom príspevku - t.j. urobíš dodatok ku zmluve, v ktorom zmeníš časť týkajúcu sa nájomného a vypustíš odtial slovné spojenie "vrátane energií". A do zmluvy si medzi povinnosti prenajímateľa zakomponuješ povinnosť dodávať energie. Len nezabudni doplniť do zmluvy aj právo zvýšiť nájomné o výšku inflácie, lebo inak budeš o 10 rokov na mizine .
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Nemáte náhodou ten judikát niekto, resp. odkaz na neho. Tiež sme riešili s právnikmi problém neplatnosti zmluvy ak tam nie je vyčíslená služba s nájmom spojená, ale napokon sa nám ich podarilo presvedčiť že nemusí. Tiež niečo ukazovali,tuším to súviselo s českom.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Ten judikat zial nemam, ale zakon hovori jednoznacne - vyska najomneho musi byt presne urcena v zmluve.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Po prečítaní príspevkov som prišla na to, že aj naša zmluva je neplatná. Bývame v podnájme - družstevný byt, máme nájomnú zmluvu, ale nie je v nej vôbec uvedená suma, lebo prenajímateľ si ju tam neželal uviesť. Myslela, som si, že sú normálni (blbá myšlienka), ale máme problém.

Podarilo sa nám kúpiť byt a sťahujeme sa. Domácim som to oznámila, ale len cez SMS (asi forma listu by bola lepšia, lenže nemám ich zahr. adresu), lebo sú v zahraničí. Keď mi volali, tak som si vypočula krásny výstup, že ako si to predstavujeme sa sťahovať, keď máme zmluvu do 31.08.2007 a že nechcú, aby sme sa odsťahovali a tak.

Ja neviem, čo mám teraz robiť.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

ZuzanaP Pozri príspevok
Po prečítaní príspevkov som prišla na to, že aj naša zmluva je neplatná. Bývame v podnájme - družstevný byt, máme nájomnú zmluvu, ale nie je v nej vôbec uvedená suma, ......

Podarilo sa nám kúpiť byt a sťahujeme sa. Domácim som to oznámila, .....že ako si to predstavujeme sa sťahovať, keď máme zmluvu do 31.08.2007 a že nechcú, aby sme sa odsťahovali a tak.
Ale Zuzanka, ved to mas uplne jednoduche. Mas dve moznosti.

1/ ak si chces robit starosti Ty. Prv musis pozriet na zmluvu ako je napisana. Ak je na dobu neurcitu, kludne mozes dat vypoved, je tam vypovedna lehota, bud podla zmluvy alebo ak nie, tak podla zakona. A to 3mesiace. Ak je na dobu urcitu, to znamena, ze je uvedeny presne datum,na ktoru sa najom uzatvara, tak tam je to problem, nakolko sa vypovedat moze len z dovodov uvedenych v zmluve.

2/ ak si nechces robit starosti Ty a nech si ich robia ti zahranicni.
Tu je to este jednoduchsie, nakolko, kedze podla zmluvy nemaju vycislene sumu najomneho, kolko im platis a na zaklade coho??? Uz Ta napada co s tym? Nezaplat im a uvidis, ze oni sa ohlasia sami, ze co sa deje a podobne. A ked im povies, ze ved nemas v zmluve napisane kolko mas platit, tak neplatis nic. Uvidis, ako rychlo sa tebou ukoncia najom. A mas po problemoch, vobec sa nemusis zatazovat, potit a riesit co dalej budu oni. A vobec ani netusim, ako chcu dostat od teba peniazky za dobu, co tam budes este byvat, ale im nezaplatis.

Takze nestracaj hlavu, myslim si, ze si na tom 100krat lespie ako ti tvoji vypeceni prenajimatelia.
Naposledy upravil Leontin : 16.03.07 at 20:27
0 0
Nepletko Nepletko

Nepletko je offline (nepripojený) Nepletko

Mozno som Popletko, ale radsej sa opytam este raz aby to doslo aj mne ...:-) Je zmluva o nájme bytu v ktorej je uvedená iba výška nájomného bez akejkoľvek zmienky o výške úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu absolútne neplatná, nakoľko je v rozpore s §686 OZ?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

ak tam mas vyslovne uvedene najomne, v ktorom nie je zahrnute nic ine, tak je to ok.
0 0
Nepletko Nepletko

Nepletko je offline (nepripojený) Nepletko

§ 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

josh pri pohľade na §686 mi však výchadza že podstatnou
zložkou nájomnej zmluvy bytu, bez ktorej nájomná zmluva nie je platná je aj výška úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Podľa mňa sa je tvoj názor ok, ale platí iba pre nebytové priestory, nie vsak pri nájmoch bytov.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Pri najmoch bytov je podla mna sposob vypoctu aj to, ak tam uvedies, ze sa zavazuje platit vsetky uhrady za plnenia spojene s uzivanim bytu do 15-tich dni od predlozenia faktury od dodavatela.
0 0
radka1 radka1

radka1 je offline (nepripojený) radka1

willma Pozri príspevok
Táto zmluva tu už bola priložená tak sa môžeš na ňu pozrieť.
Ahojte, mohli by ste mi poradit ci je tento vzor najomnej zmluvy stale aktualny?
0 0
valašková valašková

valašková je offline (nepripojený) valašková

prosím o vzor nájomnej zmluvy,ja ako vlastník bytu prenajímam izbu študentom
0 0
kanvor kanvor

kanvor je offline (nepripojený) kanvor

moze byt
0 0
adamitka adamitka

adamitka je offline (nepripojený) adamitka

Pocula som, ze pri prenajme bytu sa da obist platenie dane a to tym, ze s novym najomcom sa nepodpise najomna zmluva ale zmluva o pozicani bytu. Je to pravda? A ako tato zmluva by mala vyzerat? nie je to nezakonne. Ked niekto poznate odpoved, prosim napiste. Budem velmi vdacna.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať