Zavrieť

Porady

Používanie spoločných priestorov jedným vlastníkom bytu.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V každom staršom dome, ktorý priešiel do súkromného vlastníctva sa nachádzajú práčovne a sušiarne ktoré sa už na tento účel nevyužívajú.

V našom dome nemáme spoločenstvo vlastníkov bytov, ale máme správcu povereného zmluvou o správe.

Ja mám záujem používať jednu sušiareň ako archív pre svoju firmu. Akou formou sa dá získať tento priestor do používania. Odkúpenie je zložité nakoľko to by muselo byť 40 kúpnych zmlúv.

Určite niekto tento prblém už vyriešil. Prosím o radu.

apo
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Chobot
Na základe čoho si určil takúto cenu za prenájom. Podľa mňa cena prenájmu je vecou dohody vlastníkov, nedá sa nariadiť tabuľkami alebo nejakým predpisom. Oni môžu za ten priestor pýtať oveľa viac.

U nás mali záujem o prenájom kočíkarne, vtedy sme zisťovali ceny v okolí. Taký priestor majú vo vedľajšom dome prenajatý na kaderníctvo a platia 800 sk/m2/rok. My uvažujeme dať to do prenájmu neziskovke cca za 400,-/m2/rok.

Nemôžeš trvať na takom lacnom prenájme, pokiaľ s tým osatní nesúhlasia, nemáš to čím podložiť.

Doplnok: Teraz pozerám, že to asi nebude myslené ako cena prenájmu, ale odvod do fondu. Ak by tenpriestor odkúpil a preklasifikovalo by sa to na nebytový priestor, tak by musel platiť do fondu, ako si uviedol, teda v tomto prípade máš pravdu.

Ak by to ale iba prenajímal, príspevok do fondu by platiť nemusel, lebo by stále išlo o spoločný priestor a za tie sa príspevok neplatí.
Ak by mal prietor prenajaty od vlastníkov domu - aj ked ma aj on urcity spoluvlastníckypodiel na priestore - musel by pristupit na podmienky vlastnikov domu, mi mame takto prenajte spoločne priestor, za ktoré najomcovia platia do FPÚ a O platby odsúhlasené na schôdzi vlastníkov domu. Ak by si priestor odkupil do osobneho vlastnictva,nic bz nezískal, len by musel dokladovo vlastnictvo dotiahnut,ale tak isto by musel splnit podmienky prenájmu vlastníkov domu, teda platit do fondu.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová
Platby budú ročné? Nevyhovovali by Ti viac štvrťročné, alebo mesačné? Vychádzam z toho, že ročne bude odvádzaná daň. Na tento prenájom sa vzťahuje zrážková daň a tá sa odvádza do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po obdržaní platby za prenájom. Treba dať na to pozor.
Ahojte priatelia. Elenka dovolím si Ťa trošku doplniť resp. poopraviť. Pre SVB a správcov bytov sa zrážková daň odvádza správcovi dane najneskôr do 15 dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom tieto príjmy boli poukázané na účet FO. Čiže v Apovom príspevku treba poopraviť nie do konca januára, ale najneskôr do 15.01. Ak tento dátum pripadne na sobotu alebo nedeľu platí teda ešte pondelok. To čo si spomínala platí pre všetkých ostatných (nie SVB a správcov).
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemienim polemizovať, ja ju platím do 15. dňa nasledujúceho mesiaca od obdržania platby na základe info pani z daňového. Nám poukazujú za prenájom platbu štvrťročne. Pozriem ešte v "múdrej knihe ako to špecifikujú pri SVB, ale minulý rok sme to spolu /s pani na DÚ/ tam takto vyčítali a odvtedy to aj takto poukazujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Súhlasím s Penton. Aj naše SVB platí zrážkovú daň za prenájom priestorov do 15. 1. nasledujúceho roka - už niekoľko rokov.
0 0
Zlobor Zlobor

Zlobor je offline (nepripojený) Zlobor

vie mi niekto poslať vzor zmluvy o prenájme nebytových priestorov ( potrebujem to využívať len ako pivnicu ) . Dakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zlobor Pozri príspevok
vie mi niekto poslať vzor zmluvy o prenájme nebytových priestorov ( potrebujem to využívať len ako pivnicu ) . Dakujem.
Jednoducho:
Prenajímate, nájomca zadefinovať účastné osoby.

Prenajímateľ dáva do nájmu priestor (popísať) za účelom. Cena nájmu.

AK sa jedná ozaj iba o jednoduchú záležitosť, všetko ostatné je v Obč. zákonníku.

Inak treba zobrať Obč. zákonník a čítať ustanovenia a čo je dôležitejšie ako je v občianskom zákonníku to tam dať.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať