Zavrieť

Porady

Cestovne nahrady pri zahraničnej ceste

Prosim o pomoc, potrebujem presne percenta pri zahraničnej ceste.Dakujem


Doplnujem jedna sa mi narok na ranajky, obed, večeru.
Naposledy upravil McMarti : 11.06.04 at 11:40
Usporiadat
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

To máš pravdu. Bola by som rada, keby som mu mohla poskytnúť stravné podľa opatrenia, ale keď mi konateľ povie, že chce PLN, tak chce PLN. A neviem, či to takto môžem prerátať z EUR cez PLN na SKK.Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
betty
To máš pravdu. Bola by som rada, keby som mu mohla poskytnúť stravné podľa opatrenia, ale keď mi konateľ povie, že chce PLN, tak chce PLN. A neviem, či to takto môžem prerátať z EUR cez PLN na SKK.Ďakujem a prajem pekný deň.
Betty, ale šak stravné pri pobyte v Poľsku je v EUR!!! Halóóó, ten tvoj konateľ na PLN ako prišiel, há? Chytro mu ukáž opatrenie č. 565 MF SR zo dňa 9.12.2003, čiastka 231, že aké stravné pri zahraničných pracovných cestách platia od 1.1.2004 :-)))
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Stravné je síce v EUR, ale on chce PLN asi na iné výdavky, na benzín, kúpu čojaviemčoho a tak... Inak môžeš mu dať v PLN aj stravné. Pozri si kurzy NB a preratúvaj a počítaj- prerátaj koľko SK je príslušná výška EUR, potom tie Sk prerátaj kurzom z toho istého dňa na PLN no a máš to!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
on si predsa nemôže vyberať v akej mene chce zálohu, ak je v danej krajine stanovené stravné v mene EUR, tak mu dám zálohu v EUR. Nech si to chlapec zmení a tak nech nakupuje :-)
A to stravné v PLN... no čo ja viem? Ak by to bolo pri vyúčtovaní tak nič nepoviem (aj keď pochybujem, je niekto má vytvorenú valutovú pokladňu v PLN - okrem tých, ktorí tam pravidelne chodia), ale nárok na stravné jednoznačne určuje opatrenie MF a to pre Poľsko platí mena EUR. Zákon o cestovných náhradách hovorí o dohode meny, v ktorej bude cesťák vyplatený, až pri vyúčtovaní, čiže aj tak musíš vypočítať celý nárok stravného v mene, ktorú ti určuje MF, a až konečnú sumu budeš prepočítavať kurzom NBS. Na školení padol dátum prepočítania - dátum predloženia cestovného príkazu.
Pekný deň
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Prečo si mysliš že stravné sa môže vyplácať aj v inej mene ako je uvedené?Konateľovi nech dá stravné v EUR a konateľ si to môže zameniť za PLN v Poľsku.
0 0
NickName NickName

NickName je offline (nepripojený) NickName

Mam otazku suvisiacu s dlzkou zahranicnej cesty. Je tu nejake 'horne' obmedzenie, co sa tyka doby trvania zahranicnej cesty s vyplacanim diet a vreckoveho?
Povedzme zahranicna cesta trva dva mesiace, ma zamestnanec okrem platu narok na diety+vreckove pocas celych dvoch mesiacov?
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Betty, vladan, valeriam.... mne to "nástojenie" na PLN pripadá čudné a tým aj pracovná cesta len ako nejaký krycí manéver....
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Paula, mala som presne také isté požiadavky od šéfa, ako betty. Zhodou okolností tiež to bolo do Polska. Direktívny príkaz, že chce PLN, že on nebude šaškovať v zmenárňach, sa dosť ťažko dá obísť. Tak som to riešila tak, ako som napísala hore. Mám sa stresovať ja? Nákladovo to aj tak vyjde rovnako, tak čo! Myslíš, myslíte, že je to neobhájiteľné?
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Nakoniec som to vyriešila tak, že dostal aj PLN aj EUR. EUR dostal ako stravné a vreckové. PLN na vedľajšie výdavky. Niekoľko PLN však použil aj na osobnú spotrebu, tak som to účtovala nasledovne:

- poskytnutý preddavok: 2 000 PLN = 20 000 SKK (355/211)
- vyúčt.vedľajšie výdavky: 1 500 PLN = 15 000 SKK (512/355)
- vrátený preddavok v SKK do SKK pokl.: 5 000 SKK (211/355).

500 PLN mi nevrátil - vrátil mi 5 000 SKK. Je to správne?

Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Trušku tam mám z tohto príkladu dopletenú analytiku pokladníc. Zvlášť musíš účtovať pokladňu PLN a zvlášť SK. Tvojim spôsobom by mi chýbalo v PLN tých 500. Alebo si to schválne nerozpisovala? Lebo v podstate je to OK.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Čo sa týka pokladne:
- výber z SKK BÚ: 2 000 PLN = 20 000 SKK (261/221)
- vklad do PLN pokl.: 2 000 PLN = 20 000 SKK (211a/261)
- poskytnutý preddavok: 2 000 PLN = 20 000 SKK (355/211a)
- vrátený preddavok v SKK do SKK pokl.: 5 000 SKK (211b/355)

V PLN pokladni to mám týmto spôsobom vyrovnané. Môže tam vzniknúť kurzový rozdiel, ktorý riešim ku koncu roka.

Pekný deň
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim vie mi niekto napisat uplny odkaz na zakon 283/2002 o cest.nahradach?
urgentne ho potrebujem vytlacit.dakujem.
0 0
hanab hanab

hanab je offline (nepripojený) hanab

je mi jasný celý zákon o cestovných náhradách, len neviem, či mám aktuálne Opatrenia k tomuto zákonu. Vie mi niekto povedať aktuálne Opatrenia na stravné v tuzemsku, v zahraničí a na náhrady za použ. motor. vozidla? (mali by to byť tieto: 712/04, 467/03 a 260/04) Sú aj nejaké novšie?
Ďakujem.
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Nie, zatiaľ nie.
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

Je pravda, že do 1.5.2004 vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste 5% je nákladom organizácie /to mi je jasné/, ale vreckové od 6%- 40% je tiež nákladom organizácie, ale zároveň aj zdaniteľným príjmom zamestnanca? Od 1.5.2004 to už neplatí?
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Vreckové je podľa mňa súčasťou cestovných náhrad vyplácaných v súlade so Zákonom o cestovných náhradách. No a cestovné náhrady poskytované v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú má zamestnanec nárok podľa zákona o cest.náhradách patrili od podľa §5, ods. 5. písm. a) k príjmom, ktoré neboli ani do 1.5.2004 predmetom dane zo závislej činnosti.
Ak sa mýlim, tak ma opravte.
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

V poblikácii Účtovníctvo, auditorstvo, daňovníctvo č.12/2004 na str. 404 je v bode 2 písm. 2 uvedený takýto výklad, tak som si to len chcela overiť, či tomu dobre rozumiem. Je tu niekto, kto si to môže v uvedenej publikácii prečítať a potvrdiť?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja síce uvedenú publikáciu nemám, ale mám rovnaký výklad ako jarkra v príspevku č. 38

... a zároveň si dovoľujem tvrdiť , že aj vreckové vo výške od 6-40% je nákladom organizácie, to čo je nad 40% už nákladom nie je
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

Nákladom organizácie jasné, ale ten zdaniteľný príjem ma máta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať