Zavrieť

Porady

"Bonzák"

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Môže mi prosím niekto podrobnejšie vysvetliť spôsob hlásenia platieb FO nad 100.000,- Sk DU? O aké úhrady v hotovosti sa presne jedná. Sú to aj úhrady faktúr v hotovosti FO- živnostníkom alebo aké platby? Za vysvetlenie ďakujem.
Usporiadat
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

mohli by ste mi poradit, ak sa kupovala nehnutelnost od osoby - nie zivnostnika - 2 platby v hotovosti -zaloha 250 000,- a zbytok cez ucet do 2000 000 treba posielat oznamovaciu povinnost na DU??
0 0
Modranka Modranka

Modranka je offline (nepripojený) Modranka

Všetko som si pozorne prečítala. Ďakujem za rady. Ale aj tak mi nedá jedna vec. Vrátila som sa k citátu zákona 511 par. 32 odst. 5, kde sa vraví, že treba nahlasovať platby fyzickým osobám. Nikde tam nevidím platby fyzickým osobám živnostníkom.... Vie mi to niekto konkretizovať, odkiaľ ste zobrali, že mám nahlasovať aj FO živnostníkov?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Modranka Pozri príspevok
Všetko som si pozorne prečítala. Ďakujem za rady. Ale aj tak mi nedá jedna vec. Vrátila som sa k citátu zákona 511 par. 32 odst. 5, kde sa vraví, že treba nahlasovať platby fyzickým osobám. Nikde tam nevidím platby fyzickým osobám živnostníkom.... Vie mi to niekto konkretizovať, odkiaľ ste zobrali, že mám nahlasovať aj FO živnostníkov?

Fyzická osoba je človek jednotlivec, opak právnickej osoby.
Teda aj SZČO je fyzická osoba.

0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Modranka Pozri príspevok
Všetko som si pozorne prečítala. Ďakujem za rady. Ale aj tak mi nedá jedna vec. Vrátila som sa k citátu zákona 511 par. 32 odst. 5, kde sa vraví, že treba nahlasovať platby fyzickým osobám. Nikde tam nevidím platby fyzickým osobám živnostníkom.... Vie mi to niekto konkretizovať, odkiaľ ste zobrali, že mám nahlasovať aj FO živnostníkov?
A ešte doplním Evku, že fyzická osoba je:
živnostník, umelec, športovec, súkr.poľnohospodár, lekár, notár.......proste človek
0 0
Modranka Modranka

Modranka je offline (nepripojený) Modranka

Chápem, že FO je aj SZČO. Nebudem opisovať presnú citáciu, niekto ju tu už napísal, ale ak pozerám do zákona pri prvom uverejnení FO v paragrafe 32/5 je dovysvetlovaná FO - par. 2 ods. 1 a 2. Obch. zák., čo znamená zaradenie FO medzi podnikateľov. Mne však išlo o vysvetlenie FO pri .....cit. vykonávajú oplatby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň....(kon. cit.). Nejde v tomto prípade o FO, ktorá napríklad predáva v antikvariáte knihy? alebo ak nám niekto vymaľuje prevádzkové priestory a pritom nie je živnostník?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak Ti vystavil blok z registr. pokladne /antikvariát/ - nemusíš nahlasovať.
Ak Ti občan vymaľoval prev.priestory a Ty si mu vyplatili v hotovosti viac ako 100 tis. /a nevykonal to ako zamestnanec/ - tak ho nahlasuješ
0 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

No teda neviem,ale ako SZČO som v r. 2005 zaplatila za vykonané služby inej SZČO formou faktúry,na účet nad 100 000 a musela som to oznámiť DÚ.Bolo mi povedané,že nie iba v hotovosti ale aj formou bankového prevodu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Maňuša Pozri príspevok
No teda neviem,ale ako SZČO som v r. 2005 zaplatila za vykonané služby inej SZČO formou faktúry,na účet nad 100 000 a musela som to oznámiť DÚ.Bolo mi povedané,že nie iba v hotovosti ale aj formou bankového prevodu.
Závisí, kým Ti to bolo povedané..Povinnosť oznamovať bezhotovostné platby neplatí s novelou zákona 511/1992 o správe daní a poplatkou k 8.5.2002 č. 233/2002...
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Maňuša Pozri príspevok
No teda neviem,ale ako SZČO som v r. 2005 zaplatila za vykonané služby inej SZČO formou faktúry,na účet nad 100 000 a musela som to oznámiť DÚ.Bolo mi povedané,že nie iba v hotovosti ale aj formou bankového prevodu.
...a doplním Evinku - pozri si príspevok č. 26 v tejto téme od Beatky.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Beata Pozri príspevok
Na záver perlička - roky rokúce, až do minulého roku, som odovzdávala "bonzáky" len na fyzické osoby nepodnikateľov, pretože raz keď som to odovzdávala na DÚ, povedali mi, že to mám takto robiť a vrátili mi to späť
Toto som si všimla dnes....
0 0
džino džino

džino je offline (nepripojený) džino

toto som našiel , tak čítaj prílohu , možno ti to pomôže.
pekný večer.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať