Zavrieť

Porady

Odvody po 1.7.2004

Viete prosím niekto priemernú mzdu v národnom hospodárstve za rok 2003
z ktorej sa následne odvíjajú maximálne vymeriavacie základe na platenie odvodov od 1.7.2004? A aké sú tie maximálne VZ pre jednotlivé druhy od 1.7.2004?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A pokiaľ ide o zdravotné poistenie - VZ od 1.7.2004 by podľa môjho názoru (bez záruky, overte si vo Vašej zdr.poisťovni) 3000 Sk, pretože zo zákona vypadli ustanovenia, špeciálne sa týkajúce paušálnikov...

Doplnené 17.6. - doporučujem si pozrieť poradňu na www.vszp.sk, ich právnik Kopecký tam pokiaľ ide o bývalých paušálnikov tvrdí, že po 1.7. pokračujú v tých istých platbách, ako majú do 30.6. !
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.06.04 at 06:03
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Pán Mihál , veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Viera
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

J.M - zdravím
sú tu kdesi na servri či osobitne ako tema uvedené správne % odvodov - myslím nejakú tabuľku pre OSZC i zamestnavatelov a zamestnancov..a tiez sposob zaokr. prípadne výpoctu?
Viem, ze inde su, ale..... tuna nie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravím ekin,
v tomto čase Č určite v komplexnej ucelenej podobe nie sú. Richard na tom myslím pracuje, žeby sme mu pomohli ?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

veru tak, ved podnikatelia si uz zvykaju sem chodit ako na prve miesto..a co tu nenajdu, hladaju inde.. Tak prečo nie? Aspon ten zaklad..Tiez si myslim, ze by richard mohol uviest odvolavky na ine stranky, suvisiace s nasou problematikou drsr.sk..a podobne, alebo napr. zverejnit tuna nové čísla účtov na preddavky, a podobne..
ale mozno to tu uz kdesi je, len ja sa este stale nedostanem k tomu, aby som preluskala celu poradu..Mám časové absencie, akosi to nevychadza..:-(
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Pán Mihál, včera som bola v sociálnej poisťovni a musela som sa odhlásiť z povinného poistenia. Pretože vraj tým, že som mala v rokoch 2002 a 2003 paušálnu daň a nepodávala som priznanie v roku 2004, za rok 2003 som mala fakticky nulový príjem. Pritom môj príjem v obidvoch obdobiach bol vyšší ako 72960,- Sk. Teraz sa môžem od 01.07.04 prihlásiť do poisťovne ako dobrovoľný platiteľ poistného. Dúfam, že o nejaký čas mi povedia, že som predsa mala povinnosť platiť a potom si vyžiadajú aj penále. Už raz sa mi to stalo...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V tomto prípade to považujem za celkom príjemný výklad zákona zo strany SP. Ak si chcete byť istá, žiadajte od SP potvrdenie, že nemáte povinnosť poistiť sa na papieri, a potom ste krytá pri budúcich kontrolách.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Veľmi zaujímavý príspevok od "viera". Mám presne ten istý prípad so synom. V rokoch 2002 aj v r.2003 bol plátca paušálnej dane. Keď som sa bol ja pýtať na soc.poisťovni ako to bude s jeho odvodmi po 1.7.2004 za predpokladu, že mal vyšší príjem v týchto rokoch ako tých spomínaných cca 72000, bolo mi povedané, že má napísať čestné prehlásenie, že v roku 2003 mal príjem väčší ako cca 72000 a bude povinne poistený v SP.

Teraz si vyber!!!
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
pokiaľ sa týka odvodov tzv. paušálnikov do zdravotnej poisťovni, je to presne tak, ako napísal p.Mihál vo svojom príspevku. až do 30.6.2005 platia tie odvody, ako doteraz. /Dal som na VšZP dotaz a prišla mi odpoveď tohoto znenia/.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Dnes ráno som zaregistroval v rozhlase zprávu, že daňovníci, ktorí v roku 2003 mali paušálnu daň, od 1.7.2004 nie sú povinný sa registrovať v SP. TO je super!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Paušálnici, pozrite

http://www.sme.sk/clanok-1646052.html

Od 1.7.2004 nie je ten, kto za rok 2003 podal priznanie k paušálnej dani,
povinne poistený na sociálne poistenie. Na zdravotné poistenie platí po 1.7.2004 rovnako, ako do 30.6.2004
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

teda kolegovia, co mi bolo doposial jasne o "pausalnikoch", ste tak dokonale poprehadzovali, ze zrazu uz neviem, co mi bolo jasne a čo dalej.
Vedela som len jedno: no problem a .... teraz toto!! "Taky malý zmatok" si môzem zaspievat spolu s Rážom...
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
ekin, ja si práve naopak myslím, že teraz je to "no problem". V každom prípade živnostník, ktorý podnikal v roku 2003 na základe paušálnej dane je od 1.7.2004 oslobodený od registrácie v SP a v nadväznosti na to, nemusí platiť do SP odvody. Iba ak by sa chcel dobrovoľne prihlásiť. /ale kto by chcel dnes navyše platiť do odvodov 2017,-Sk ???/
Naposledy upravil juko : 18.06.04 at 15:35
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
ešte jedna poznámočka k príspevku p.Mihála:

tí, čo podnikali na základe paušálnej dane nemuseli za rok 2003 podávať daňové priznanie.Práve z tohoto titulu SP pristúpila k tejto variante, že nevedia zistiť ich príjmy za rok 2003.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

juko, veru tak...nebol problem, tak som to hodila za hlavu a pausalnici sa tesili, ze usetria za jeden rok...a teraz ste mi to trosku poplietli :-)
OK, takze aj nadalej "no problem"..aspon v jednej veci...v tych ostatnych, to len uvidim :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Správa zo zbierky zákonov SR:

čiastka 157, opatrenie MPSVR SR o ustanovení súm životného minima.
Okrem iného sa s účinnosťou od 1.7.2004 mení "základná" suma z 4210 na 4580 Sk.

Najzaujímavejšie dôsledky:

1. Nezdaniteľná časť pre rok 2005 bude namiesto 80832 Sk ročne - 87936 Sk ročne, namiesto 6736 Sk mesačne 7328 Sk mesačne.

2. Predčasný starobný dôchodok - ak má byť žiadateľovi, ktorý oň požiada počnúc 1.7.2004 priznaný, tak jeho suma musí byť vyššia, ako 5496 Sk.
0 0
jagapap jagapap

jagapap je offline (nepripojený) jagapap

Prosím ešte o radu ohľadne paušálnej dane.

Som zamestnanec a zároveň SZČO (od 03. 2003). Na rok 2003 som platil paušálnu daň (príjmy som odhadoval). Odvody do soc. aj do zdrav. poisťovne mi platil len zamestnávateľ. V roku 2004 som daňové priznanie nepodával. Ako je to s platením odvodov do zdravotnej poisťovňe po 1. 7. 2004 ? Vtedy mi na sociálnej poisťovni povedali, že keďže som priznanie nepodával a platí za mňa aj zamestnávateľ, neplatím ako SZČO aj naďalej. V zdravotnej poisťovni mi ale včera jedna nová pracovníčka tvrdila, že som mal v júli doniesť to staré priznanie za r. 2003 ( v ktorom sú len odhadnuté a nie reálne príjmy) a že mi podľa toho mali byť vymerané odvody. Dokonca po telefonickej konzultácii tvrdila, že som mal podávať v r. 2004 akési "opravné" daňové priznanie podľa skutočných príjmov (čo je podľa mňa úplný nezmysel). Kde môžem zistiť ako to v skutočnosti je ?
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Mám kontrolu na odvody do zdravotnej poisťovne v dvoch firmach od roku 2002 po 2004 včítane. V roku 2002 sme mali jednu pracovníčku na mesiac na neplatenom volne v zahraničí a potom tam aj ostala a pracovný pomer bol s ňou ukončený. Problém je v tom, že jej za ten mesiac neboli stiahnuté žiadne odvody, lebo nemala žiadnu mzdu. Mala si platiť sama, alebo sme mali platiť ako firma my odvod aj za zamestnanca aj za zamestnavateľa z min. určeného VZ.

Poisťovňa nám to chce dať do nedoplatku, má pravdu? I keď si myslím že áno, neexistuje spôsob ako sa z toho vyvliecť? Ďakujem za každú múdru kapustnú hlávku...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať