Zavrieť

Porady

Účtovanie rezerv

Ahojte, vie mi niekto povedať, či sa rezervy účtujú od 1.1.07 po novom, t.j. na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzku napr. tvorba zákonnej rezervy na náhrady za nevyčerpané dovolenky a pod.? Malo by sa to účtovať na účet č. 521/323 a zrušenie nepoužitej rezervy na 323/648? Ďakujem.
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem. Nejak som mala zafixované účtovné obdobie rok.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Gabi03
Áno, práve tam som sa dočítala, že rezervy sa tvoria ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, t. j. k 31.12. Ale neviem ako riešiť moju situáciu? Ako môžem dostať do nákladov nejaké sumy, ktorých výšku nepoznáme, nakoľko vyúčtovanie (v pravom zmysle slova) nastane až niekedy v ďalších obdobiach?
Ak ide o zistenie alebo zobrazenie čo najpravdivejšieho stavu v účtovníctve spoločnosti v jednotlivých mesiacoch, dá sa to len so zaúčtovaním na príslušných účtoch nákladov, výdavkov alebo príjmov budúcich období v zmysle §56 PÚ.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

Ak máte povinnosť platiť upsvar pokutu za nezamestnanie ZŤP občana - dávate to v roku 2006 cez rezervu, alebo to dáte na nejaký iný nákladový účet?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mirka.V
Ak máte povinnosť platiť upsvar pokutu za nezamestnanie ZŤP občana - dávate to v roku 2006 cez rezervu, alebo to dáte na nejaký iný nákladový účet?

cez rezervu, ale v akej výške za 1 osobu? takže nie cez rezervu ale 524/379
Naposledy upravil JAJA11 : 08.02.07 at 12:56
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

3x6900,- =20.700k,- Sk (ak sme mali zamestnanť 1 ZŤP občana)

hm ... doteraz som rozmýšľala aj ja nad rezervou ... ale čo s ňou v roku 2007? rozpustím ju nejak?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mirka.V
3x6900,- =20.700k,- Sk (ak sme mali zamestnanť 1 ZŤP občana)

hm ... doteraz som rozmýšľala aj ja nad rezervou ... ale čo s ňou v roku 2007? rozpustím ju nejak?

pozerala som sa do minulého roka a tam to mám cez 524/379, takže asi nie cez rezervy, možno to bolo tak predtým. Takže takto je to jednoduchšie.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

a máš to daňový či nedaňový náklad
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Mirka.V
Ak máte povinnosť platiť upsvar pokutu za nezamestnanie ZŤP občana - dávate to v roku 2006 cez rezervu, alebo to dáte na nejaký iný nákladový účet?
S rezervou nesúhlasím, poznáte presnú výšku tohto odvodu a je to daňový výdavok, takže jednoznačne na nákladový účet.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mirka.V
a máš to daňový či nedaňový náklad
daňový
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V



ĎAAAAKKKUUUUJJEEEEEMMMM
0 0