Zavrieť

Porady

Pokuta za parkovanie

Dobrý deň, chcel by som nadhodiť tému, ktorá iste každeho zaujme.
Jedna sa o pokutu za nesprávne parkovanie.Tieto pokuty su ustanovene Všeobecné zavaznými nariadeniami obce a ich primarnym pravnym zakladom je zákon č.315/1996 o premávke na pozemných komunikáciach. Na čo chcem ale poukázať je to, že pokutu možno uložit vodičovi motorového vozidla, lenže ako možno pokutovať vodiča samotne stojaceho auta odparkovaného na nesprávnom mieste, kde vodič nie je pritomný??? Samozrejme, pokutou za stierac, pripadne aj bonus - "papučka", alebo extra bonus - "odťahovka". Vtip je ale v tom, že majiteľ motorového vozidla ešte nemusí byt vodič! (Napr.otec je majiteľom, ale v rodine je aj pať šoférov, ktorí auto používajú). Takže auto mohol odparkovať aj iná osoba ako majiteľ. Majiteľovo vlastnícke právo je absolútne, čiže v prípade "papuče" alebo "odťahovky" su príslušné orgány povinné mu auto vydať a to bez povinnosti majiteľa zaplatiť pokutu (v čase spáchania priestupku nebol vodičom). Vo vzduchu ale visí otázka, koho pokutovať... Zisťovanie vodiča, ktorý sa dopustil priestupku je už na príslušných orgánoch (okresný dopravný inšpektorát). Zistiť skutočného vinníka je ale asi nemožné (každý môže argumentovať, že o ničom nevie). Polícia nemá žiadny dôkaz (videozáznam, fotku), čiže nemožno riadne dokázať kto sa dopustil priestupku = nemá právo uložiť pokutu. Takáto situácia, už údajne nastala s predpokladamým výsledkom...žiadna pokuta!
Mate prosim niekto nejaké skúsenosti týkajúce sa tejto témy? Prípadne aký je váš názor z právneho hľadiska?
Usporiadat
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tak to je jasné - zákaz zastavenia v dobe ******** - platí pre ľavú stranu komunikácie (aj preto je umiestnená na ľavej strane a je to potvrdené tou malou šípkou).
Podotýkam, že nemecké dopravné predpisy (až na niekoľko výnimiek a nuancíí) sú podobné našim. Táto značka to potvrdzuje - rozdielny výklad značky.
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

to znamena ze na celej lavej strane v tejto ulici je zakaz parkovania? alebo to plati len v nejakej dlzke? nieje tam definovane kolko pred tou znackou, resp. kolko za nou je to povolene?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Kedze tam nie je zaciatok a koniec zakazu, usudila by som ze na celej ulici je zakazané parkovanie (možno po najblizšiu križovatku). Ale zas vidim kolko aut tam stoji, ze by nikto nepochopil?

Alebo farba šípky na značke (biela) zodpovedá farbe domu pred ktorým sa nesmie zastavit?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Veď naznačujem: sú podobné našim - teda zákaz platí a) po značku ukončujúcu všetky zákazy, b) po značku ukončujúcu zákaz zastavenia, c) po najbližšiu hranicu križovatky. Okrem toho aj u nás platí, že značka platí pre tú stranu komunikácie, na ktorej je postavená.
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

tak potom preco tie svine neodtiahli celu ulicu? to je v prdeli teda..podla mna to mali vymedzit nejakou vzdialenostou pre ktoru to plati..pretoze ina znacka tam nebola..a teraz otazka: plati to na oba smery ulice alebo len za, resp. pred znackou? hmm rozmyslam ako na to prist..volat ambasadu? :-D
ta znacka zakaz zastavenia je inak na urovni znacky ktora hovori ze tam moze parkovat zdravotne postihnuty...a tam auto stalo a aj stoji stale to iste uz neviem kolko..a pred tou znackou som parkoval cca 5 metrov aj viac..za mojim autom bolo dalsie a za tym dalsim autom bol vyjazd z garaze, tym padom to moze byt myslene aj od tej znacky po ten vyjazd z garaze, či?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

JurajDCA Pozri príspevok
tak potom preco tie svine neodtiahli celu ulicu? to je v prdeli teda..podla mna to mali vymedzit nejakou vzdialenostou pre ktoru to plati..pretoze ina znacka tam nebola..a teraz otazka: plati to na oba smery ulice alebo len za, resp. pred znackou? hmm rozmyslam ako na to prist..volat ambasadu? :-D
ta znacka zakaz zastavenia je inak na urovni znacky ktora hovori ze tam moze parkovat zdravotne postihnuty...a tam auto stalo a aj stoji stale to iste uz neviem kolko..a pred tou znackou som parkoval cca 5 metrov aj viac..za mojim autom bolo dalsie a za tym dalsim autom bol vyjazd z garaze, tym padom to moze byt myslene aj od tej znacky po ten vyjazd z garaze, či?
Výjazd z garáže sa nepovažuje za križovatku, a aspon na slovensku to neruší znacku pred garázou (pokia nie su vyznacené hlavna a vedlajsia cesta, ktora by naznacovala krizovatku - napriklad vjazd do garaze do Auparku je urobeny križovatkou).
To sa cudujem, ze tam tie ostatne auta suverenne parkuju. jedine ze by ot bola fotka ešte skor ako platil ten zákaz.

Oba smery ulice? Tipujem ze ide o jednosmerku, a ze tam je teda iba jeden smer. V tom pripade znacka zakaz zastavenia plati iba pre stranu na ktorej je umiestnena
0 0
JurajDCA JurajDCA

JurajDCA je offline (nepripojený) JurajDCA

hmm v ulici jednosmerka je..a fotka je z dnesneho dna, cize dnes je 27.10 a zakaz plati od 21.10..tak potom neviem..
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

JurajDCA Pozri príspevok
hmm v ulici jednosmerka je..a fotka je z dnesneho dna, cize dnes je 27.10 a zakaz plati od 21.10..tak potom neviem..
a nie su to vsetko nejaki domaci, ktori vedia ze odtahovky chodia trebars iba do 16h a potom uz nie... ? ja tiez viem kde v bratislave mozem stat kedy a kedy nie

neviem, skusila by som mozno na nejakych skor nemeckych portaloch sa spytat na tuto situaciu. My aj tak len hadame co moze byt vo veci.

Tak vies, odtiahnut cudzinca je najlepsie, lebo ten zaplati ked potrebuje auto, vacsinou sa nebude hadat. V bratislave vidim vacsinou ze odstavuju cudzincov a urcite na nich rozpravaju slovensky

a mozno si stal prave tam kde potrebovali v ten moment byt a nahlasili iba teba na odtah ze zavadzaich. odtiahli tak aj mojho brata, zavadzal najvaic, tak odtiahli jeho (i ked ostatni tiez stali zle)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať