Zavrieť

Porady

OSOBOMESIACE

Chcem sa poradiť či mi môže správca bez môjho súhlasu zvýšiť osobomesiace lebo na schodzi jedna ženská povedala že tam bývame viacerí. S mužom spolu nežijeme ale nakoľko robím na smeny niekedy mi chodí strážiť malého on. Predtým som s tým nikdy problém nemala, na konci roka sa vypísal papier a bolo, iba tento dom je uplne trafený a rieši sa to na schôdzi pred všetkými kde naozaj nemienim vysvetľovať svoje rodinné pomery-vzťahy a pod. Dnes som už len dostala papier že mi za tú jednu osobu zvýšili nájom (podotýkam o 500Sk). Bolo tam len, že na základe oznámenia obyvateľov si vám dovolujeme oznámiť zmenu....Pokiaľ si dobre pamätám tak osobomesiace sú 30 po sebe nasledujúcich dní a nocí. Môže mi prosím niekto poradiť?
Potrebovala by som to fakt dosť rýchlo kým je to ešte čerstvé a môžem s tým niečo urobiť.
Moc ďakujem. Majte sa.

Pokracovanie po odpovediach (na upresnenie):
Dakujem vam vsetkym za odpoved. Tiez by som sa netrhala keby to bolo len par korun ako pisete. Bohuzial v nasom dome, a to sa podrzte nemame namontovane elektromery. Takze sa nedeli len to spolocne. Preto mi koli tej jednej osobe na vyse zvýsili zalohovu platbu o 500 korun s tym ze tak to je a neda sa to ani pri vyuctovani zmenit. Cize nejde len o zalohovu platbu. Nemozem predsa platit za navstevu ktora ma inde trvaly pobyt a tam za seba aj plati nakolko tam byva, vari perie a pod. Tie elektromery su kapitola sama o sebe a mam pocit ze v nasom dome to vadi iba mne. Spavca mi povedal ze sama si ich dat namontovat nemozem bud vsetci alebo nikto (ale viem ze on ma tak nech mi nehovori ze neplati podla neho). Preto ma to poridane skrie. Nemozem si ani namontovat elektromer a mam platit mesacne 500stovku na vyse za navstevu. Poradte prosim. Chcem to zacat zistovat v elektrarnach ale ak mate niake skusenosti aj s tymto alebo este s tymi osobemesiacmi...lebo aj keby to bolo len par korun ide o princip. Kazdy nech potom plati za navstevu...Proste opatrovatelka je opatrovatelka aj ked je to byvaly...Je moja vec ze dam decko strazit radsej otcovi ako cudziemu.
Naposledy upravil ludur : 04.11.06 at 11:51
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ttroman Pozri príspevok
Sitko

Píšeš ako žena z domácnosti

Rožky predsa nemajú regulované ceny / energie majú (lebo od socíka sme zdedili IBA jedného dodavateľa ) aby sa to trochu ubrzdilo.

Aj takto (rozdelené ) to URSO zvláda ťažko. Príklad :

aj v elektrine aj v plyne je PDS (majiteľ drôtov alebo rúr ), ten má od URSO schválený PP (prevádzkový poriadok )
lenže :
- elektrikári pokutujú za 1 najvyššie prekročenie RK za mesiac
- plynári za 2 najvyššie prekročenie DMM (ale ak prejde cez tie rúry najvyššie množstvo, tak cez ne prejde aj druhé najvyššie ) - ale určite by sa ma snažili oblbnúť
Za tou úvahou o pekárovi je otáznik, takýto ?! Netvrdím.

URSO je aká - taká brzda, možno?

ttroman Pozri príspevok
Sitko.

Načo vôbec rozoberáš položky faktúry za elektrinu, keď máš z toho guláš ????????????????????????????????


Každý predajca elektriny (plynu ) zo zákona na Slovensku :

vyúčtuje :
za spotrebu to si nechá, lebo to on nakúpil elektrinu napr na pražskej burze
za RK ( DMM ) to odovzdá PDS a ten zas výrobcovi (je to niečo ako pri UK platba za tepelný výkon = fixné náklady na vytvorenie zdroja u dodavateľa)
za prenos a straty a pod to odovzdá PDS
A čo ti dochádza násobilka, aj tá veľká, či šedej kôry ti začalo ubúdať?

Pre mňa nie je podstatná fakturácia ceny elektriny v jednotlivých položkách. Na to je niekto iný.

Podstata bola v niečom inom. Nunenko je toho názoru, že podľa osôb, osobomeiascov by sa mohla rozpočítať leda ta čiastka, ktorá je za spotrebu kWh. Ostatné položky ceny rozpočítať podľa počtu bytov v dome. Ak je to názor, teda väčšiny spoluvlastníkov domu, užívateľov spoločných služieb, tak prečo nie! Ale, ešte je tam aj možnosť ...

ttroman Pozri príspevok
Sito rozumie 182
trochu matematike

ale o energiách vie toho pomerne málo

a o skladbe cien elektriny už vôbec nič

PS
A silno pochybujem, že by sa o nejakú trafačku / kotolňu v živote staral / riadil

Neviem síce o akom zanedbateľnom množstve hovoríš, keď ťa predtým iritoval zlý pomer v platbách za spoločnú elektrinu a UK.

ale : nevyhral som hubu v lotérii = nebudem ťa to učiť a nedá sa to naučiť za pár dní na Porade - - treba na to roky praxe

Nie, neriadil! Ani mi to nebolo zapotreby.

Náš dom spravuje bývalý vlastník domu OSBD, teraz už len SBD. Ja som sa mu, im len pozeral na prsty a dobre, ba povedal by som veľmi dobre. Podstatou bola znalosť zákonov súvisiacich so správou bytových domov. A všeličomu si pri tom človek pričuchne.

Nie každý vie všetko, leda ty! Všetci by mohli vedieť, ale tiež každý len to svoje, viac. O košeli a kabáte si hádam počul. Či len o tom kabáte, že ho tak často meníš?

V tom ale: Jedna správna pripomienka: treba na to roky praxe

Nie je nad prax a príklady zo života!!!

0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Neviem síce o akom zanedbateľnom množstve hovoríš, keď ťa predtým iritoval zlý pomer v platbách za spoločnú elektrinu a UK
si úplny hlupák, ktorý nedokáže prečítať a pochopiť jednoduchú slovnú úlohu. Reagovať na hlupáka je škoda času, lebo sa môže stať že si ťa s ním pomýlia. Ty, čo píšeš hubou? Skôr ňou mlátiš prázdnu slamu.
zlý pomer máš ty v tvojej hlave.
Ak ma jablká stoja 70 korún a hrušky 30 korún zaplatím sto korún. Náklad mám 100 korún, 70% : 30%.
Ak som zaplatil za jablká 70 korún a hrušky 30 korún tak za hrušky som dal 42% toho čo za jablká.
Nehovorím ani o cene jabĺk, ani hrušiek, ani o tom, že koĺkorát sú jablká lacnejšie, či drahšie.

Žiaľ nepochopíš, nemáš čím a ani prečo, si len obyčajný trtoman.
Naposledy upravil nunenko : 01.03.13 at 11:12
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ttroman Pozri príspevok
Ako ukážka ako sa teória nemusí zhodovať s praxou :

Po nejakých peripetiách som dostal za úlohu zabezpečiť kúrenie do montážnej haly pre cca 100 ľudí (na 95 % vietnamcov)
Na dôvažok : 5-7 týždňov to NEBOLO súrne , ale zrazu to BOLO súrne = dal som termín, že o 2 týždne sa bude kúriť

Zavolal som si môjho plynára / pozreli sme / dohodli sme :
- napojenie
- trasu
- prierezy
- umiestnenie
- spotrebiče ( 3 bufíky po 5 kubíkov plynu )
- oživenie o 12 dní
(iba ako perličku : Debo korejský, čo to 6 týždňov naťahoval prišiel desiate ráno s otázkou, že prečo sa nekúri )

Na začiatku napojenia sme dali regulátor, čo mal na štítku :
- teoreticky 50 kubíkov
- trvale 35 kubíkov = bude to fachčiť

Na dvanásty deň poobede ( to už projektanti mali výkresy SKORO hotové ) sme spustili

Trinásty deň mi volajú, že je zima / idem tam / regulátor padnutý / vytiahnem / nahadzujem bufíky :
- prvý : OK
- druhý : OK
- tretí : regulátor padol

nahadzujem bufíky :
- prvý : OK
- druhý : OK
- tretí : regulátor padol


nahadzujem bufíky :
- prvý : OK
- druhý : OK
- tretí : regulátor padol

Tak má napísané trvale 35 a ak k 10 pridám ešte 5, tak PADNE !!!!!!!!!!!!

Tak má napísané trvale 35 a ak k 10 pridám ešte 5, tak PADNE ??????????????????????????!!!!!!!!!!!

Fakt sa mi nechcelo rozmýšľať, tak som zavolal dodavateľa, aby pridal ešte 1 paralelne
No vieš, XYZ, príklad je to zaujímavý, ale z pohľadu nášho domu, nezaujímavý. Nám spravili vyregulovanie, a myslím, že dobre, keď mám v byte teplotu 21 - 22 °C a rozpočítanú potrebu tepla tak na úrovni 30 - 40 % priemeru svojho bytu, tiež sme zateplili, aj strechu, aj schodišťové a pivničné okná sme vymenili, len suterén sme nezateplili. Aj spôsob rozpočítania sme si dohodli.

Takže už nás trápi nedostatočné podieľanie sa niektorých bytov na vykurovaní domu. A aj to, že v niektorých bytoch sa zasa odoberá tepla veľa, zbytočne veľa! Čo zvyšuje náklady domu, zbytočne! Ale, pre všetkých spoluvlastníkov nie len tomu, kto spôsobuje ich zvýšenie.

Na to nemáš nejaký dobrý príklad, ktorý by sa nám hodil?

Takže, nie je príklad, ako príklad, že?!
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
ttroman Pozri príspevok
PS
Posťažovali sa ŠEI a teraz si zaplatia energetický certifikát budovy , lebo rýpali do čoho nemali
§ 12
Priestupky
(1) Priestupku sa dopustí vlastník budovy tým, že
a) neobstará energetický certifikát, hoci je na to podľa
tohto zákona povinný,
b) neuschová energetický certifikát po celý čas jeho
platnosti,
c) neodovzdá platný energetický certifikát novému
vlastníkovi pri predaji budovy alebo
d) neodovzdá osvedčenú kópiu energetického certifikátu
nájomcovi pri prenájme budovy.
e) neodovzdá projektové energetické hodnotenie nadobúdateľovi budovy pri jej predaji pred
začatím výstavby budovy alebo rozostavanej budovy,
f) neuvedie ako súčasť ponuky na predaj alebo prenájom budovy alebo jej samostatnej časti
v reklame v komerčnom médiu aj ukazovateľ jej integrovanej energetickej hospodárnosti
z energetického certifikátu
.

pre trtomana a iných trtohlavov http://ekonomika.sme.sk/c/6648581/in...tifikatom.html
Naposledy upravil nunenko : 05.03.13 at 15:29
0 0
sopkula sopkula

sopkula je offline (nepripojený) sopkula

Akosi ste sa odklonili od základnej témy - pojem OSOBOMESIACE - konkrétne nepozná ani nedefinuje žiadny súčasný zákon a najmä nie zákon č.182/1993 Z.z. v z.n.p. - novela tohto zákona z apríla 2010 jednoznačne zadala stanovenie výšky príspevkov do FPUO na základe spoluvlastníckeho podielu bez možnosti ,,ak sa vlastníci dohodnú inak". Aj napriek tomu poznám domy kde používajú okrem osobomesiacov aj tzv. psomesiace, alebo pes je pokladaný za 1/2 osobu. Nuž vynachádzavosť slovenská nemá obdoby.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

sopkula Pozri príspevok
Akosi ste sa odklonili od základnej témy - pojem OSOBOMESIACE - konkrétne nepozná ani nedefinuje žiadny súčasný zákon a najmä nie zákon č.182/1993 Z.z. v z.n.p.

Tak to máš 100 % pravdu, že žiaden nedefinuje osoby, osobomesiace, týždňoosoby dňoosoby, hodinoosoby, Bakolataosoby, polpsieosoby. Ale najmä v zákone č. 182/1993 v § 10, odsek 6 si môžeš prečítať.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Neviem koľko si pamätáš? Ale, ak sa náklady za služby nerozpočítavali podľa plochy bytu v m2, tak sa rozpočítavali podľa trvalého počtu osôb, ak nájomník doniesol vlastníkovi domu potvrdenie z ktorého bolo zrejme, že osoba sa počas roka, alebo časti roka v dome nezdržovala vlastník domu mú ro pri rozpočítaní nákladov za služby zohľadnil.

V súčasnosti, ak dom je v spoluvlastníctve vlastníkov bytov o tom rozhodujú všetci vlastníci bytov, spoluvlastníci domu.

V tých najdrahších službách zákon 182 ukladá povinnosť vlastníkom v ich byte umožniť namontovať meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Tým je počet osôb, atď. bezpredmetný pri službách dodané teplo na vykurovanie domu, dodaného tepla v teplej vode, dodanie vody na ohrev, dodanie vody do domu. Rozpočítavajú sa na základe nameraných hodnôt na meracích zariadeniach, spoločných v bytoch sú to PRT, prípadné určené meradlá na teplo, vodomery na prietok teplej vody a vody v dome.

- novela tohto zákona z apríla 2010 jednoznačne zadala stanovenie výšky príspevkov do FPUO na základe spoluvlastníckeho podielu bez možnosti ,,ak sa vlastníci dohodnú inak".

Áno, tak to káže zákon. Má to istú logiku, aby vlastníci, dve tretiny nezneužívali to, že sa môžu dvojtretinovou väčšinou dohodnúť inak.

Aj napriek tomu poznám domy kde používajú okrem osobomesiacov aj tzv. psomesiace, alebo pes je pokladaný za 1/2 osobu. Nuž vynachádzavosť slovenská nemá obdoby.

No, ale tá 182 im to dovoľuje sa tak dohodnúť, čo im ostáva, aké služby? Výťah, elektrina a elektrina za osvetlenie spoločných priestorov. Je to vecou vlastníkov každého konkrétneho domu, aké podmienky si dajú na rozpočítavanie nákladov za služby, a akou mierou sa budú prípadne zohľadňovať vlastníkom, ktorí si požiadajú o zohľadnenie využívania služby, nie spoločného zariadenia.

Čo sa týka spoločných zariadení, aj meracích spoločné teplo a vodu v byte?

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu;ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
A načo majú vlastníci hlavu na krku? Aby s ňou kývali len vertikálne?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať