Zavrieť

Porady

OSOBOMESIACE

Chcem sa poradiť či mi môže správca bez môjho súhlasu zvýšiť osobomesiace lebo na schodzi jedna ženská povedala že tam bývame viacerí. S mužom spolu nežijeme ale nakoľko robím na smeny niekedy mi chodí strážiť malého on. Predtým som s tým nikdy problém nemala, na konci roka sa vypísal papier a bolo, iba tento dom je uplne trafený a rieši sa to na schôdzi pred všetkými kde naozaj nemienim vysvetľovať svoje rodinné pomery-vzťahy a pod. Dnes som už len dostala papier že mi za tú jednu osobu zvýšili nájom (podotýkam o 500Sk). Bolo tam len, že na základe oznámenia obyvateľov si vám dovolujeme oznámiť zmenu....Pokiaľ si dobre pamätám tak osobomesiace sú 30 po sebe nasledujúcich dní a nocí. Môže mi prosím niekto poradiť?
Potrebovala by som to fakt dosť rýchlo kým je to ešte čerstvé a môžem s tým niečo urobiť.
Moc ďakujem. Majte sa.

Pokracovanie po odpovediach (na upresnenie):
Dakujem vam vsetkym za odpoved. Tiez by som sa netrhala keby to bolo len par korun ako pisete. Bohuzial v nasom dome, a to sa podrzte nemame namontovane elektromery. Takze sa nedeli len to spolocne. Preto mi koli tej jednej osobe na vyse zvýsili zalohovu platbu o 500 korun s tym ze tak to je a neda sa to ani pri vyuctovani zmenit. Cize nejde len o zalohovu platbu. Nemozem predsa platit za navstevu ktora ma inde trvaly pobyt a tam za seba aj plati nakolko tam byva, vari perie a pod. Tie elektromery su kapitola sama o sebe a mam pocit ze v nasom dome to vadi iba mne. Spavca mi povedal ze sama si ich dat namontovat nemozem bud vsetci alebo nikto (ale viem ze on ma tak nech mi nehovori ze neplati podla neho). Preto ma to poridane skrie. Nemozem si ani namontovat elektromer a mam platit mesacne 500stovku na vyse za navstevu. Poradte prosim. Chcem to zacat zistovat v elektrarnach ale ak mate niake skusenosti aj s tymto alebo este s tymi osobemesiacmi...lebo aj keby to bolo len par korun ide o princip. Kazdy nech potom plati za navstevu...Proste opatrovatelka je opatrovatelka aj ked je to byvaly...Je moja vec ze dam decko strazit radsej otcovi ako cudziemu.
Naposledy upravil ludur : 04.11.06 at 11:51
Usporiadat
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

triminka Pozri príspevok
Dobry den.
Byvame v stvorbytovej jednotke kde mame spolocny vodomer. Nemame stupacky a preto sa nedaju byty prerobit na samostatny odber. Sme 4-clenna rodina a ja chodim domov na cca 4dni v mesiaci a ocino na cca 8dni, nakolko pracujeme mimo trvaleho bydliska. Preto chceme ziadat vodarensku spolocnost o ulavu v platbe za vodu. Mame na to narok a ak ano, podla akeho paragrafu?
Dakujem za kazdu radu.
dobrý den - to ze nemate stupacky nevadi , predsa ale vodovodne potrubie niekde do bytu privedene bude - ze ? tak potom tam by ste mohli nechat namontovat za par korun tzv - podružné merace na vodu ktore nie su oficialne ale aj tak umoznuju mat prehlad o priebeznej spotrebe vody v danej domacnosti. Aj pri kontrole by to malo davat sucet spotreby na podruzných meracoch sa rovna celkovej spotrebe na spolocnom oficialnom meraci od vodarenskej spolocnosti - chapes ???
takto bude raz a navzdy poriesene kto kolko vody spotrebuje - a za kolko si zaplatí ...... predidete moznemu obvinovaniu typu - kto na koho doplaca...
dakujem
0 0
olizel olizel

olizel je offline (nepripojený) olizel

Vodomer máme umiestnený asi 20 m od domu v šachte. Vodomer je veľmi ťažko prístupný, v hĺbke asi jeden meter. Nemáme možnosť si kontrolovať spotrebu vody. Môže byť kakto vodomer umiestnený. Prosím, poraďte. Ďakujem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

olizel Pozri príspevok
Vodomer máme umiestnený asi 20 m od domu v šachte. Vodomer je veľmi ťažko prístupný, v hĺbke asi jeden meter. Nemáme možnosť si kontrolovať spotrebu vody. Môže byť kakto vodomer umiestnený. Prosím, poraďte. Ďakujem.

To je úplne normálne, že je meter hlboko, ten moj je 2 metre, ale do šachty sa mi dá v pohode vojsť a pozrieť stav. Dokonca som ju s manželom vyčistila a vyložili sme ju na dne betonovými kockami a dala som na ňu navariť nový kovový poklop na reťazi /koli "zberačom" šrotu/... a tak mám široko-daleko asi najkrajšiu šachtu Aj to som si vyslužila urobiť ako predseda a ostatní sa len dívali z okna . Po 32 rokoch sme v nej našli ozaj všeličo...Nuž a teraz k tvojej otazke . Šachta a vodomer musí byť prístupná pretože stav predsa mesačne odpisujú vodárne a fakturujú Vám vodné a stočné. Ak ste SVB, ten kto uhrádza faktúry by mal sledovať spotrebu a ak sa mu zdá nejaká zrada a nezvyčajná spotreba je to dovod na kontrolu. Inak nieje dovod pokial máte koeficienty na vyučtovaní v norme t.j. tak do 1,2 nieje dovod sa znepokojovať a stačí ak si kontroluješ spotrebu doma
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

olizel Pozri príspevok
Vodomer máme umiestnený asi 20 m od domu v šachte. Vodomer je veľmi ťažko prístupný, v hĺbke asi jeden meter. Nemáme možnosť si kontrolovať spotrebu vody. Môže byť kakto vodomer umiestnený. Prosím, poraďte. Ďakujem.
Nenapísal si, či ste bytový alebo rodinný dom. V prípade bytového domu nie je nezvyčajné, že vodomer je verejne neprístupný. Napr. náš vodomer je umiestnený v kolektore vedľa domu, kde je prístup len cez vchod do kolektorov so súhlasom teplární. Bežne tam prístup nie je.

V rodinnom dome by si to mal mať v šachte pri dome (prípadne na ulici pred domom).
0 0
Renáta Č Renáta Č

Renáta Č je offline (nepripojený) Renáta Č

Opatrovateľka je v byte v čase, keď je Ludur v práci. Takže môžeme uvažovať, že v byte sú dve osoby celý deň - Ludur a dieťa, tak isto, ako keby boli v byte dvaja dôchodcovia? Či nie ?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Renáta Č Pozri príspevok
Opatrovateľka je v byte v čase, keď je Ludur v práci. Takže môžeme uvažovať, že v byte sú dve osoby celý deň - Ludur a dieťa, tak isto, ako keby boli v byte dvaja dôchodcovia? Či nie ?
ja tu čitam, čože nám to Renátka odpovedala. Reni tá tema bola zadaná pred rokom a je dávno vyriešená...tak to prosím vymaž v úpravách, napísala som ti ss-ku, potom ja vymažem toto. Aj mne sa to už stalo S
0 0
sotar sotar

sotar je offline (nepripojený) sotar

U nás to máme zavedené tak, že nezáleží koľko osôb je nahlásených na bytovom, ale koľko osôb v byte počas roka skutočne býva. Je to taká tichá dohoda medzi samosprávou a bytovým. Na konci roka dávame podpísať skutočný počet osôb v byte. Stane sa , že v byte sú nahlásení 5 a v koncovom vyúčtovaní platia len za 2,5, alebo 3 osoby. Ak chodí partner na týždňovky, dieťa na internát - sú za pol osoby, ak niekto robí celoročne v zahraničí, nezapočítavame ho vôbec. Ak je v byte nahlásený len jeden a žije tam s ním celoročne jeho druh, platí za dve osoby.Ale toto veľmi záleží na dôvere medzi samosprávou a nájomníkmi a tiež na znalosti domových pomerov
0 0
Žarnov Žarnov

Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

A ako by ste riešili situáciu pri koncoročnom nahlasovaní osôb, ked zjavne klamú a nahlásia menej, len aby menej platili za výťah a osvetlenie? A ešte podpíšu kľudne Čestné prehlásenie! Dohovorom? preboha, veď sú to dospelí ľudia, často vysokoškolsky vzdelaní. A čo ked vás nepustia ani do bytu (vymyslia si nejakú banálnu výhovorku)tvrdiac, že vodomer točí a pri plánovanej výmene vodomera sa ukáže, že už pred poldruha rokom netočil! Alebo: píšu si dni, kedy počas roka neboli doma a potom si uplatňujú na súčet dní zľavu na osobomesiace! Hoci počas dní keď boli doma, možno najazdili vo výťahu oveľa viac ako tí ,čo sú stále doma a v rámci Buď fit! nepoužívajú výťah.
Všetko je to relatívne, ten výpočet podľa osobomesiacov. Záleží, kde bývajú akí ľudia, od ich povahy a charakteru, nevyrieši to žiadny predpis, ani zmluva.
Ani na domovej schôdzi sa to nevyrieši, ba ešte dáte tipy ostatným, ako sa vyhnúť plateniu za výťah a osvetlenie.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

U nas v bytovom dome to mame tak, ze ulavu 0,5 osoby davame na pracujucich mimo trvaleho bydliska, 0,5 osoby na studentov mimo bydliska a cela osoba pocas liecenia.Pochopitelne, je vela ludi, ktori chcu parazitovat na inych v bytovom dome. Takze si pisu nezmysly, vlastnicka bytu uvedie v byte iba jednu osobu, aj ked manzel chodi domov, aj deti.... Rozhodujuci je pocet nahlasenych osob u spravcu, kto na to nemysli, ma smolu. Ziadne prazdniny, ziadne deti u babky.....ziadne pocitanie dni, kedy neboli doma, pretoze nikto nepise svoje navstevy v byte , ako osoby navyse. Na konci roka prekontroluje zoznamy zastupca vlastnikov bytov, na zaklade nahlasenych poctov u spravcu upravi snahy o klamanie a toto je rozhodujuce.Ak nepusti vlastnik bytu do bytu na odpis meracov, ide byt na nahradne udaje, ktore su pre vlastnika velmi nevyhodne.Neprosime nikoho, aby otvoril byt na vymenu meracov, ak to neurobi, tak to pozna na vyuctovani. Kazdy ma vediet svoje prava a svoje povinnosti a prestali sme sa hrat v bytovom dome na matersku skolku. A je naozaj na zvracanie, ked clovek vidi, kam az sa dokazu znizit niektori ludia pri uvadzani udajov, aj ked ma k dispozicii jasne pokyny, ako sa ma postupovat, ked to clovek vidi u poslanca, tak potom si polozi tu zakladnu otazku, co vlastne tam ten clovek hlada so svojim moralnym profilom....
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť? Elektrinu platíme osobomesiace. Započíta sa aj dieťa do 6 rokov?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Neviem ako kde, ale naše SVB- rátáme všetke osoby bez rozdielu veku. A zrovna tak SBD, ktoré spravuje ostatné byty na sídlisku.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
muphee Pozri príspevok
Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť? Elektrinu platíme osobomesiace. Započíta sa aj dieťa do 6 rokov?
a to znamena, ze ked idete s dietatom na prechadzku, k doktorovi sa nemina elektrika v dome, ci uz svetlo alebo vytah ? Kazda osoba naviac doma zvysuje spotrebu v dome. Ak rodicia hovoria ze kvoli dietatu nechodia von tak to je omyl. To je ako kebby ani neprali pre dieta,ze? A este jedna vec tu nie je spomenuta a to sus psy. Chodia ludia so psom von aj dnu tak ako s dietatom, ci nie? Preto ti co maju psov by mali platit asi za pol osoby na OSM.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivangabris Pozri príspevok
a to znamena, ze ked idete s dietatom na prechadzku, k doktorovi sa nemina elektrika v dome, ci uz svetlo alebo vytah ? Kazda osoba naviac doma zvysuje spotrebu v dome. Ak rodicia hovoria ze kvoli dietatu nechodia von tak to je omyl. To je ako kebby ani neprali pre dieta,ze? A este jedna vec tu nie je spomenuta a to sus psy. Chodia ludia so psom von aj dnu tak ako s dietatom, ci nie? Preto ti co maju psov by mali platit asi za pol osoby na OSM.
Poznám domy, kde sa dohodli (odhlasovali si), že aj za psov sa budú platiť osvetlenia spol. priestorov a výťahy. Veď psíčkari chodia viac von, než tí, čo psa nemajú.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V našom SVB aj za narodené dieťa sa platí. Je prihlásené, chodí sa s ním von... aj niekoľkokrát. Som matka a tiež som mala malé deti a tiež mi prišiel hneď výmer o osobu viac. Vôbec som neprotestovala. Ale to je o myslení človeka. Oj ako má niekto radosť, že ušetrí 20 korún mesačne, lebo on je .... No čo už. Myslenie ľudí má svoje "zákoutí". Ale ja robím automaticky výmer aj na malé miminko a ešte nikto neprotestoval. Inak, ja na schôdzi som pekne prečítala kto mám koľko osôb (poznám, bývam v dome) a nikto neprotestoval. Ale zas keď niekto odíde.... automaticky znížim výmer. Nemusím čakať na dobrovoľnú reakciu člena. O to to majú správcovia ťažšie. Verte, že na tej schôdzi sa nikto verejne neoponuje.
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

No pravdaže ideme von s dieťaťom, ale my nemáme výťah, ak nato myslíte. Naša spoločná elektrina pozostáva z nočnej elektriny za bojlery a z osvetlenia v spoločných priestoroch. To používame väčšine večer, nakoľko máme aj okná. Ja sa len preto pýtam, lebo náš bývalý predseda povedal, že dieťa do 6 rokov sa nezapočíta. No neviem...
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

K tomu plateniu za psa. Mavame obcas od rodicov pozicaneho psa na 1-2 tyzdne. Mozem len potvrdit ze ked je u nas pes, tak pouzivame spolocne priestory minimalne dvojnasobne. Ak idem bezne 2-3x vytahom tak ked mame doma psa je to 5-8x za den. S tym spojene osvetlenie a pod. Problem je v tom ze psickarov je mensina. Takze akekolvek hlasovanie vyjde urcite v ich neprospech a preto sa mozu citit ukrivdeni. Ja som za to aby sa platilo aj za psa, ale ako hlasovat tak aby to bolo ferove? To by sme potom mohli odhlasovat ze aj ti co fajcia budu platit viac (predpokladam ze aj to je mensina a teda hlasovanie urcite prejde) a pod...
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
pes je priatel cloveka. Takze za kazdeho priatela byvajuceho v byte sa ma platit, ze ? A to nemyslim vodu. Si zober ze ak nemaju merace na vodu a uctuje sa od osoby tak aj toho psa treba umyvat. A preto treba rozuctovat aj spotrebu vody z psa ako dalsieho clena domacnosti. to je len moj nazor. aj ked si myslis ze psickarov je mensina, tak aj rodin s malymi detni uz je asi mensina. :-) ;-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

muphee Pozri príspevok
No pravdaže ideme von s dieťaťom, ale my nemáme výťah, ak nato myslíte. Naša spoločná elektrina pozostáva z nočnej elektriny za bojlery a z osvetlenia v spoločných priestoroch. To používame väčšine večer, nakoľko máme aj okná. Ja sa len preto pýtam, lebo náš bývalý predseda povedal, že dieťa do 6 rokov sa nezapočíta. No neviem...
A dieťa nesprchuješ ani nekúpeš? Veď aj dieťa spotrebúva teplú vodu z bojlerov.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mám dojem, že tu ide o spoločné priestory ako to rozpočítať. Čo sa spotrebuje v byte je podľa mňa jasné.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Ahojte, ako je to s osobomesiacami v byte kde nikto nebyva? Je tam 0 alebo 1 osoba? Ja tvrdim ze jedna ale nas byvali spravca ktory robi vyuctovanie za minuly rok tvrdi ze 0...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať