Zavrieť

Porady

326 verzus 383

Ako som si všimla viacerí sme zmätení na konci roka z týchto účtov.Dátum dodania verzus dátum vystavenia faktúry...fakturačné obdobie a podobne.
Čo mi nedá spať je nasledovný problém...čo s DPH?
Ak je dodanie 31.12. a dátum vystavenia faktúry v januári a aj náklady sa týkajú roka 2006, voči akému účtu zaúčtovať DPH?
Na konci roka 2006 môžem účtovať ID - nevyfakturované dodávky,ak mám zmluvu...okej,viem sumu,ale tiež viem,že tá suma sa rozbije na základ dane a DPH....lenže DPH voči 326 fakturovať by bola hlúposť nie?
Tak logicky prejdem na účet 383?No v postupoch píšu,že : Kritériom na účtovanie účtovných prípadov časového rozlíšenia je skutočnosť, že je známy ich vecný obsah, suma a je určené obdobie, ktorého sa týkajú. Fajn,ale ja 31.12. nemám faktúru,tá je vystavená až v novom roku a ani nemusím mať žiadnu zmluvu,dodací list ani nič podobné.
Môžem síce skonštatovať,že ide o upravujúci závierkový prípad,ale čo s tou DPH???Voči 383 tiež blbosť....prišla by som na účet 343/379,okej....a ako naúčtovať náklady...50x/383 alebo 50x/323....to je ten pekný chaos a každý to účtuje,ako príde.Neviem,prečo firmy neúčtujú vystavenie faktúry posledným dňom roka,ak dávajú dátum dodania posledný deň roka....ušetrili by sa tým chaos v účtovaní sebe,aj ostatným.
Najjjednoduchšie by bolo ignorujúc dátum vystavenia faktúry si zdôvodniť,že vlastne prečo nepoužiť aj účet 321....ako upravujúci závierkový prípad že.....kde je napísané,že to tak nemôže byť...v tomto chaose.
Naposledy upravil martinius : 18.01.07 at 09:11
Usporiadat
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

bepo
Dnes som sa pozeral na oblohu a električky stále jazdia po zemi- takéto účtovanie cez 261 som v živote nevidel a nepočul
A ako chceš napr.zaúčtovať asi čerpanie kred.kariet hm?Alebo vklad na účet,výber z účtu,keď nemáš výpis.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
Neviem,čo je vám na tom divné.
0 0
AltaKE AltaKE

AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

martinius
Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
Neviem,čo je vám na tom divné.
ale toto sú prevody medzi účtami. A pri výbere a vklade máš k dispozícii doklad, na základe ktorého to účtuješ... Ale ako budeš postupovať v prípade inej úhrady... napr. fa???
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Väčšina malých firiem má mesačný výpis takže aj mne príde výpis za celý december vystavený 2.1.2007 a dostanem ho okolo 5.1.2007 a ty si sa pýtala na faktúry,nie na výber z bankomatu takže aby som účtoval úhrady faktúr za celý december cez 261 ma nikdy nenapadlo.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

AltaKE
ale toto sú prevody medzi účtami. A pri výbere a vklade máš k dispozícii doklad, na základe ktorého to účtuješ... Ale ako budeš postupovať v prípade inej úhrady... napr. fa???
Myslíš príkaz na úhradu faktúry?No to je dobrá otázka.Podľa položiek výpisu.Dátum účtovania je zvyčajne dátum výpisu a dátum dokladu je dátum,kedy banka + a - účet.
Naposledy upravil martinius : 22.01.07 at 08:26
0 0
AltaKE AltaKE

AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

martinius
Myslíš príkaz na úhradu faktúry?Podľa mňa sa dá použiť aj 261.Napr. my účtujeme výpis z kred.kariet 261/335.Prečo by sa príkaz na úhradu fa nemohol účtovať 321/261?Nejdem sa za to biť.Ako to teda inak účtujete.Ak sa mýlim,tak sa rada naučím niečo nové,ako to robí niekto iný.
Príkaz na úhradu som nikdy nepovažovala za doklad, na základe ktorého by som účtovala. Podľa mňa je tam nutný nejaký pohyb peňazí a keď ty vyhotovíš príkaz na úhradu 31.12., aj ho v ten deň doručíš do banky, ale peniaze z tvojho účtu sa odpíšu až napr. 2.1., tak asi nemôžeš účtovať tú "operáciu", že vy vystavila príkaz s šla s ním do banky.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

AltaKE
Príkaz na úhradu som nikdy nepovažovala za doklad, na základe ktorého by som účtovala. Podľa mňa je tam nutný nejaký pohyb peňazí a keď ty vyhotovíš príkaz na úhradu 31.12., aj ho v ten deň doručíš do banky, ale peniaze z tvojho účtu sa odpíšu až napr. 2.1., tak asi nemôžeš účtovať tú "operáciu", že vy vystavila príkaz s šla s ním do banky.
Však jasne,lebo máš stále záväzok.Môžeš to zúčtovať až dňom,kedy tento príkaz zrealizovala banka.Však som nenapísala,že účtuješ príkaz na úhradu.Mala som na mysli úhradu fa dátumom,čo je na výpise (v rozpise).
Naposledy upravil martinius : 22.01.07 at 08:27
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať