Zavrieť

Porady

Vysporiadanie ročného zúčtovania na verejné ZP pri skončení podnikania za rok 2005

Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor na môj problém. Pozerala som, či sa tu už taká téma nenachádza, ale nič som nenašla.

Takže môj problém:

Živnostník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov skončil podnikanie k 30.06.2005, a podal za rok 2005 daňové priznanie. 30.06.2006 spravil ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie. Vyšiel mu nedoplatok na zdravotnom poistení. Tie aj zaplatil v roku 2006, ale 22.1.2007 mu prišla výzva k zle vyrátenému poistnému, na základe čoho mal poistné ešte doplatiť. Toto zdravotné poistenie doplatil 29.1.2007. V PPMP 4-5/2007 som našla nasledovné vysvetlenie k zúčtovaniu zaplateného poistného:
Poistenec, ktorý bol v roku 2005 daňovníkom s príjmami podľa § 6 zákona o DZP, v roku 2005 skonšil podnikanie alebo inú SZČO a vznikol mu nedoplatok poistného, ktorý si nemôže v roku 2006 uplatniť ako výdavok, postupuje podľa usmernenia č. MF/021796/2006-72 (FS č. 8/2006). Ak účtoval v roku 2005 v sústave JÚ alebo si uplatňoval výdavky percentom príjmov, môže si v roku 2006 vo vykonaní ročného zúčtovania poistného upraviť zálad dane o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za rok 2005.

Len teraz neviem, či si v tom dodatočnom daňovom priznaní môže odrátať aj doplatok poistného zaplateného 29.1.2007 .

Ďakujem
Naposledy upravil Debra : 09.02.07 at 12:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ale veď potrebujete podať DDP k roku 2005 tak načo chcete čakať to bola názorná úkažka...to jest dodatočné daňové priznanie by ste mali podať do 30 dní nasledujúcich po mesiaci kedy ste sa dozvedeli o týchto zmenách to jest nemáte čo čakať a treba podať dodatočné daňové priznanie...

    Debra je offline (nepripojený) Debra

    Debra
    Keďže výzva bola vystavená 22.1.2007, tak 30 dňová lehota ešte stále beží. Ale moja otázka bola, či si v tom DDP môžem uplatniť aj doplatok ZP zaplateného 29.1.2007.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no pozrite do ddp zahrniete veškeré zmeny ktoré nastali k dátumu podania ddp.

    Vysporiadanie ročného zúčtovania na verejné ZP pri skončení podnikania za rok 2005

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.