Zavrieť

Porady

Nenavratný príspevok z ÚPSvaR na samostatné zárobkobú činnosť

Chcem Vás poprosíť o radu. Nenavratný príspevok, ktorý Úrad práce Sv a rodiny
poskytuje nezamestným na začatie samostatne zárobkovej činnosti sa považuje za príjem z podnikania ?

- na niektorom zo školení som počula , že príspevok je príjmom z podnikania a na druhej strane majetok , ktorý je za príspevok obstaraný je daňový náklad.

ďakujem
Naposledy upravil resola : 17.12.04 at 18:13
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Jarusik
... dotácia od UPSvaR je zdaniteľný príjem, tým že som tú istú sumu, ktorú som použila na výdavky, zaúčtovala do príjmov a výdavkov neovplyvňujúcich základ dane som vlastne základ dane neovplyvnila.Keby som túto sumu dala do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich základ dane výsledný efekt by bol ten istý. Zdanila som len nevyužitý rozdiel, ktorý bol použitý až v roku 2005 a samozrejme výdavky už boli v stĺpci "výdavky ovplyvňujúce základ dane".
...a svoj postup si dokážem obhájiť aj pred UPSvaR aj pre DÚ.
Ja by som s tou obhajobou pred DÚ až taký sebaistý nebol . Pretože zaúčtovaním dotácie do príjmov neovplyvňujúcich daň i výdavkov neovplyvňujúcich daň nebola dodržaná zásada vyplývajúca zo znenia § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 ZDP a Opatrenia MF SR z FS 11/2004 - t.j. že nenávratná dotácia (resp jej časť) na úhradu prevádzkových nákladov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, kedy sa použije na úhradu výdavkov. Máš pravdu, že z daňového hľadiska je v tomto prípade dopad na výšku dane z príjmu rovnaký - nula. Nedodržanie zákona (aj keď bez dopadu na daň) sa síce tolerovať môže, ale nemusí. Okrem toho účtovníctvo (aj jednoduché) slúži aj pre iné ako daňové účely. Napr. to, či sa SZČO musí povinne nemocensky a dôchodkovo poistiť, sa odvíja od zdaniteľného príjmu, nie základu dane. A to, či 40-50 tisícovú dotáciu a súvisiaci výdavok zaúčtuješ v súlade s ustanoveniami ZDP alebo podľa svojej úvahy síce Tvoju daňovú povinnosť ovplyvniť nemusí, ale vznik odvodovej povinnosti môže ovplyvniť dosť podstatne. Takže ja by som podobne ako Malina v predošlom príspevku odporúčal dodržiavať zákon, účtovné postupy a ostatné predpisy.
Janette
... Nebudem to splietať do peňažného denníka a následne interným dokladom, podľa mňa by ma to tam iba plietlo. Záver je však rovnaký, no nie?
Navonok áno. Ale v širších súvislostiach určite nie .
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Odvodová povinnosť nám vznikla tak či tak, ale uznávam, že som porušila zásady účtovania podľa § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 ZDP a Opatrenia MF SR z FS 11/2004.
0 0
Kofex Kofex

Kofex je offline (nepripojený) Kofex

Večne sa niečo učím a večne sa niečim trápim ...viac
Malina upozornil na zdroj, ktorý som tu už uviedol predtým.
Ja tie riadky chápem tak (ako som už uviedol), že postup má byť nasledovný:
1. Akonáhle sa obdržím príspevok (je pripísaný na účet), tak
a) s týmto dátumom sa uvedie v PD ako príjem na účte a zároveň v príjmoch neovplyvňujúcich základ dane
b) zaeviduje sa ako záväzok

2. Ak sa urobí nejaký výdavok hradený z príspevku, tak by sa mali o tú sumu znížiť záväzky, zaevidovať do PD v tejto sume príjem a zároveň výdavok ovplyvňujúci ZD.
Toto by sa malo opakovať kým sa neminie celý príspevok.

Ak sa neminie celý príspevok do konca zdaňovacieho obdobia, tak sa vlastne zahrnie do ZD iba preinvestovaná časť a zvyšok ostáva v záväzkoch.
Ja som to síce nemal umožnené, ale ak by sa kúpilo za príspevok niečo odpisované, tak sa do ZD za zdaňovacie obdobie dá iba odpisovaná čiastka a zvyšok je taktiež v záväzkoch.

Jarusik teda podľa mňa urobila nesprávne 2 veci.
Neminutú časť príspevku za zdaňovacie obdobie uviedla do príjmov ovplyvňujúcich ZD a teda odvádzala z nej zbytočne daň a minuté sumy nezahrňovala do ZD.

Nazaradenie príspevku a následne výdavkov do ZD by v prípade nákupov vecí vlastne umožnilo nekontrolovane tieto veci speňažiť a získať tak neevidivaný a nezdanený príjem.
Nakoniec ten mnou minule uvádzaný citát alebo aj link od Maliny jednoznačne definuje správny postup.

Ja osobne som ho síce nedodržal doslovne. Príspevok som dal už pri obdržaní do zdaniteľných príjmov lebo som vedel, že v priebehu mesiaca (v tom istom zdaňovacom období) ho celý použijem na nákup zmluvne dohodnutých vecí, ktoré som samozrejme tiež dal do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Vynechal som teda iba dočasný zápis príspevku medzi záväzkami.
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

Kofex
Malina upozornil na zdroj, ktorý som tu už uviedol predtým.
Ja tie riadky chápem tak (ako som už uviedol), že postup má byť nasledovný:
1. Akonáhle sa obdržím príspevok (je pripísaný na účet), tak
a) s týmto dátumom sa uvedie v PD ako príjem na účte a zároveň v príjmoch neovplyvňujúcich základ dane
b) zaeviduje sa ako záväzok

2. Ak sa urobí nejaký výdavok hradený z príspevku, tak by sa mali o tú sumu znížiť záväzky, zaevidovať do PD v tejto sume príjem a zároveň výdavok ovplyvňujúci ZD.
Toto by sa malo opakovať kým sa neminie celý príspevok.

Ak sa neminie celý príspevok do konca zdaňovacieho obdobia, tak sa vlastne zahrnie do ZD iba preinvestovaná časť a zvyšok ostáva v záväzkoch.
Ja som to síce nemal umožnené, ale ak by sa kúpilo za príspevok niečo odpisované, tak sa do ZD za zdaňovacie obdobie dá iba odpisovaná čiastka a zvyšok je taktiež v záväzkoch.

Jarusik teda podľa mňa urobila nesprávne 2 veci.
Neminutú časť príspevku za zdaňovacie obdobie uviedla do príjmov ovplyvňujúcich ZD a teda odvádzala z nej zbytočne daň a minuté sumy nezahrňovala do ZD.

Nazaradenie príspevku a následne výdavkov do ZD by v prípade nákupov vecí vlastne umožnilo nekontrolovane tieto veci speňažiť a získať tak neevidivaný a nezdanený príjem.
Nakoniec ten mnou minule uvádzaný citát alebo aj link od Maliny jednoznačne definuje správny postup.

Ja osobne som ho síce nedodržal doslovne. Príspevok som dal už pri obdržaní do zdaniteľných príjmov lebo som vedel, že v priebehu mesiaca (v tom istom zdaňovacom období) ho celý použijem na nákup zmluvne dohodnutých vecí, ktoré som samozrejme tiež dal do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Vynechal som teda iba dočasný zápis príspevku medzi záväzkami.
Ahoj Kofex, milé od teba ako si zhodnotil môj postup, ale máš pravdu.
Nepostupovala som správne, myslela som len na to, že daňový výsledok bude ten istý, čo tie príjmy a výdavky zahrniem do P a V ovplyvňujúcich základ dane alebo nie. A čo sa týka zvyšku dotácie, kt. som zahrnula do príjmov OZD, zdanila som si to o rok skôr. Moja chyba. Určite keby sa znovu stretnem s dotáciou od UPSvaR, postupovala by som inak.
Vtedy som bola začiatočník v JÚ. Okrem toho, že som spracúvala účtovnictvo môjmu tatinovi, mala som na krku aj besnú uzávierku vo FY, kde pracujem. Je to s.r.o. a máme PÚ. Takže robiť dvojaké účtovníctvo je fakt náročné a hrabať sa v knihách na dvakrát....

Pekný deň ti prajem, stretneme zas niekedy na porade...
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

Dobry den,

Dnes som bol na UPSVAR podpisat nejaky dodatok co sa týka nejakej pol rocnej spravy ktoru mam odovzdat do konca januara 2012. Dostal som aj nejaky vzor kde je ale nutne blizsie popisat moj priebeh SZCO. Mate stým niekto skusenost? Treba sa nejako extra rozpisovat alebo staci 5viet?
Dakujem za rady
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať