Zavrieť

Porady

Registrácia občianskeho združenia na DÚ

Prosím o radu. Kedy je potrebné občianske združenie nezriadené za účelom podnikania zaregistrovať na DÚ. OZ bolo založené v priebehu roka 2006 a dostalo na účet sponzorský dar 70000,- Sk. Je to príjmom oslobodeným od dane z príjmu a nepočíta sa do tej sumy 300.000.- Sk? Čo sa počíta do sumy 300000,-Sk? Je potrebné podávať DP v r. 2006?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    Registračnú a oznamovaciu povinnosť upravuje § 31 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Podľa § 31 citovaného zákona má túto povinnosť právnická osoba do 30 dní, ak vykonáva podnikateľskú činnosť, resp. ak začne vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani.
    Predmetom dane daňovníkov nezaložených na podnikanie sú:
    - príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť,
    - príjmy z predaja majetku,
    - príjmy z nájomného,
    - príjmy z reklám,
    - príjmy z členských príspevkov,
    - príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou pri zdroji (§ 43).

    Tieto príjmy, ktoré sú síce predmetom dane, treba ďalej posúdiť, či nie sú oslobodené od dane, pretože podľa § 13 ods. 1 písm. a/ ZDP sú u osôb nezaložených na podnikanie od dane oslobodené príjmy:
    - plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou u zdroja.
    Ak je dar poskytnutý výhradne na činnosti, za účelom ktorých bolo OZ zriadené a sú zakotvené v stanovách, tento je oslobodený od dane.
    Od 1.1.2007 sa ruší oslobodenie od dane pre neziskové organizácie, ktoré bolo stanovené hranicou 300 000 Sk

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Veľmi pekne ďakujem.
    To znamená, že v mojom prípade sa jedná o príjmy podľa § 13 ZDP a nie som povinná sa registrovať na DÚ? Registrovať sa budem až keď by som mala príjmy z podnikania? Cieľom činnosti je vytvoriť intelektuálnu, ako aj materiálnu základňu pre modernú ortopedickú chirurgiu.
    Naposledy upravil tinaM : 18.12.06 at 10:58

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    ...ešte by som dodala, že podanie daňového priznania, či už s daňovou povinnosťou nulovou, alebo vyčíslenou stratou, je splnením si nepeňažnej administratívnej povinnosti právnickej osoby.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Ola, prosím Ťa, pozri sa ešte na príspevok č. 10. Som v tejto oblasti úplne nevedomá.

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    tinaM
    Registrovať sa budem až keď by som mala príjmy z podnikania?
    ....nám na školení odporučili zaregistrovať sa, i keď s nulovou daňovou povinnosťou, z dôvodu

    splnenia si nepeňažnej administratívnej povinnosti právnickej osoby.

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    tinaM
    Ola, prosím Ťa, pozri sa ešte na príspevok č. 10.
    kde by sme ich tu toľko zobrali?

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    ...ak bola vyčíslená strata, daňové priznanie treba podať.

    Správne vyčíslenie daňovej straty má význam, a to v prípade, ak by predmetná právnická osoba chcela túto daňovú stratu odpočítavať od základu dane postupom podľa § 30 ZDP v budúcich zdaňovacích obdobiach

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    ola
    kde by sme ich tu toľko zobrali?
    To máš prvdu. Už mi šibe. Prepáč, je to príspevok č. 3.

    hurban je offline (nepripojený) hurban

    hurban
    Vďaka všetkým čo tu radia, len nechápem jednu vec a to že sa tu často navrhujú riešenia ako "treba to urobiť pre ISTOTU"..... aj tu, zo zákona vyplýva, že sa nemusí registrovať na DÚ keď nesplňa na to podmienky.... ale "pre istotu to urobte". To čo má znamenať? Buď to treba, alebo nie, tieto veci musia byť predsa jednoznačné. Rady typu "pre istotu" len vnášajú zmätok nám menej zbehlým...... Tak ako je to s tou nutnosťou registrácie?
    Vopred ďakujem.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade vyplýva pre neziskovú organizáciu v prípadoch :
    - bude zamestnávať (daň zo závislej činnosti)
    - má v majetku automobil a používa ho na prevádzku (daň z motorových vozidiel)
    - v prípade že plánuje vykonávať podnikateľskú činnosť (daň z príjmov PO)

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Pokiaľ chce OZ byť prijímateľom podielu zaplatenej dane z prijmu 2% musí sa registrovať na DÚ

    shureido je offline (nepripojený) shureido

    shureido
    Rada by som sa opýtala, ked ako sportový klub ktorý ma ako hlavnú cinnosť trénovanie detí, zacne vykonávať podnikatelskú cinnosť (predaj tovaru členom klubu), čo musí urobiť? Treba na to živnosť? Aku registraciu na DU treba? (DIC uz mame pridelené)...prípadne čo sa týka účtovníctva? Dakujem.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Áno, mali by ste si vybaviť živnostenský list na činnosť, ktorú plánujete vykonávať a ktorú nemáte v stanovách ako hlavnú, tzn. nákup tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) poprípade aj ďalšie ak plánujete. V prípade že už máte pridelené DIČ na daňovom úrade, len sa uistite ze to je z titulu dane z prijmov PO nie napriklad zo zavislej cinnosti kvoli zamestnancom. Čo sa tyka uctovnictva vsetky prijmy z tohto predaja budete povazovat za zdanovane a budete k nim priradovat naklady, ktore sa ich tykaju a rozdiel zdanite v skratke.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    hanelie Pozri príspevok
    Pokiaľ chce OZ byť prijímateľom podielu zaplatenej dane z prijmu 2% musí sa registrovať na DÚ
    Prosím, z akého dôvodu, keď 2% nie sú predmetom dane.
    Na DÚ sa registruje, ak dôjde k príjmu, ktorý je predmetom dane /§12 ZDP/.
    Prikazuje to ešte nejaký iný predpis?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Toto je jedna z podmienok na registraciu u notara :

    7) nemá nedoplatok na dani z príjmov právnických osôb (túto skutočnosť overuje správca dane pred poukázaním 2 % z dane prijímateľovi, preto MVO nie je povinná notárovi predložiť takéto potvrdenie pri registrácii.)
    z toho mi teda vyplyva ze subjekt by mal byt zaregistrovany na danovom urade bez ohladu na to ci mu vznikne alebo nevznikne danova povinnost

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    victoria Pozri príspevok
    Toto je jedna z podmienok na registraciu u notara :

    7) nemá nedoplatok na dani z príjmov právnických osôb (túto skutočnosť overuje správca dane pred poukázaním 2 % z dane prijímateľovi, preto MVO nie je povinná notárovi predložiť takéto potvrdenie pri registrácii.)
    z toho mi teda vyplyva ze subjekt by mal byt zaregistrovany na danovom urade bez ohladu na to ci mu vznikne alebo nevznikne danova povinnost
    Práve pred pár dňami som registrovala u notára OZ.
    Notár potreboval len potvrdenie zo Soc.poisťovne,že OZ nemá nedoplatky, z banky, že má zriadený účet, Stanovy a fotokópiu o pridelení IČO.
    Pýtala som sa aj na potvrdenie z DÚ a povedal mi, že ak nemá zamestnancov, tak nepotrebuje.
    Potom som sa informovala na DÚ,a tam mi povedali, že ak nedosahuje príjmy, ktoré sú predmetom dane, tak OZ nemusí byť registrované. Ani keď bude príjmateľom 2%.

    Preto som sa pýtala, či existuje ešte nejaký iný predpis. Vieme zo skúseností, že ani na DÚ sa nedozvieme vždy pravdu./Len pri kontrole. /

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Victoria, teraz som si zavolala ešte raz na DÚ, ale pýtala som si register./Predtým som hovorila s pani, ktorá má styk s verejnosťou/.

    Pani mi povedala, že oni dostanú zoznam príjmateľom 2%, zaregistrujú ich, ale len ako príjmateľa 2%, ale nie ako právnickú osobu.
    Čiže DP právnickej osoby nie je potrebné podávať.

    Tak dúfam, že je to tak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.