Zavrieť

Porady

nepreplatená nevyčerpana dovolenka

MS77 MS77

MS77 je offline (nepripojený) MS77

Ahojte, chcem si len niektore veci ujasnit. Zamestnankyna ukoncila PP 30.11. a nebola jej preplatená nevycerpana dovolenka. Teraz si dala žiadosť o preplatenie. Ide o plnenie po skonceni PP alebo mam opravit mzdu za 11/06. Pretoze zakonnik prace nehovori o tom ze preplatit nevycerpanu dovolenku mozem na zaklade ziadosti zamestnanca a suhlasu zamestnavatela. §116 ZP hovori že zamestnavatel moze preplatit nevyčerpanu dovolenku zamestnancovi. Teraz mam dilemu, ci mu to mal zamestnavatel vyplatit v 11/06 a mam opravit mzdy za 11/06, alebo mam to vyplatit ako plnenie po skonceni PP.
Dakujem
Usporiadat
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

janka.mo Pozri príspevok
dobry den, snazila som sa hladat a precitala som si vsetko co sa mi podarilo najst, ale potrebujem sa uistit....
zamestnankyna ukoncila PP 31,10,2010. pri poslednej vyplate som jej zabudla preplatit alikvotnu ciastku dovolenky. prisla som na to az teraz. chcem sa opytat, ci som pochopila spravne co som citala. preplatit dovolenku jej mozem teraz vo vyplatach za december. nebudu sa z toho platit ziadne odvody, len sa odvedie dan, pripadne, ked nikde nepracuje (viem, ze nie), tak moze podpisat vyhlasenie a nemusi platit ani dan. rozumiem tomu spravne? som z toho dost na nervy, pretoze sa to stalo mojou nepozornostou.... alebo musim urobit nieco ine?
dakujem za vsetky rady...
odpoveď v texte
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

janka.mo Pozri príspevok
dobry den, snazila som sa hladat a precitala som si vsetko co sa mi podarilo najst, ale potrebujem sa uistit....
zamestnankyna ukoncila PP 31,10,2010. pri poslednej vyplate som jej zabudla preplatit alikvotnu ciastku dovolenky. prisla som na to az teraz. chcem sa opytat, ci som pochopila spravne co som citala. preplatit dovolenku jej mozem teraz vo vyplatach za december. nebudu sa z toho platit ziadne odvody, len sa odvedie dan, pripadne, ked nikde nepracuje (viem, ze nie), tak moze podpisat vyhlasenie a nemusi platit ani dan. rozumiem tomu spravne? som z toho dost na nervy, pretoze sa to stalo mojou nepozornostou.... alebo musim urobit nieco ine?
dakujem za vsetky rady...
Rozumieš tomu správne. Ak má podpísané Vyhlásenie-uplatníš jej NČZD a zvyšok zdaníš. Poistné nezrážaš ani do SP, ani do ZP.

Podľa §138 ods.2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, sa do vymeriavacieho základu na účely platenia poistného na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezahŕňa plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru a štátnozamestnaneckého pomeru.

Podľa § 13 ods.4 písm. h) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov sa do vymeriavacieho základu na účely platenia preddavkov na poistné na zdravotné poistenie nezahŕňa plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru.

Pozor, čo sa týka poistného - to platí, ak jej preplatíš dovolenku do 31.12.2010.
Naposledy upravil katka50 : 05.01.11 at 05:27
1 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dakujem.... uz som trosku kludnejsia prajem pekny den
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Dobrý deň, mám podobný problém tiež som nepreplatila dovolenku.Zamestnanec končil 30.4. 2012 došla som na to teraz ked som si kontrolovala čerpanie a zostatky dovoleniek za rok 2012.
Zamestnanec bol od 17.1.2012 až do 30.4.2012 (do skončenia doby určitej) PN. takže nárok za rok 2012 mu nevznikol.
Ale zostali mu 3 dní starej dovolenky z roku 2011, ktorú som mala preplatiť v mzde za 4/2012 na čo som zabudla...
ako by som to mohla dať do poriadku????
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Danielam Pozri príspevok
Dobrý deň, mám podobný problém tiež som nepreplatila dovolenku.Zamestnanec končil 30.4. 2012 došla som na to teraz ked som si kontrolovala čerpanie a zostatky dovoleniek za rok 2012.
Zamestnanec bol od 17.1.2012 až do 30.4.2012 (do skončenia doby určitej) PN. takže nárok za rok 2012 mu nevznikol.
Ale zostali mu 3 dní starej dovolenky z roku 2011, ktorú som mala preplatiť v mzde za 4/2012 na čo som zabudla...
ako by som to mohla dať do poriadku????
poradíte prosím, mala by som to dať do zajtra do poriadku...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

má nárok na preplatenie, preplať mu ju....kedy máte VT za 12/2012?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Mila123 Pozri príspevok
má nárok na preplatenie, preplať mu ju....kedy máte VT za 12/2012?
15.1.2013 to by som ešte stihla. len ako to dať do poriadku otvoriť mesiac apríl 2012 a podať opravné výkazy do SP a ZP a na daňový opravný prehľad alebo ako lebo ja ju už v stave zamestnancov nemám
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Danielam Pozri príspevok
15.1.2013 to by som ešte stihla. len ako to dať do poriadku otvoriť mesiac apríl 2012 a podať opravné výkazy do SP a ZP a na daňový opravný prehľad alebo ako lebo ja ju už v stave zamestnancov nemám
ja by som tú D doplatila v 12/2012.....
nebudú nedoplatky na ZP či SP a ani DU prehľady nemusíš dodatočné robiť....
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Mila123 Pozri príspevok
ja by som tú D doplatila v 12/2012.....
nebudú nedoplatky na ZP či SP a ani DU prehľady nemusíš dodatočné robiť....
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Danielam Pozri príspevok
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
do SP doplatky miezd sa neprihlasujú, a v ZP ho nahlásiš a zároveň odhlásiš k 31 12 2012....(zalistuje si aj tu na porade, a správnosť prihlasovania do SP či ZP s over, nemám tu doma materiály zo školenia s Jankou Motyčkovou).....a ešte som nič nedoplácala po ukončení PPV.....
nedávaj mu odpočítateľnú položku na preddavkoch na dani.....
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danielam Pozri príspevok
aj pre mňa by to bolo najlepšie opraviť to teraz v mzdách za december, ale ako ju dostať do výkazu SP a ZP mám ju prihlásiť ako čo zamestnanca????aj keď už ním nie je ?
Podľa toho ako som pochopila pracovníčku SP, tak áno musíš prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na tlačive inej farby ...
Na tvojom mieste radšej zavolám do SP a tiež aj tomu dotyčnému zamestnancovi. Lebo čo ak je evidovaný na UP a má príjem z dohody, a nesmie prekročiť určitú výšku a ty mu tam buchneš preplatenie dovolenky, a ex zamestnanec má problém lebo ho vyradia z UP.
3 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Mila123 Pozri príspevok
do SP doplatky miezd sa neprihlasujú, a v ZP ho nahlásiš a zároveň odhlásiš k 31 12 2012....(zalistuje si aj tu na porade, a správnosť prihlasovania do SP či ZP s over, nemám tu doma materiály zo školenia s Jankou Motyčkovou).....a ešte som nič nedoplácala po ukončení PPV.....
nedávaj mu odpočítateľnú položku na preddavkoch na dani.....
to viem že nemám dať odpočítateľnú položku a riadne vypočitať daň a odviesť....veľmi pekne ďakujem za radu
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Danielam Pozri príspevok
to viem že nemám dať odpočítateľnú položku a riadne vypočitať daň a odviesť....veľmi pekne ďakujem za radu
Ako ti radila Gabika, over si telefonicky čo a ako je to v SP či ZP......
zamestnanec išiel na UP, či do dôchodku?po ukončení PPV u Vás?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Xanti Pozri príspevok
Podľa toho ako som pochopila pracovníčku SP, tak áno musíš prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom na tlačive inej farby ...
Na tvojom mieste radšej zavolám do SP a tiež aj tomu dotyčnému zamestnancovi. Lebo čo ak je evidovaný na UP a má príjem z dohody, a nesmie prekročiť určitú výšku a ty mu tam buchneš preplatenie dovolenky, a ex zamestnanec má problém lebo ho vyradia z UP.
zamestnanec nie je evidovaný je stále na PN-ke a čaká na schválenie invalidného dôchodku takže aj tie korunky sa jej teraz zidú a ja to chcem dať do poriadku hlavne...takže ako som pochopila na SP treba podať nie mesačný výkaz ale výkaz poistného?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danielam Pozri príspevok
zamestnanec nie je evidovaný je stále na PN-ke a čaká na schválenie invalidného dôchodku takže aj tie korunky sa jej teraz zidú a ja to chcem dať do poriadku hlavne...takže ako som pochopila na SP treba podať nie mesačný výkaz ale výkaz poistného?
A si si istá, že po skončení PP nešiel prv na UP a potom na PN? Ja chápem že peniaze sa mu zídu, komu nie ale toto by som si overila . A naozaj netuším aký výkaz treba podať, ja som si overovala pri skončení PP zamestnanca na PN a pri preplatení dovolenky v posledný deň čo treba ako treba, a tam mi tetušky dáky inej farby hovorili papier ak by sme dovolenku preplácali nie v posledný den PP ale napr. teraz v januári.
1 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Mila123 Pozri príspevok
Ako ti radila Gabika, over si telefonicky čo a ako je to v SP či ZP......
zamestnanec išiel na UP, či do dôchodku?po ukončení PPV u Vás?
Zamestnancovi končila doba určitá zmluva sa mu ďalej nepredlžovala a je stále na PN-ke ...a preto mi to aj vypadlo preplatiť mu zostatok dovolenky zo starého roku lebo v novom mu nevznikol nárok bol stále PN a na starú som nejako pozabudla...jááááj
ale overím si to v ZP a aj v SP.Dievčence ozaj Vám veľmi pekne ďakujem
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Daniela, oprav mu potom aj ELDP......
2 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Mila123 Pozri príspevok
Daniela, oprav mu potom aj ELDP......
Hej aj na to som myslela a aj potvrdenie o mzde a tak...skontrolujem všetky doklady, ktoré sa tej pani týkajú....a komunikujem s ňou neprerušila PN-ku.
1 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Zajtra zavolám do SP a aj do ZP čo mi poradia sem napíšem možno to ešte niekto bude potrebovať
3 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Takže stanovisko SP:
- podať výkaz poistného a príspevkov a rozpočítať na mesiace (od 1.1.2012-do 16.1.2012 bola v práci takže bol riadne podaný mesačný výkaz) a od 17.1.2012 kedy išla na PN až do 30.4.2012 kedy skončila PP rozpočítať sumu vyplatenú po skončení PP a platí sa len úrazové poistenie
- ZP prihlasiť 31.12.2012 a odhlásiť 31.12.2012 kodom 2Y (ked to chcem vyplatiť v decembri a riadne odviesť 10 a 4 %
možno to niekomu pomôže
5 0
Načítať ďalšie