Zavrieť

Porady

Pokuta za parkovanie

Dobrý deň, chcel by som nadhodiť tému, ktorá iste každeho zaujme.
Jedna sa o pokutu za nesprávne parkovanie.Tieto pokuty su ustanovene Všeobecné zavaznými nariadeniami obce a ich primarnym pravnym zakladom je zákon č.315/1996 o premávke na pozemných komunikáciach. Na čo chcem ale poukázať je to, že pokutu možno uložit vodičovi motorového vozidla, lenže ako možno pokutovať vodiča samotne stojaceho auta odparkovaného na nesprávnom mieste, kde vodič nie je pritomný??? Samozrejme, pokutou za stierac, pripadne aj bonus - "papučka", alebo extra bonus - "odťahovka". Vtip je ale v tom, že majiteľ motorového vozidla ešte nemusí byt vodič! (Napr.otec je majiteľom, ale v rodine je aj pať šoférov, ktorí auto používajú). Takže auto mohol odparkovať aj iná osoba ako majiteľ. Majiteľovo vlastnícke právo je absolútne, čiže v prípade "papuče" alebo "odťahovky" su príslušné orgány povinné mu auto vydať a to bez povinnosti majiteľa zaplatiť pokutu (v čase spáchania priestupku nebol vodičom). Vo vzduchu ale visí otázka, koho pokutovať... Zisťovanie vodiča, ktorý sa dopustil priestupku je už na príslušných orgánoch (okresný dopravný inšpektorát). Zistiť skutočného vinníka je ale asi nemožné (každý môže argumentovať, že o ničom nevie). Polícia nemá žiadny dôkaz (videozáznam, fotku), čiže nemožno riadne dokázať kto sa dopustil priestupku = nemá právo uložiť pokutu. Takáto situácia, už údajne nastala s predpokladamým výsledkom...žiadna pokuta!
Mate prosim niekto nejaké skúsenosti týkajúce sa tejto témy? Prípadne aký je váš názor z právneho hľadiska?
Usporiadat
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

...určite po starom, veď to musia zapracovať do testov a vytlačiť... atď, ale pre istotu sa to nauč aj po novom a k príslušnému krížiku doplň "vestu" po novom. To budú paf z takej usilovnej študentky, ak si to všimnú. Veľa šťastia a nech sa ti nešmýka ako mne dnes.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Marianna01


Budem teraz trošku mimo témy, ale nie tak úplne. Dnes v televíznych novinách prebehla správa, že od 1. 11. 2006 je povinnou výbavou MV aj reflexná vesta a ťažné lano.
Z tohto pre mňa vyplýva problém: robím si vodičák a onedlho mám skúšky. Testy mám, ale vodičák si robím asi 150 km od miesta môjho bydliska (dôvody - bez udania ). V testoch - dotaraz som sa s tým stretla asi v troch, je otázka: Čo je povinnou výbavou MV?
a) lekárnička
b) ťažné lano
c) nejaká hlúposť, ktorú si nepamätám a ktorá to isto nie je.

Tak čo s tým? Budú sa testy robiť podľa testov spred 1. novembra, alebo ešte "po starom"?
Lekárnička v povinnej výbave zostala. Aj pred novelou bolo toho v povinnej výbave viac ako len lekárnička. Takže správna odpoveď zostala správnou aj po 1.11.2006.
Ten, kto si už stihol novú vyhlášku 578/2006 pozorne preštudovať, si určite všimol (v citáte príspevku od Marianna01 som to aj zvýraznil), že do povinnej výbavy pribudlo ťažné lano alebo alebo ťažná tyč pre vozidlá s prevádzkovou hmotnosťou nad 400 kg (§1 ods. 6). V uvedenom príklade testu sa vyskytuje kombinácia dvoch správnych odpovedí. Prvá z nich bola správna aj pred 1.11.2006 a druhá sa stala správnou až od 1.11.2006. Presnejšie: druhá odpoveď je od 1.11.2006 čiastočne správna. Na motorové vozidlá s prevádzkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 400 kg sa táto povinnosť nevzťahuje.
V tomto prípade by som zakrúžkoval obe odpovede k druhej z nich by som doplnil podmienky platnosti.
Naposledy upravil endrju : 10.11.06 at 06:53
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Ešte niečo zo slovenského legislatívneho "folklóru".
Od 1.3.2005 do 31.10.2006 povinná výbava nebola stanovená. Stará vyhláška 116/1997 bola zrušená zákonom 725/2004 k 1.3.2005 a nová vyhláška, ktorá zapĺňa "dieru" po zrušenej vyhláške, nadobudla účinnosť od 1.11.2006.
Ak to doženieme do krajnosti, v uvedenom príklade testu v období od 1.3.2005 do 31.10.2006 bol nulový počet správnych odpovedí.
Naposledy upravil endrju : 10.11.06 at 06:49
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

endrju
Ešte niečo zo slovenského legislatívneho "folklóru".
Od 1.3.2005 do 31.10.2006 povinná výbava nebola stanovená. Stará vyhláška 116/1997 bola zrušená zákonom 725/2004 k 1.3.2005 a nová vyhláška, ktorá zapĺňa "dieru" po zrušenej vyhláške, nadobudla účinnosť od 1.11.2006.
Ak to doženieme do krajnosti, v uvedenom príklade testu v období od 1.3.2005 do 31.10.2006 bol nulový počet správnych odpovedí.
Tak preto ma otec presviedčal, že lekárnička nie je povinná!
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

endrju
Ešte niečo zo slovenského legislatívneho "folklóru".
Od 1.3.2005 do 31.10.2006 povinná výbava nebola stanovená. Stará vyhláška 116/1997 bola zrušená zákonom 725/2004 k 1.3.2005 a nová vyhláška, ktorá zapĺňa "dieru" po zrušenej vyhláške, nadobudla účinnosť od 1.11.2006.
Ak to doženieme do krajnosti, v uvedenom príklade testu v období od 1.3.2005 do 31.10.2006 bol nulový počet správnych odpovedí.
a napriek tomu policajti vybavu kontrolovali a pokutovali - neopravnene - motorkarov na pezinskej babe...
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Tu je tá nová vyhláška. Kto chcete, čítajte...
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

mozno trochu odbocim, ale nikde sa neviem dopatrat kedy sa dava papuca a kedy sa vozidlo odtahuje. resp. na zaklade coho sa odtahuje. tiez som sa nedocital ci ma mestska policia pravo dat prikaz na odtiahnutie vozidla.

ked som sa to pytal mestkeho policajta v ciernom lese, ci bolo naozaj nevyhnutne vozidlo odtiahnut povedal mi ze o tom rozhoduje on. Odpovedou mi bol smiech do tvare a nasledne oznamenie, ze pokuta bude maximalna, t.j. 2000 Sk, aby som si zapamatal. Ked som si pytal sek, lebo tolko penazi som pri sebe nemal povedal mi "v slovnafte je bankomat, chodte si vybrat!" a neustale sa mi vyhrazal preskusanim a pokutou 8000 Sk ked nezaplatim na mieste a chcem to riesit cez dopravny inspektorat

(stal som sice v zakaze, ale nikomu som nezavadzal a vlastne ani neviem preco tam zakaz je. Nakladal som tovar z pesej zony a auto som mal zaparkovane na konci Gorkeho v Bratislave. Od auta som sa vzdialil len na 9 minut).

a podotazka: ako je to so zasobovanim? mozem zastavit v zakaze zastavenia, alebo mam 40 kg nosit pol kilometra?

dakujem za akukolvek odpoved, najlepsie odkaz na prislusny zakon a paragraf

tadoo
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

ooops. kedze je to trochu ina problematika, vytvoril som novu temu "odtiahnutie auta vs. papuca" pripadne odpovede prosim tam )
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No ja som raz dostal pokutu, že som stál na chodníku. Na ulici nebol zákaz stánia, ale bolo pomerne úzka a tak som chcel umožniť lepši prejazd a tak som kolesami vyšiel na obrubník pravou stranou. Ďalej sa ani nedalo postaviť, pretože tam bol strom a okolo stromu voľný priestor na polievanie, taký štvorec s trávou bez asfaltu. Mne to bolo jasné, že sa na chodníku nestojí, ale predpokladal som, že keď je to len na obrubníku, že z toho nič nebude. Keby som stál o 20 cm viac v ceste, viac zavadzal v premávke a nie na obrubníku bolo by to v norme. Poliš sa nedal nijako ukecať.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím poradiť, syn bol účastníkom dopravnej nehody dňa 13.12.2006 pri vedení služobného motorového vozidla pri odbočovaní vľavo nedal prednosť inému vozidlu, čím došlo k zrážke vozidiel. Nikto nebol zranený, poškodené boli obidve vozidla. Privolaný policajti synovi zadržali vodičské oprávnenie. Dňa 20.12.2006 bolo synovi doručené oznámenie, že do rozhodnutia príšlušného orgánu mu bude zadržané vodičské oprávnenie. Hoci je už 28.1.2007 zatiaľ syn nebol nikde predvolaný, ani mu nebolo doručené žiadne rozhodnutie. Do akej lehoty musí príslušný orgán v dannej veci rozhodnúť, ako máme ďalej postupovať. Alkohol nebol zistený ani u jedného z účastníkov dopr. nehody. Syn vodičský preukaz potrebuje k výkonu povolania. Vopred ďakujem za každú radu. Dopravná nehoda sa stala v Blave. Trvalé bydlisko je na strednom Slov. dakujem.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Orim
No ja som raz dostal pokutu, že som stál na chodníku. Na ulici nebol zákaz stánia, ale bolo pomerne úzka a tak som chcel umožniť lepši prejazd a tak som kolesami vyšiel na obrubník pravou stranou.Poliš sa nedal nijako ukecať.
Státie na chodníku je zo zákona zakázané preto na to nie je treba extra značka.
Ľaľa
Prosím poradiť, syn bol účastníkom dopravnej nehody dňa 13.12.2006 pri vedení služobného motorového vozidla pri odbočovaní vľavo nedal prednosť inému vozidlu, čím došlo k zrážke vozidiel.Dopravná nehoda sa stala v Blave.
Predpokladám že nehoda sa stala na križovatke, tak to má najmenej na 3 mesiace odobraný VP + pokuta min 5 000 Sk
0 0
kevinof kevinof

kevinof je offline (nepripojený) kevinof

k povodnej teme: teda ak ten co vlastni auto vyhlasi, ze v tom case auto pozical osobe ktora splnala bla bla bla(inak by ho predsa pozicat nemohol), ale teraz (v case vypocuvania) uz si nespomina kto to bol-proste okno, a ten co prisiel vyzdvihnut zle zaparkovane auto sa odvola na osobu blizku, asi vysetrovanie nikam nepovedie. Je tak?
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
kevinof Pozri príspevok
k povodnej teme: teda ak ten co vlastni auto vyhlasi, ze v tom case auto pozical osobe ktora splnala bla bla bla(inak by ho predsa pozicat nemohol), ale teraz (v case vypocuvania) uz si nespomina kto to bol-proste okno, a ten co prisiel vyzdvihnut zle zaparkovane auto sa odvola na osobu blizku, asi vysetrovanie nikam nepovedie. Je tak?
Aj podla mna je to tak. Prevadzkovatel, teda osoba zapisana v dokladoch ako drzitel vozidla zodpoveda len za skody sposobene prevadzkou MV. Za porusenie dopravnych predpisov zodpoveda vodic. Ak si ho policia nedokaze zistit, ich vec. Majitel nie je povinny dokazovat, komu kedy vozidlo zveril. Ine by to bolo, ak doslo k skode. Ak aj vozidlo odtiahnu bez preukazania vzniknutej skody, myslim, ze by majitel uspel, a vozidlo by mu museli vydat. A vysvtlit ako je mozne, ze stalo napriklad v zakaze a majitel o tom nevie je lahke. Teraz napriklad stoji na zachytnom parkovisko a o tom predsa majitel tiez nevie nic, tak preco by sa takto isto nemohlo dostat na zakazane miesto. Je to pritiahnute za vlasy, ale ucel svati prostriedky. A mimochodom, fotka asi tiez ako dokaz neobstoji.
Naposledy upravil dad111 : 07.11.07 at 07:50
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

§ 6 ods. 6 zákona č 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v platnom znení: prevádzkovateľ vozidla je povinný v súvislosti s konaním o priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky orgánu oprávnenému objasňovať alebo prejednať priestupok oznámiť osobné údaje osoby, ktorej zveril vedenie vozidla, v rozsahu meno, priezvisko a adresa.
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

Ahoj vsetci,
ja mam tiez celkom super priklad na diskusiu:
takze parkoval som v nemecku pri byte, prenajatom byte. auto stalo na rovnakom mieste asi tyzden mozno viac. je tu uzka cesticka, ale dve auta vedla seba v pohode vojdu. na bytoch oproti robia rekonstrukciu strechy a na zaklade toho umiestnili znacku "Zákaz zastavenia" na ktorej je do lavej strany este sipka. moje auto stalo cca 5 metrov pred tabulou. neviem presnu definiciu tejto znacky pokial je tam ta sipka. koniec koncov auto mi bolo odtiahnute a zaplatit som musel 183 eur..necitim ze som mal byt pokutovany a odtiahnuty.zhrnutie: auto stalo na jednom mieste dlhsie ako tam bola ta prenosna znacka, bolo pred znackou cca 5 metrov a bolo odtiahnute a vystavena pokuta plus suma za odtiahnutie. rad by som si nechal od vas poradit, hlavne co sa tyka presneho vyznamu tej znacky. dakujem pekne
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

JurajDCA: Neviem, aká to bola presne značka a doplnková značka - teda nemožno relevantne vysvetliť. Čo sa týka odtiahnutia: skús si zohnať svedkov, ktorí ti dosvedčia, že vozidlo na tomto mieste parkovalo pred umiestnením dočasného (predpokladám, že bolo dočasné) dopravného značenia a teda vozidlo nemohlo porušiť zákony, ktoré sa zmenili počas doby, keď stálo na mieste. (Za pokus to stojí - potom skús žiadať späť aj neoprávnenú pokutu).
1 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

tak bola to normalna okruhla znacka modra s X cez celu plochu..v lavej casti bola sipka dolava a pod nou bol uvedeny datum odkedy - dokedy..ja hlavne potrebujem presnu specifikaciu tej znacky a potom mozem zacat nieco riesit.
aa tí svedkovia..no skusim :-)
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

hehe ja niesom hlupy..uz som googlil ale po par stovkach fotiek, obrazkov sa mi uz nechcelo dalej..hned zajtra sem pridam fotku tej znacky
Naposledy upravil JurajDCA : 26.10.11 at 18:40
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

tak tu je ta slubena fotka :-)
01006.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať